Дзеркалимо рф? У Раді пропонують ув'язнювати на 5-7 років і конфісковувати майно за критику влади у соцмережах

Дзеркалимо рф? У Раді пропонують ув'язнювати на 5-7 років і конфісковувати майно за критику влади у соцмережах

Читать на русском

Нардепи вважають, що критика влади під час війни загрожує безпеці України й кажуть, що таким чином будуть боротися з ботофермами

Читать на русском
Георгій Мазурашу
Георгій Мазурашу, один з ініціаторів законопроекту. Фото: 368 Медіа

Нардепи вважають, що критика влади під час війни загрожує безпеці України й кажуть, що таким чином будуть боротися з ботофермами

У Верховній Раді України пропонують прийняти закон, який посилить відповідальність за критику влади у соціальних мережах. Ініціатори законопроєкту пропонують садити до в'язниці на 5-7 років і конфісковувати майно за "недостовірну інформацію", яка розповсюджується з фейкових акаунтів. Тобто таке покарання може бути застосовано за гострі анонімні пости у Facebook чи Twitter, які стосуються очільників держави або інших високих посадовців. Українці вже встигли розкритикувати проєкт закону та вказати на його подібність до російських. 

Проєкт закону №9223 опублікували на сайті Верховної Ради.  

Його ініціатори - п'ятеро депутатів від фракції "Слуга Народу": Георгій Мазурашу, Сергій Кузьміних, Максим Павлюк, Михайло Лаба, Олег Арсенюк. Вони кажуть, що хочуть боротися з ботами. 

"Наразі в умовах воєнного стану в Україні встановлено факти активного використання ботів у соціально орієнтованих ресурсах мережі Інтернет для здійснення деструктивної інформаційної діяльності на шкоду національній та державній безпеці України", - пояснюють автори.

Дзеркалимо рф? У Раді пропонують ув'язнювати на 5-7 років і конфісковувати майно за критику влади у соцмережах 1

У пояснювальній записці також йдеться про те, що у соціальних мережах Facebook, Telegram, Instagram почастішали випадки, коли користувачі акаунтів видають себе за інших людей. А зокрема - за представників влади, публічних осіб, до яких прикута особлива увага. Вони від імені цих осіб у соцмережах та на інших інтернет-платформах різну неправдиву, маніпулятивну інформацію, яка "сприяє підвищенню рівня соціальної напруги в суспільстві". 

Законопроєктом пропонується переслідувати за "створення, придбання, використання або збут облікових записів, що містять завідомо неправдиві відомості щодо користувача у соцмережах, за допомогою яких поширюється недостовірна інформація або здійснюється втручання в діяльність фізичних і юридичних осіб, якщо такі дії вчинені на шкоду суверенітету, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, національній, державній, економічній чи інформаційній безпеці України". 

У випадку вчинення такого правопорушення Георгій Мазурашу і його колеги пропонують ввести покарання у вигляді штрафу від 17 тис. гривень до 51 тис. гривень (1000-3000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян) або виправних робіт. 

Якщо правопорушення вчинене повторно або за попередньою змовою групою осіб, або "для здійснення впливу на прийняття рішень чи вчинення або не вчинення дій державними органами чи органами місцевого самоврядування, службовими особами цих органів" буде каратися обмеженням волі на строк від 3 до 5 років або позбавленням волі на той самий строк.

А "якщо такі дії сприяють підвищенню рівня соціальної напруги, порушують конституційні права та свободи громадян або іншим чином загрожують національній безпеці" під час воєнного стану, тюремний термін 5-7 років з конфіскацією майна буде достатнім для перевиховання, вважають нардепи від "Слуги народу". 

Дзеркалимо рф? У Раді пропонують ув'язнювати на 5-7 років і конфісковувати майно за критику влади у соцмережах 2

Реакція соцмереж на законопроєкт

Сказати, що українцям ця ініціатива припала до душі було б нечесно. У соцмережах від прочитаного дивуються, сміються, обурюються і сварять владу ще сильніше - зокрема цих п'ятьох депутатів. 

"Хочете повторити долю овочевих ригів?" - запитує одна з користувачок. 

Депутатам нагадують, що є Конституція України, яка гарантує свободу слова. А їхня ініціатива підійшла б радше Північній Кореї, а не вільній державі. 

Дзеркалимо рф? У Раді пропонують ув'язнювати на 5-7 років і конфісковувати майно за критику влади у соцмережах 3

Відомий політик і блогер Борислав Береза зауважив, що контроль над тим, що "деструктивно", а що ні, здійснюватимуть ті, хто закуповував яйця для армії за 17 гривень і купив за хабарні гроші квартири на Печерську. А люди - повинні мовчати. Він також нагадав авторам законопроєкту, що у них особисто не все гаразд із законом. І що Мазурашу та Кузьміних особисто зацікавлені в тому, щоб українці мовчали про те, як НАБУ перевіряло про підозру у корупції.

"Законотворці дуже не хочуть, щоб ми розповідали, як вони та їх шелупонь кримздять бюджетні гроші та вимагають хабарі. Браво!" - написав Береза. 

Також він зауважив, що пропозиція нардепів копіює російські закони. 

Дзеркалимо рф? У Раді пропонують ув'язнювати на 5-7 років і конфісковувати майно за критику влади у соцмережах 4

Чи корисно критикувати владу під час війни?

Понад третина громадян України (35,7%) вважають, що так. При цьому зазначають, що критика антикорупційної діяльності влади є корисною під час воєнного стану. У той же час половина респондентів (50%) сказали, що критика воєнних дій є неприпустимою. Такі дані соціологічного дослідження, проведеного компанією "Active Group" 26-27 січня 2023 р. за допомогою онлайн-панелі "SunFlower Sociology".

Дзеркалимо рф? У Раді пропонують ув'язнювати на 5-7 років і конфісковувати майно за критику влади у соцмережах 5

Дзеркалимо росію? 

Як писав Інформатор, 18 березня, російський диктатор путін підписав закон про покарання від 7 до 15 років колонії за критику дій влади, військових, добровольців та "фейки про війну". Ув'язнити можуть не лише за спробу вийти на мітинги й протести, але й дописи у соцмережах. Схоже, що українські народні обранці віддзеркалюють дії колег держави-агресора, але наразі пропонують менш суворе покарання.

Також у рф хочуть конфісковувати майно громадян, які критикують російську владу з-за кордону, але в росії мають нерухомість і активи. Депутати Держдуми дуже активно просувають це рішення. 

Нагадаємо, 31 березня в Україні набув чинності закон "Про медіа", який розкритикувала Міжнародна федерація журналістів, закликаючи українську владу переглянути деякі його положення.  Ми також писали, що 24 січня президент Володимир Зеленський підписав скандальний законопроєкт 8271, який посилює кримінальну відповідальність військових за невиконання бойових наказів, втечу з поля бою чи військової частини. Цей закон підтримував головнокомандувач Валерій Залужний попри критику правозахисників, частини суспільства та петицію на сайті президента про накладання на нього вето. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.