З 20 по 25 січня найбільші гравці ринку не підвищуватимуть ціну бензину А-95, проте ціна дизпалива може зрости ще на 1-1,5 грн/л, крім того, на цьому тижні, варто очікувати другу хвилю підвищення цін на бензин та дизель на АЗС в межах 1-2 грн/л, оскільки дрібні гравці ринку, які утримались від підвищення на тому тижні будуть наздоганяти маркетмейкерів
Після посилення санкційного тиску проти Росії ціни на нафту продовжують зростати вже четвертий тиждень поспіль. Разом з підвищенням акцизів на початку року це привело до стрімкого зростання ці на бензин дизель та автогаз. Експерти переконані, що після 20 січня ціни на бензин та дизель продовжуватимуть рости.
За даними консалтингової компанії "Нафторинок", станом на вечір п'ятниці 17 січня порівняно з 10 січня середня гуртова ціна дизельного пального зросла на 1,68 грн/л до 47,98 грн/л. Дизельні котирування в Європі за тиждень також зросли на $22-25/тонна до $756-766/тонна в портах північно-західної Європи та до $746-760/тонна в портах Середземного моря. Проте 17 січня порівняно з 16 січня європейські дизельні котирування знижувались $3-6/тонна залежно від базису відвантаження. Водночас обсяги імпорту дизпалива за 15 днів січня зменшилися на 57,7% порівняно з аналогічним періодом грудня, а середньодобовий показник імпорту впав на 61,5% порівняно з груднем. Середня гуртова ціна на бензин А-95 станом на 17 січня порівняно з 10 січня зросла на 73 коп./л до 48,17 грн/л.
Ціни на бензин та дизпаливо на АЗС також здорожчали у більш як половини мереж через адаптацію до нових акцизів та зростання зовнішнього ринку. Середня ціна бензину на АЗС станом на 17 січня порівняно з 10 січня зросла на 77 коп./л до 56,81 грн/л, а середня ціна дизелю за тиждень зросла на 94 коп./л до 54,09 грн/л.
За словами директора консалтингової групи "А-95" Сергія Куюна, найбільші загальнонаціональні мережі АЗС OKKO та WOG збільшили ціну на бензин, наблизившись до позначки 60 грн/л, проте на думку експерта ціна бензину вже зростати не буде. Однак є потенціал до зростання ціни дизпалива ще на 1-1,5 грн/л, що ймовірно відбудеться на цьому тижні.
“Ціни на бензин вже відіграли фактори зростання. Дизель це більш масовий продукт, на відміну від бензину. Тож у трейдерів є ще певні запаси дизпалива, що був розмитнений за старим акцизом. Ці запаси гальмують зміну ціни”, - зазначив Сергій Куюн.
Також за його словами на цьому тижні дрібні мережі АЗС підвищуватимуть ціни на стелах наздоганяючи здорожчання великих мереж на минулому тижні. При цьому Куюн зазначає, що тренд зростання ціни на нафту не буде довгостроковим, оскільки не має фундаментальних передумов. Як тільки логістика постачання відновиться після нових санкцій проти Росії, ціни на нафту Brent можуть знову знизитися до $75 за барель, що спричинить зниження цін і на українських АЗС.
За словами засновника групи "Прайм" Дмитра Льоушкіна, після підвищення цін на минулому тижні найбільші гравці ринку вже повністю компенсували на своїх стелах підвищення акцизів. Водночас залишається фактор підвищення ціни на нафту.
“Для того, щоб повернути маржинальність кінця минулого року ринку потрібно збільшити ціну на бензин та дизпаливо ще на 1 грн/л. Ця гривня буде найскладнішою, частина підвищить ціну на стелах, а хтось може порізати знижки”, - зазначив Дмитро Льоушкін.
При цьому бізнесмен зауважує, що за останній рік з ринку пішла частина гравців, які могли дати альтернативну пропозицію, як в гуртовому сегменті, так і в роздріб, тож ринок почав поводитись більш синхронно. За його словами за минулий тиждень ціни виросли дуже стрімко, тоді як рік тому таке підвищення розтягнулося б на місяць.
Таким чином, на цьому тижні найбільші гравці ринку не підвищуватимуть ціну бензину А-95, проте ціна дизпалива може зрости ще на 1-1,5 грн/л. Крім того, на цьому тижні, варто очікувати другу хвилю підвищення цін на бензин та дизель на АЗС в межах 1-2 грн/л, оскільки дрібні гравці ринку, які утримались від підвищення на тому тижні будуть наздоганяти маркетмейкерів.
За даними "Нафторинку" динаміка імпорту LPG протягом 9-15 січня зросла до 2 тис. тонн на добу порівняно з показником 0,6 тис. тонн на добу 2-8 січня. Загалом в першій половині січня українські компанії отримали 18,4 тис. тонн скрапленого газу, що на 46,8% менше за обсяги постачання в аналогічному періоді грудня 2024. Середня ціна постачання з Польщі, Литви та Латвії разом другий тиждень тримається на рівні $770/тонна (від 55,9 тис. грн/т з податками) на кордоні України. Ціна румунського продукту на кордоні України зменшилася за тиждень на $15/т до $733/т (від 54,3 тис. грн/т з податками). Середня ціна пропозицій трейдерів в Україні на умовах самовивозу станом на 17 січня складає 57 472 грн/т ($807/т без податків), порівняно з показником 57 226 грн/т ($796/т без податків) станом на 10 січня.
На АЗС пропан-бутан також подорожчав: приріст ціни в локальних мережах склав до 1,5 грн/л, а в загальнонаціональних в межах 0,5-1 грн/л. В деяких мережах ціна газу перевищила позначку 38 грн/л. Середня ціна LPG на АЗС станом на 17 січня порівняно з 10 січня зросла на 78 коп./л до 36,5 грн/л.
Засновник Sintonec LPG Михайло Шубан каже, що на цьому тижні очікується постачання кількох великих партій дешевого автогазу. Внаслідок цього зростання гуртових цін на цей вид пального має припинитися.
“Orlen Lietuva знизила котирування, а в портах Дунаю очікується прибуття кількох барж з дешевшим ресурсом. Я думаю гурт зупиниться на позначці 57 грн/тонна. Це буде середня ціна, бо на півдні автогаз коштуватиме 53 тис. грн/тонна, а в окремих регіонах 60 тис. грн/тонна”, - каже Михайло Шубан.
При цьому він зазначає, що автогаз на АЗС має потенціал до здорожчання на 50-70 коп./л, оскільки роздрібні ціни ще не наздогнали гуртові.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.