Експерт Грабський назвав напрямок основного удару Путіна: і це не Харків

Читать на русском

Під загрозою великого наступу РФ - Словʼянськ та Краматорськ. Але є ще один, більш несподіваний сценарій продовження війни

Читать на русском
Грабський, Путін
Оглядач звернув увагу на армію країн Балтії

Під загрозою великого наступу РФ - Словʼянськ та Краматорськ. Але є ще один, більш несподіваний сценарій продовження війни

Останнім часом в західних ЗМІ та всередині України багато розмов довкола можливого наступу армії РФ на Харків. Медіа писали, що ворог тренує близько 120 тисяч бійців у Східному Сибіру, щоб перекинути їх для атаки на місто. Водночас військовий оглядач і полковник у відставці Сергій Грабський вважає, що основний удар буде спрямовний не на Харків.

Він наводить два сценарії розвитку подій. Згідно з одним з них, армія РФ може відкрити другий фронт, атакувавши країни Балтії. Про це експерт розповів у коментарі журналісту Євгену Кисельову 6 квітня.

Похід на Донбас: сценарій головного удару з боку Путіна

Перший сценарій, як каже Грабський, полягає в тому, що російські війська кинуть сили на захоплення всієї території Луганської та Донецької областей. Зокрема, основні зусилля для цього противник має зосередити на штурмі у напрямку Словʼянська та Краматорська на Донеччині.

"З політичного погляду ми не виключаємо ймовірності того, що хіба що захопивши територію Луганської та Донецької області можна буде задекларувати закінчення та виконання цілей війни. Згадаємо, скільки (військових рф) атакувало Авдіївку та Бахмут. А зараз йдеться про основне зосередження зусиль саме на так званій слов'янсько-краматорській агломерації, яка серйозно захищена та вимагатиме колосальних ресурсів і відповідно втрат особового складу, озброєння, бойової техніки", - пояснює оглядач.

Словʼянськ та Краматорськ
Словʼянськ та Краматорськ

Грабський зазначив, що у цьому випадку росіяни разом з активними діями на Сході намагатимуться скувати Сили оборони на Півдні, створити напругу на кордону з Харківщиною та обстрілюватимуть Чернігівщину та Сумщину. Однак, є й інший, більш несподіваний для більшості сценарій, про який згадує експерт.

Путін може піти на країни Балтії

Грабський звернув увагу на той факт, що останнім часом риторика білоруського диктатора Олександра Лукашенка стає "дедалі агресивнішою".

"Нікому не вірте, що хочемо воювати. Ми готуємось до війни, я про це говорю відверто. "Хочеш миру - готуйся до війни" - не я це вигадав. Це дуже правильно сказано", - заявив Лукашенко під час поїздки в Гродно, місто поблизу кордону з Польщею та Литвою, 2 квітня.

Експерт зазначив, що подібні заяви лунали з боку білоруського диктатора і перед повномасштабним вторгненням РФ до України. Водночас Грабський закликає не розглядати білоруські війська як щось незалежне від РФ - йдеться скоріше про білоруський корпус армії РФ, а не про національну армію республіки.

"Починаючи з квітня 2022 року на території Білорусі цей так званий білоруський корпус російської армії проводить постійні та безперервні заходи щодо підвищення бойової готовності. Вони провели повний комплекс мобілізаційних заходів (...) І останнє моє спостереження - під час раптової перевірки бойової готовності, яка була оголошена у другій половині березня, всі активні дії були зосереджені саме на Балтійському напрямку", - зазначає Грабський.

Оглядач вважає, що головним напрямком удару Путіна можуть стати саме країни Балтії - Литва, Латвія та Естонія. За його словами, сукупно армія цих держав складає близько 50 тисяч військових разом з резервістами. Навіть за умови розташування там підрозділів інших країн-членів НАТО, говорити про те, що РФ може сприймати їх як серйозну військову силу, "не доводиться", запевнив Грабський, оскільки Альянс не встигне оперативно відреагувати на ймовірне вторгнення.

Крім цього експерт звернув увагу на те, що останнім часом спостерігається активне застосування РЕБ  у Калінінградській області РФ та посилення угруповання протиповітряної оборони, яке можуть використати для прикриття можливих ударних дій авіації. На думку оглядача, Білорусь вже є готовим плацдармом для нападу на Сувальський коридор, який поєднує НАТО з країнами Балтії.

Сувальський коридор
Сувальський коридор

Також Грабський зазначив, що Білорусь має "сяк так, але натреновану" армію з 56 тисяч солдат. Водночас їх росіяни можуть використати для підтримки активних бойових дій, а не для завдання головного удару.

"Удар може бути приголомшливий. Причому він не обов'язково має відбутися по території всіх трьох країн одночасно. Путін може спробувати перевірити реакцію світової громадськості, зокрема країн НАТО, організовуючи дії проти однієї окремо взятої країни. Саме тому я звертаю особливу увагу на Литву та слова Лукашенка. Ну знову ж таки, пам'ятаючи передісторію вторгнення та риторику Лукашенка, мене його останні дії, ці прогулянки зі шпіцем, дуже насторожують. Я був дещо здивований тим, що там уже всі ходять у військовій формі - і губернатор, і президент так званий, і так далі", - помітив експерт.

Що стосується реакції НАТО, то вона може бути запізнілою, оскільки спочатку всім членам Альянсу треба одностайно ухвалити рішення щодо дій у відповідь проти Росії. І не варто забувати, що рішення цілком можуть заблокувати такі країни з проросійськими урядами, як Угорщина та Словаччина, додав Грабський. В цей час російські війська вже можуть дійти до Вільнюса, вважає експерт.

Зі слів Грабського виходить, що якщо Путін вирішить спрямувати десятки тисяч солдат не на Словʼянськ та Краматорськ, а на країни Балтії, це дещо допомогло б Україні. За такого сценарію у Росії були б всі шанси загрузнути у новій війні у Європі, а наші Сили оборони змогли б взяти час на додаткове обладнання оборонних рубежів та отримання західної допомоги від партнерів, зокрема, США.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.