Деревина з Білорусі потрапляє до ЄС через Польщу: деталі розслідування

Читать на русском

Підсанкційна продукція йде до Європи за підробленими документами

Читать на русском
Деревина з Білорусі
Білоруська деревина маркується як нібито казахстанська

Підсанкційна продукція йде до Європи за підробленими документами

Білорусь таємно постачає в ЄС деревину через Польщу. При цьому продукція маркується як нібито привезена з Казахстану. За минулий рік такий "сірий експорт" зріс майже вп'ятеро. 

Наразі обсяг продажів становить понад 120 мільйонів євро. Про це пише Gazeta Wyborcsa. 

Видання зазначає, що в Казахстані лісові угіддя займають лише 5% території. Він раніше майже не постачав деревину в Європу. Однак з початком повномасштабної війни рф проти України та накладення санкцій на Білорусь такий експорт раптово зріс в рази. 

Насправді Казахстан нічого в ЄС не постачав. Просто білоруси тепер підробляють документи казахських компаній. 

Схема є досить простою. Білоруський виробник заготовлює продукцію, однак постачати її напряму до ЄС не може, оскільки це заборонено санкціями. Тож Мінськ підроблює документацію та ця деревина з білоруської стає раптом "казахстанською". Так дерево потрапляє до Польщі, а звідти розходиться іншими країнами ЄС. 

При цьому Євросоюз також ввів санкції конкретно проти деревини білоруського походження. Однак це не заважає країні все одно торгувати з ЄС. Згідно з даними Євростату, в період з 2022 по 2023 роки було імпортовано деревини з Казахстану країни на рекордну суму майже 126 мільйонів євро. Насправді ж ріст викликаний білоруськими махінаціями. 

В МЗС Польщі на запит журналістів відповіли, що це не їхня компетенція, а митники, мовляв, не здатні фізично перевірити всі митні декларації. В свою чергу, польська поліція вже розпочала перевірку даних, оприлюднених в розслідуванні.  

Санкції проти Білорусі

Нагадаємо, що Республіка Білорусь, хоча й прямо не брала участь в російській агресії проти України, є при цьому співучасницею злочину кремля. Мінськ - сателіт москви, який надає режиму всебічну підтримку. Зокрема, в тому числі й з території Білорусі заходили російські окупанти 24 лютого 2022 року. Хоча білоруська сторона незадовго до війни клялася, що ніколи "не вдарить у спину", а їхній міністр оборони навіть давав "слово офіцера". Тепер Україна назавжди знатиме, чого коштує слово білоруського офіцера - нуль. 

Через все це проти Білорусі також були введені санкції в якості пособника агресії. Вони не настільки суворі, як проти рф, однак також досить значні. А нещодавно обмеження подовжили ще на рік

Білоруська ж економіка була і залишається неефективною. Вона цілковито залежить від державного регулювання та фінансової допомоги москви. Тому Мінськ шукає будь-який спосіб заробити, навіть продаючи продукцію в "недружні країни", порушуючи при цьому закон. 

Раніше "Інформатор" писав, що Білорусь звинувачує Україну в нібито агресивних намірах і стверджує, нібито ЗСУ зосередили на білоруських кордонах понад 100 тисяч особового складу. Ми також повідомляли, що Білорусь, можливо, готується до війни в 2024 році.  

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.