Польський ZUS отримав доступ до бази прикордонників і почав самостійно відстежувати українців, які порушують правила перетину кордону.
Польська установа соціального страхування ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH (ZUS) почав активно відстежувати громадян України у Польщі, які порушують правила перетину кордону. Ті, хто покидав територію країни на понад 30 днів, будуть змушені повернути соціальні виплати. Так вимагає оновлений закон. І сховатись від нього не вдасться.
Про це повідомив Павел Жебровський, речник ZUS, в інтерв'ю виданню Rzeczpospolita.
Про те, що для отримання соціальної допомоги у 500 чи 300 злотих є умова, українців, що приїжджали в Польщу після 24 лютого, попереджали відразу. Для цього вони не могли покидати територію країни більш ніж на 30 днів. Однак, наші співвітчизники таким правилом нерідко нехтували. Вони виїздили на кілька місяців чи то в Україну, чи в інші країни Європи, а потім повертались.
У ZUS порахували, що через такі дії українцям виплатили щонайменше 2 мільйони злотих неправомірно. Вилучено назад від громадян України лише 35,3 тис. злотих. Але тепер повернути кошти ZUS буде легше.
28 січня набули чинності зміни до закону Про допомогу громадянам України. Відповідно до статті 26, виплата допомоги сім’ям громадян України, перебування яких у Польщі вважається законним, припиняється, якщо отримувач допомоги (або дитина, на яку призначено допомогу), виїжджає за межі Польщі.
"Завдяки поправці ZUS також отримав доступ до реєстру Прикордонної служби, а з ним і до інформації про дати в’їзду та виїзду громадян України з території Польщі, - каже Павел Жебровський. - Це спростило пошук порушників, адже раніше ми отримували інформацію від прикордонників або із запізненням, або ж неповну. Установа соціального страхування, не знаючи про від’їзд особи, виплачувала допомогу людині, на яку вона фактично не мала права. Лише згодом ми отримали інформацію від прикордонників, що дана особа заднім числом втратила право на легальне перебування. Тепер цього не буде".
Лише за місяць дії нової норми Закону про допомогу ZUS призупинив виплату допомоги приблизно 3 200 громадянам України.
"Якщо ці люди повернуться до Польщі протягом 30 днів з дати виїзду, вони не втратять законність свого перебування в Польщі та виплату допомоги буде відновлено. Утримання платежу одразу після дня від’їзду на підставі зміненого акту дозволило нам уникнути переплати допомоги", – пояснює Павел Жебровський.
За словами речника, ZUS послідовно виносить подальші рішення щодо неправомірно зібраних пільг і зобов’язує бенефіціарів повернути їх. Це треба зробити упродовж двох років.
Україна та Польща уклали угоду, за якою легально працевлаштовані у Польщі українці отримали ті ж соціальні гарантії, що й поляки. Тринадцята пенсія в Україні 2022 року буде доступна близько 3 тисячам пенсіонерам з офіційним працевлаштуванням у Польщі, і які мають відповідні соціальні гарантії. Виплати узгоджені в межах угоди між Україною та Польщею, згідно з якою легально працевлаштовані у Польщі українці отримали ті самі соціальні гарантії, що й поляки.
У найближчий час українці в Польщі зможуть отримувати українську пенсію в поштових відділеннях.
Також українцям у Польщі дають компенсацію на оренду житла. Для отримання польської субсидії доход не повинен перевищувати 2,265 тис. злотих. А якщо житло винаймає родина, то середній дохід на людину не повинен перевищувати 1,69 тис. злотих.
Крім того, Кабмін України прийняв постанову, згідно з якою українці за кордоном зможуть отримати послуги у сфері держреєстрації актів цивільного стану - зокрема, одружуватись і розлучатись.
Також у чотирьох містах Польщі стали доступними паспортні послуги для громадян України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.