Можлива світова криза поганий знак для повоєнного відновлення України
Минулого тижня First Republic повідомив, що в першому кварталі відтік депозитів склав понад $100 млрд. Хоча банк заявив, що його депозити стабілізувалися, але він втрачає гроші. Що це означає для світової банківської системи і як може вплинути на Україну – розбирався Інформатор.
Спочатку в Америці лопнув Silicon Valley Bank (SVB) - не системний, але помітний: 16-й за розміром активів і головний банк хайтек-стартапів та венчурних інвесторів у Каліфорнії. Після проблеми почалися у нью-йоркського Signature Bank, в якому зберігав гроші криптовалютний бізнес.
Після краху Silicon Valley Bank (SVB) та Signature Bank клієнти масово стали забирати кошти з First Republic, а S&P Global Ratings та Fitch Ratings знизили рейтинги банку до рівнів спекулятивної категорії.
First Republic як і SVB та Signature Bank мав велику кількість незастрахованих вкладів, що викликало побоювання, що клієнти заберуть свої гроші.
Незастраховані депозити на суму $30 млрд розглядалися як вотум довіри до First Republic. Банк обслуговував заможних клієнтів, багато з яких були мільярдерами, та пропонував їм щедрі фінансові умови. The Wall Street Journal повідомив, що, зокрема, засновник Фейсбуку Марк Цукерберг отримав іпотеку через First Republic.
Отже, 13 березня, акції американського First Republic Bank за день опустилися більш як на 78%. Напередодні, 12 березня First Republic повідомив, що отримав додаткове фінансування через JPMorgan та Федрезерв, забезпечивши доступ до коштів на загальну суму $70 млрд.
"Ліквідність банку зміцнилася, але реальна проблема для галузі полягає в тому, що існує криза впевненості в стабільності депозитів", - заявив в березні глава відділу досліджень банків США в KBW Крістофер МакГратті.
В середині березня рейтингове агентство Moody’s знизило прогноз для банківської системи США зі стабільного до негативного.
До речі, жоден із трьох кризових банків не входить до топ-8 системно значущих гігантів американської банківської системи. Однак і минула криза починалася у 2007-2008 роках теж з невеликих імен.
Наприкінці квітня стало відомо, що акції First Republic Bank впали до рекордно низького рівня після повідомлення, що консультанти визначили потенційних покупців нових акцій у рамках плану порятунку фіну станови. У той же час, за словами одного з джерел, First Republic вже кілька тижнів шукає покупців для частини свого бізнесу, але потенційні покупці побоюються з приводу того, що вони беруть на себе занадто великий ризик.
Протягом півтора місяця, банки Уолл-Стріт намагалися знайти рішення для First Republic з того часу, як 16 березня 11 найбільших кредиторів США внесли до банку $30 млрд, щоб зупинити кризу, яка призвела до краху Silicon Valley Bank і Signature Bank.
Але обговорення угоди набули нової актуальності після того, як First Republic повідомив, що в першому кварталі відтік депозитів склав понад $100 млрд. Хоча банк заявив, що його депозити стабілізувалися, він повідомив, що втрачає гроші, тому що йому довелося замінити вилучені депозити відсотковим фінансуванням із Федеральної резервної системи.
Тепер консультанти спробують переконати великі банки США, які одного разу вже виручили First Republic, купити облігації компанії з Сан-Франциско за ставками вищими за ринкові із загальним збитком у кілька мільярдів доларів. У рамках цього плану консультанти вже визначились із можливими покупцями нових акцій, повідомляє CNBC.
Представники Білого дому, Федеральної резервної системи та Міністерства фінансів США нещодавно звʼязалися з банком, оскільки адміністрація Джо Байдена дедалі більше стурбована тим, що банку не вистачає часу, щоб заспокоїти вкладників та інвесторів. Офіційні особи США координують термінові переговори щодо порятунку First Republic Bank.
Financial Times пише, що JPMorgan, який виступає як банкір First Republic і є найбільшим кредитором США, бере участь у переговорах, але, ймовірно, в тій чи іншій мірі братимуть участь і інші великі установи.
За останніми повідомленнями регулятори США у спробах врятувати First Republic ведуть переговори щонайменше з трьома великими банками, JPMorgan, Citizens та PNC, які претендують на повну або часткову купівлю банку.
Генеральний директор JPMorgan Chase Джеймі Даймон вважає, що банківська криза в США, навіть коли вона залишиться позаду, її наслідки будуть відчуватися ще довгі роки. Про це глава банку повідомив у щорічному листі до акціонерів JPMorgan.
Ризики, які призвели до поточної кризи, «ховалися у всіх на очах», написав Даймон, пославшись на зростання відсоткових ставок у США та рівень незастрахованих депозитів у Silicon Valley Bank.
На його думку, стрес для фінансового сектора, викликаний банкрутством банків у США минулого місяця, як і раніше, є загрозою, його слід усувати шляхом переосмислення процесу регулювання. Будь-які нові правила у відповідь на останні події повинні бути продуманими, включаючи більш чіткі правила роботи з банкрутами, що збанкрутували.
"Недавні банкрутства Silicon Valley Bank у США та Credit Suisse у Європі, а також пов'язаний із цим стрес у банківській системі підкреслюють, що простого задоволення нормативних вимог регуляторів недостатньо. Ризиків багато, і управління цими ризиками вимагає постійного та пильного спостереження за розвитком світу", — вважає голова банку.
На думку глави JPMorgan, ймовірність рецесії в економіці зросла. При цьому він уточнив, що поточна криза не схожа на глобальну фінансову кризу, яка спостерігалася 15 років тому.
Економіст Нуріель Рубіні вважає, що якість активів банків, які лопнули першими цього разу, незрівнянно краща, ніж у 2007 році. Але він впевнений, що далі буде гірше.
"А щойно станеться рецесія, до цього ринкового ризику додасться і кредитний, як це було в минулі кризи. Тому що почнуть розорятися люди, банки, компанії", - сказав Рубіні.
Дефолти позичальників обернуться крахом банків, але цього разу, на відміну від 2008 року, вони краще підготовлені. Це теж причина не переходити поки що від занепокоєння до паніки.
"Загалом у банків зараз більше капіталу та більше ліквідності", - сказав Рубіні.
За його словами, паперова дірка в балансі американських банків на кшталт тієї, що призвела до краху SVB після падіння цін облігацій, становить 620 млрд доларів, але їхній капітал набагато більший - близько 2 трильйонів. У Європі схожа ситуація.
Втім, якщо влада не зможе запобігти паніці, від набігу вкладників банківську систему не врятує ніщо.
"Боюсь, що рецесія неминуча, як у Європі, так і в США", - зробив висновки Рубіні.
Ризик світової економічної кризи нині для української економіки найменш небезпечний, ніж коли-небудь, вважають експерти.
Причина тут скоріше сумна: через воєнні руйнації та блокування портів експорт товарів стрімко впав. Більш-менш функціонує експорт аграрної продукції, який менше корелює зі світовим економічним циклом. Те саме стосується й експорту ІТ-послуг.
Але можлива світова криза – поганий знак для повоєнного відновлення України. Зростання процентних ставок і одночасне зниження апетиту до ризику – погані передвісники для припливу приватних інвестицій у країну. Існує ризик, що після перемоги України світ знову повернеться до своїх проблем. Це може стати шаленим шоком для української економіки, що не буде ще здатною самостійно стояти на ногах.
Крім того, банківська криза може трапитись і в Україні. Причин можливого закриття банків декілька. Перша - війна. Чим довше вона триває, тим складніше банкам утримувати свій портфель. Друга - зростання частки неповернень кредитів. Понад третина українців не повертає кредити через втрату роботи.
“Головна проблема - погані кредити й необхідність формування резервів”, – каже виконавча директорка Незалежної асоціації банків Олена Коробкова.
За час повномасштабної війни кількість тих кредитів, які банкам, ймовірно, не вдасться повернути, збільшилася до 38%.
Максим Орищак, аналітик компанії “Центр біржових технологій” каже, що причиною закриття деяких банків може стати їхня невідповідність вимогам НБУ, а також зайняття нелегальною діяльністю. Це – третя причина ймовірного українського банкопаду.
Раніше такі банки створювалися під конкретні бізнеси для зниження рівня податкових платежів, але тепер вимоги функціонування фінустанов стали жорсткішими, і лише великі банки можуть впоратися з ними.
У той же час, економіст Олександр Охрименко вважає, що в Україні немає загрози великому банкопаду.
"Закриватимуться ті банки, які самі не бачитимуть сенсу продовжувати працювати собі у збиток. Річ у тім, що зараз банківський бізнес не дуже прибутковий і власникам дрібних банків простіше закрити його, ніж утримувати. При цьому інші банки, як працювали, так і працюватимуть далі", - вважає експерт.
Раніше ми писали, що перший в Україні банк Monobank, якому вже 5 рік, й досі не має власних фізичних відділень. Однак отримати фізичну картку проблем не виникає. Як це зробити найлегше.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.