Аналіз уламків іранських безпілотників, якими здійснюють удари по Україні показав, що деталі для їх створення належать низці західних компаній.
Задля протидії потрапляння підсанкційних товарів до рук авторитарних країн, Вашингтон планує провести розслідування ланцюжків постачання. Однак це буде важко зробити, вважають експерти CNN.
З 52 компонентів, які вдалося вилучили з іранського безпілотника Shahed-136, збитого ЗСУ в середині осені, 40 були виготовлені тринадцятьма різними американськими компаніями, пише CNN. Ще 12 компонентів були виготовлені компаніями в Канаді, Швейцарії, Японії, Тайвані та Китаї.
Окреме розслідування збитих в Україні іранських безпілотників, проведене британською дослідницькою компанією Conflict Armament Research, виявило, що 82 % компонентів було виготовлено компаніями, розташованими в США.
Як показує цей аналіз, попри те, що іранські компанії перебувають під санкціями, вони розробили способи обходу обмежень, щоб отримати необхідні компоненти та електроніку. Як зазначає видання, Iran Aircraft Manufacturing Industries Corporation (HESA), яка створила БПЛА, перебуває під санкціями США з 2008 року.
Результати аналізу, який українська розвідка передала США, показує, що адміністрації Байдена, доведеться докласти багато зусиль, аби припинити виробництво безпілотників та іншої зброї, яку Тегеран передає москві. Білий дім створив робочу групу, завданням якого є розслідування того, як західні технології опинилися в Ірані. Йдеться не тільки про постачання напівпровідників та модулів GPS, але і про постачання двигунів.
США ввели жорсткі обмеження на експорт матеріалів, але зараз у фокусі американського політикуму контроль за дотриманням санкцій. Виробники повинні будуть краще контролювати ланцюжки поставок і виявити дистриб’юторів, які перепродують їх іранським компаніям.
На цю мить, пише видання, неможливо довести, що будь-яка із цих компаній-виробників свідомо порушує закони США про санкції. Офіційні представники компаній у листах у відповідь на запити CNN засудили використання своєї продукції для виготовлення озброєння. Вони також засудили російське вторгнення в Україну.
Водночас виробники зазначають, що боротьба з перенаправленням і несанкціонованим використанням їхньої мікроелектроніки є проблемою для всієї галузі. Деталі, які використовують для виробництва безпілотників, поширені на світовому ринку, тому логістичні ланцюжки важко відслідкувати. Компоненти, які використовує Іран для безпілотників, можуть, до прикладу, бути частиною іншої, цілком цивільної техніки й можуть закуповуватися підставними фірмами саме як такі.
Росії та Ірану набагато простіше створити підставні компанії для закупівлі обладнання та уникнути санкцій, ніж західним урядам розкрити ці підставні компанії. Індустрія мікроелектроніки значною мірою покладається на сторонніх дистриб’юторів і торгових посередників, яких важко відстежити. Водночас мікрочіпи та інші невеликі пристрої, які неохідні для нормального функціонування безпілотників, не тільки недорогі та широкодоступні — їх ще й легко приховати, аби вивезти контрабандою.
У Вашингтоні свідомі того, що повністю припинити потоки постачання не вийде. Але натомість переконані, що можна суттєво їх ускладнити та зробити дорожчими.
США доведеться виявляти ланцюжки постачання. Експерти повідомили CNN, що для цього потрібно виділити більше ресурсів і найняти більше співробітників, які можуть бути на місцях для відстеження постачальників і посередників цих продуктів.
Але гра варта свічок, переконані в Білому домі. 3 січня речник Держдепу Нед Прайс повідомив на брифінгу що у Вашингтоні працюють над цією проблемою, залучаючи іноземних партнерів, зокрема Ізраїль. Зрештою, безпілотники Shahed та балістичні ракети Іран планує постачати до рф в обмін на літаки та, ймовірно, за доступ до ядерних технологій, а це неминуче спричинить нестабільність на Близькому Сході.
Ми повідомляли про те, що росі невдовзі може отримати нову партію дронів-камікадзе від Ірану. Ми також розповідали, чому іранські дрони-камікадзе не збивають під час руху вздовж Дніпра.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.