Загострюється протистояння за контроль над Києвом
Останніми днями загострився конфлікт між Президентом України Володимиром Зеленським і його Офісом та мером Києва Віталієм Кличком. Цього разу приводом слугувала непідготовленість так званих “пунктів незламності” у Києві, де громадяни могли б попити води, зарядити свої пристрої, зігрітися, скористатися інтернетом. Частина з таких пунктів у Києві працювали лише “на папері”, проте центральна влада ніяк не сприяла забезпеченню їхньої роботи. Що стоїть за цим конфліктом — читайте у нашому матеріалі.
23 листопада росія здійснила масовану атаку на інфраструктуру України. Мільйони громадян залишилися без світла, води і зв’язку. У цей день ввечері мали запрацювати “пункти незламності”. Проте саме у цей день і почали виникати питання щодо їхньої роботи. Кияни у соціальних мережах почали скаржитися, що багато з “пунктів незламності” або не працюють або не обладнані відповідним чином.
25 листопада Володимир Зеленський застеріг: “Профанацію з київськими “пунктами незламності” ніхто нікому не пробачить. Прошу, серйозніше”. Як зазначив Президент, багато хто з киян був без світла по 20-30 годин. Похвалили лише ті точки, які облаштували ДСНС та Укрзалізниця (на центральному вокзалі). При цьому проблеми з ними є не лише у Києві, а й у передмістях, в інших обласних центрах — але про це центральна влада не говорить. У деяких населених пунктах подібні хаби навіть не розпочали роботу досі. Разом з тим ідею і облаштування “пунктів незламності” приписує собі Офіс Президента. У цей же день Віталій Кличко повідомив, що Київ розгорнув роботу понад 400 пунктів обігріву (більшість - у школах і соціальних закладах).
Як зазначає “Українська правда”, подібна ситуація це активізація давнього конфлікту оточення Зеленського та мера Києва Віталія Кличка. Її причини можуть бути у небажанні ділитися владою у Києві. Депутати від “Слуги народу” перевіряли, як працюють “пункти незламності” по Києву. В інших містах вони цього не робили.
Як стверджував голова парламентської фракції “слуг народу” Давид Арахамія, у Києві 20% пунктів були закриті. “Десь є три генератори, але вони не підключені, десь немає жодного генератора, десь немає інтернету, десь немає води”, - сварився народний депутат. 26 листопада він пообіцяв розв'язувати проблемні питання стосовно підготовки “пунктів незламності” зі столичною владою протягом кількох днів.
За даними “Української правди”, нападки на Кличка в його оточенні вважають суто політичними. Зокрема, під питання ставиться імідж Кличка напередодні майбутніх виборів, які мають відбутися після війни. За облаштування “пунктів незламності” несуть відповідальність військові адміністрації, підпорядковані Президенту України. У Києві таку очолює віднедавна Сергій Попко.
Разом з тим Віталій Кличко вважає, що впорався зі своєю роботою по допомозі в організації “пунктів незламності”, а депутатів звинуватив у маніпуляціях. За його словами 430 пунктів обігріву у Києві оснащені електрогенераторами, а за потреби столична влада розгорнула б ще 100. При цьому між військовою адміністрацією та КМДА чітко не розподілені обов’язки (на 9-й місяць війни). А Києву, на відміну від регіонів, поставили задачу відкрити до тисячі “пунктів незламності” (хоча від регіонів вимагають по кілька сотень), що важко зробити за кілька днів (щонайменше, тому що у кожному з них має бути по 2 електрогенератори). Тому у Києві частина таких пунктів взагалі не розпочали роботу, у частини не вистачає необхідного інвентарю.
Разом з тим у Києві готувати ці шелтери мали районні адміністрації міста, які не підпорядковуються Кличку, а підпорядковуються Президенту. Та й сам Віталій Кличко, як міський голова столиці, не підпорядковується президентській вертикалі на відміну від голів обласних військових адміністрацій.
За останні роки Володимир Зеленський та керівництво Офісу Президента неодноразово хотіли відправити Віталія Кличка у відставку з посади голови КМДА, а це б означало обмеження повноважень останнього. Причин тому було багато. Серед претензій до столичної влади можна назвати:
Навіть війна - не привід, щоб припинити політичні сварки й боротьбу за владу. Разом з тим якщо Кличка звільнять з посади голови КМДА, він все одно продовжить бути міським головою Києва. Його відставка, вірогідно, слугувала б відволіканням уваги тих, хто невдоволений ситуацією з електрикою у столиці. Хоча до неї Кличко майже не має відношення — хіба що він не спромігся оснастити столичні багатоповерхівки на умовах співфінансування з міським бюджетом електрогенераторами на випадок вимкнення світла (нещодавно таку ініціативу підтримали у Київраді, а ще раніше подібне почали робити у Львові). Разом з тим Віталій Кличко демонструє досить незалежну гру: наприклад, 28 листопада він організував за 3,3 млн грн у Брюсселі Київський інвестиційний форум з запрошенням мерів європейських столиць та представників Єврокомісії.
На думку колишнього народного депутата України Ігоря Мосійчука, розв’язане “слугами народу” протистояння проти столичної влади підриває державу зсередини та шкодить ситуації на фронті. Він підкреслив, що зараз будь-яке протистояння між центральною і місцевою владою йде лише на користь ворога.
“З одного боку декларувати національну єдність, а з іншого влаштовувати політичні розбирання з мером столиці – це не лише диверсія проти держави, а й неповага до більшості киян, які у холоді та без електроенергії та води стійко тримаються та відстоюють своє місто! Тому, пане президенте, думайте. Менше слухайте своїх радників, офісів керівників та їхніх радників. Думайте своєю головою, думайте про Україну”, - радить політик.
Як вважає голова Комітету виборців України Олексій Кошель, мер Києва може стати вагомим політичним гравцем та у перспективі — конкурентом на виборах для Зеленського. Тому, розмірковує Кошель, Кличко може стати улюбленцем багатьох громадян як національний політик, який робить заяви на випередження. Актуальні і його попередження про можливу часткову евакуацію мешканців зі столиці у разі відсутності світла. Місцева влада заздалегідь попереджає про можливі найгірші сценарії у той час, як центральна влада намагається не роздмухувати паніку. Кошель вважає, що подібна відкрита боротьба між політиками є неприйнятною історією у період, коли слід продумувати глобальні проєкти вирішення гуманітарної ситуації у державі.
“Тому зараз бачимо таку відкриту боротьбу з Кличком, але водночас ось ця боротьба з [ним], ось ці підкилимні ігри, обмін політичними заявами – це дуже неприємна історія. Тому що зараз потрібно серйозно думати про зимовий період і треба відверто говорити, що “пунктів незламності”, які анонсували влада, на сьогодні недостатньо. Це крапля в морі, нам треба говорити про масштабніші проєкти”, - каже аналітик.
На думку журналіста Андрія Дзиндзі, конфлікт з Кличком носить суто політичний характер. Президент та Офіс Президента піддають жорсткій критиці нелояльних мерів та заплющують очі на скандали у своїй вертикалі. Як вважає журналіст, проблеми виникають у тих мерів, хто “недостатньо підтримує піар президента”.
Чи буде у Києві встановлена Головна ялинка країни у цьому році — читайте тут.