Газовий хаб, але віртуальний: путін хоче запропонувати Ердогану щось взамін «зернової угоди»?

Газовий хаб, але віртуальний: путін хоче запропонувати Ердогану щось взамін «зернової угоди»?

Читать на русском

Російський вождь намагається знайти шляхи для покращення відносин із Туреччиною

Читать на русском
Путін і Ердоган
Кремль хоче мати козирі у майбутніх перемовинах

Російський вождь намагається знайти шляхи для покращення відносин із Туреччиною

Вождь росіян володимир путін у суботу, 29 липня, заявив, що запропоноване раніше Анкарі створення «газового хабу» все ще стоїть на порядку денному. Однак, якщо ініціатива буде реалізована, йтиметься не про збереження газу в Туреччині, а про «електронний майданчик для продажу газу». Телефонні перемовини між вождем росіян і президентом Туреччини Таїпом Ердоганом мають відбутися в середу, 2 серпня.

«Це все ще на порядку денному. Мова йде про створення електронного торгового майданчика, ми не збираємося там зберігати величезні обсяги газу», — передає слова путіна Bloomberg.

Ідею створити «газовий хаб» путін висунув ще в жовтні минулого року, після диверсіях на газопроводах Nord Stream, що поєднували росію з Німеччиною через Балтійське море. Анкарі імпонувала ідея стати стратегічно важливим вузлом для російського газу. Очевидно, кремль розглядав вигідний для Туреччини проєкт, як можливість збільшити свій вплив на Ердогана. Однак у лютому речник кремля Дмитро Пєсков заявив, що план, ймовірно, відкладуть через руйнівні землетруси, які вразили південно-східну Туреччину та Сирію, спричинивши масові руйнування в регіоні.

"Турецький потік"
Туреччина зацікавлена у перетворенні на газовий хаб. Фото: Warshaw Institute

Взаємини Анкари та москви

Туреччина, держава-член НАТО, але підтримує гарні відносини як із росією, так і з Україною. Наразі весь газ ця країна імпортує і має розгалужену інфраструктуру, яка створена для збереження та транспортування зрідженого природного газу.

Росія постачає газ до Туреччини двома трубопроводами — «Блакитний потік» і «Турецький потік». У середньому йдеться про майже 48 мільярдів кубометрів на рік. «Турецький потік» роз’єднується на дві ланки, одна з яких підведена до мережі газопроводів країн Південної Європи. Газопроводи працюють не на повну потужність і без проблем можуть транспортувати додаткові 10 мільярдів кубометрів російського газу вже через рік, якщо газовий хаб у Туреччині реалізують.

Пропозиція створення на потужностях Туреччини газового хабу повторно з'явилася на тлі новин про вихід росії із «зернової ініціативи» — іншого стратегічно важливого для Ердогана проєкта. Він давав можливість Анкарі отримати гарні прибутки завдяки посередництву в торгівлі українським та російським збіжжям. Вплив Туреччини на країни Африки та Близького Сходу суттєво посилився. Ердоган заявляв, що буде вести перемовини з путіним, щодо відновлення «зернового коридору».

Російський танкер
Росія хоче зберігати гарні відносини з Анкарою, оскільки Туреччина контролює Босфор. Фото: US News

Туреччина важлива для росії, оскільки через неї кремль здійснює закупівлю багатьох підсанкційних товарів, експорт із портів Чорного моря, у тому числі й нафти та газу не можливий без сприяння Анкари. Тому ідею «газового хабу» можна сприймати як своєрідне намагання задобрити Ердогана.

Раніше ми розповідали про те, що путін не дослухався до пропозиції Ердогана розпочати перемовини про продовження «зернової ініціативи». Ми також писали про те, що в кремлі заявили, що планують три закордонні візити путіна, у тому числі один до Туреччини.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.