Національний банк України подав до Верховної Ради пакет законопроєктів про зміну назви розмінної монети України з копійки на шаг
Назва розмінної монети "копійка" – один із символів, пов'язаних з реалізацією російської імперської політики в Україні та колоніальною спадщиною.️ Цей факт підтверджено Експертною комісією Українського інституту національної пам'яті, яка бере участь у реалізації норм ЗУ "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії". Про це 15 листопада повідомила пресслужба НБУ.
Експертна комісія УІНП вивчила матеріали щодо ініціативи НБУ замінити назву розмінної монети з російської "копійка" на українську "шаг". Фаховий висновок однозначний:
"Розмінна монета "копійка", відома на українських теренах із середини XVII століття, у ХVІІІ столітті витіснила традиційну для українського грошового обігу монету, що побутувала, зокрема, і під назвою "шаг". Це стало наслідком реалізації російської імперської політики. Отже, назва "копійка" політично, економічно та семантично належить до символів, пов'язаних із реалізацією російської імперської політики в Україні та колоніальною спадщиною. З огляду на викладені міркування ініціатива Національного банку України щодо внесення змін до законодавства стосовно зміни назви розмінної монети "копійка" на історично обґрунтовану "шаг" заслуговує на підтримку і сприятиме відродженню національних традицій у номінації грошей, подоланню негативної колоніальної спадщини загалом, процесам деколонізації українського суспільства".
Як підкреслив Голова УІНП Антон Дробович: "Ми з увагою та інтересом поставилися до ініціативи Національного банку, що базується на глибокому вивченні історичних джерел та дійсно стратегічному плануванні цього питання. Сподіваюся, що Верховна Рада України підтримає цю зміну та вже наступного року регулятор зможе почати поступове введення шагу в обіг".
До складу комісії входять представники Національної академії наук України, доктори історичних та філологічних наук. Їх фахова експертиза дає змогу через глибинне вивчення історичних свідчень виявляти й фіксувати всі прояви російської експансії в Україні, щоб крок за кроком провести декомунізацію та подолати наслідки російського імперіалізму.
Нагадаємо, що 11 жовтня голова Нацбанку Андрій Пишний звернувся до Голови Верховної Ради Руслана Стефанчука з ініціативою на законодавчому рівні змінити назву розмінної монети на шаг. Тоді ж керівництво центрального банку звернулося й до Українського інституту національної пам’яті щодо надання відповідного висновку Експертної комісії.
Національний банк України подав до Верховної Ради пакет законопроєктів про зміну назви розмінної монети України з «копійки» на «шаг». Регулятор уточнив, що вже відкарбовані монети не вилучатимуться, вони перебуватимуть в обігу паралельно з новими.
Регулятор вважає дерусифікацію та декомунізацію в монетарній сфері обов’язковою умовою для ствердження української грошової одиниці. Тож голова НБУ Андрій Пишний просить спікера ВРУ Руслана Стефанчука ініціювати внесення розроблених НБУ пропозицій на розгляд Верховної Ради, оскільки регулятор не може самостійно реєструвати законопроєкти.
НБУ уточнив, що вже відкарбовані монети не вилучатимуться, вони перебуватимуть в обігу паралельно з новими. Національний банк планує у 2025 році відкарбувати 20 мільйонів нових монет. Ухвалення ініціативи не передбачає додаткових витрат, зазначив регулятор.
2 вересня 2024 року Національний банк України ініціював зміну назви розмінних монет з "копійка" на "шаг". Дослідивши історію грошового обігу України, регулятор дійшов висновку, що така назва для розмінної монети як "копійка" фактично є символом московської окупації.
"Ми маємо своє, питомо українське, слово для визначення дрібних монет – це слово "шаг", – наголошував Пишний.
Можливість перейменування українських монет з "копійка" на "шаг" досліджувалася істориками Національного банку, які працюють у Музеї грошей НБУ. Отримані свідчення дають підстави стверджувати, що суто українською назвою для дрібних монет є "шаг". Тому її повернення до сучасного грошового обігу – логічне та науково обґрунтоване. Регулятор розробив пропозиції щодо необхідних законодавчих змін, які передбачають:
У разі ухвалення Верховною Радою відповідних законів, НБУ зможе перейти до практичного втілення ініціативи – карбування та введення в обіг українських розмінних монет, номінованих у шагах. Водночас регулятор не планує спеціально, через зміну назви, вилучати з грошового обігу монети, номіновані в копійках, та обмінювати їх на шаги.
"Монети "копійка" та "шаг" перебуватимуть в обігу паралельно. Громадянам не потрібно буде вживати додаткових заходів для обміну копійок на шаги. Це дасть можливість уникнути додаткових витрат, пов’язаних з утилізацією копійок та виготовленням шагів для їх заміни. Поступове введення в обіг монет, номінованих у шагах, у межах планового випуску не вплине на інфляцію, оскільки не передбачається збільшення обсягів готівкових грошей в економіці", - зазначали в НБУ.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.