Гарантії безпеки замість членства в НАТО: що запропонують Україні лідери G7

Україну не запросять у НАТО, але запропонують гарантії безпеки. ПДЧ для нашої країни теж скасують

Україна і НАТО
Що запропонують Україні лідери G7

На саміті НАТО у Вільнюсі, Україна не отримає запрошення до членства в альянсі. Лише коли наступлять відповідні умови та буде погодження всіх учасників, можна очікувати на позивний хід подій.

Таку інформацію, опираючись на власні джерела на саміті НАТО, опублікувало видання "Інтерфакс Україна".

У виданні стверджують, що знайомі зі змістом підсумкового комюніке саміту НАТО, де  йдеться про те, що формулювання звучатиме так: "Ми надішлемо запрошення, коли союзники погодяться і будуть виконані умови".

Також для України скасують ПДЧ і формулювання звучатиме так: "Шлях України до повної євроатлантичної інтеграції вийшов за рамки необхідності Плану дій щодо членства".

Втім, у виданні пишуть, що кінцевий зміст документу може відрізнятися.

G7 готують гарантії безпеки для України замість членства в НАТО

За повідомленням Bloomberg, країни G7 готують гарантії безпеки для України замість членства в НАТО.

За словами співрозмовників агентства, США та інші країни-учасниці альянсу готові взяти на себе довгострокові зобов'язання щодо надання Києву сучасної військової техніки, зокрема систем ППО, артилерії, далекобійної зброї та бронетехніки.

Союзники України також сприятимуть оперативній інтеграції укринських збройних сил та її союзників у НАТО. Вони зобов'язуються підтримувати розвиток оборонної промисловості країни, навчати її війська, ділитися розвідданими та зміцнювати кіберзахист, сказали джерела Bloomberg.

Зобов'язання, які НАТО планує взяти на себе, мало відрізняються від того, що Захід робив досі. Однак у рамках гарантій безпеки допомога може бути розширена, зазначає агентство. При цьому декларація гарантій безпеки все ще перебуває на стадії обговорення, її зміст може змінитися.

За словами одного із джерел, лідери G7 також зобов'язуються обговорити з владою України кроки на випадок нових атак росії. Союзники також продовжать надавати Україні фінансову підтримку для невідкладних потреб та ще раз пообіцяють допомагати з відновленням країни після завершення воєнних дій.

Крім того, G7 пообіцяє залишити замороженими активи рф на Заході доти, доки росія не виплатить репарації Україні.

Зі свого боку, Україна візьме на себе зобов'язання продовжувати реформи у правоохоронній, судовій, економічній сферах, а також у сферах безпеки та оборони.

Раніше президент України Володимир Зеленський розкритикував НАТО за відсутність чіткої позиції щодо членства України в альянсі.

Зараз по дорозі до Вільнюса ми отримали сигнали про те, що обговорюються формулювання без України. І я хочу наголосити: це формулювання лише на запрошення, а не на членство України. Безпрецедентно та абсурдно — коли немає тимчасових рамок і для запрошення (!), і для членства України», — написав він у своєму телеграм-каналі.

Зеленський "в останню хвилину зайнявся жорсткою публічною дипломатією", щоб переконати членів альянсу переписати підсумкову декларацію саміту, розповіли газеті джерела в НАТО The Guardian.

На твердіших зобов'язаннях щодо членства України після закінчення війни наполягають також країни Центральної та Східної Європи.

Україна на шляху до НАТО

Україна подала заявку на прискорений вступ до НАТО у вересні 2022 року після того, як росія захопила чотири області країни. Зеленський наголошував, що на саміті у Вільнюсі на Київ чекає "чіткий сигнал", що Україну приймуть у блок, а не чергові заяви про "відчинені двері" альянсу.

Однак у підсумковому комюніке НАТО щодо України немає конкретики щодо вступу чи запрошення Києва до альянсу, пише Der Spiegel, який ознайомився із фрагментом документа. За даними видання, нинішня версія документа повторює обіцянку, яку було дано українській владі в Бухаресті ще 2008 року. Жодних конкретних термінів приєднання до альянсу не вказується. 

Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що у Литва закликала розмістити військові бази НАТО на кордонах з росією.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube