Чому в Україні подорожчає електроенергія з 1 липня, і хто на цьому заробить

В уряді заявили, що пільговикам не варто хвилюватися - для них буде особливий тариф

Чому в Україні подорожчає електроенергія з 1 липня, і хто на цьому заробить

Кабмін вже відкладав зростання цін на електроенергію для населення, але підвищення тарифу не уникнути. 

Ціна на електроенергію для населення повинна була зрости з 1 травня цього року, але 28 квітня Кабмін продовжив до 30 червня дію ціни на електроенергію для населення у 1,68 грн / кВт. Перший місяць літа закінчується, і, схоже, подорожчання не уникнути. За даними сайту Liga.net,з 1,68 грн / кВт * год ціна зросте до 2,22 грн / кВт * год. А у 2023 році ціна повинна бути вже 3,48 грн / кВт * год, передає Інформатор

В уряді заявили, що пільговикам не варто хвилюватися - для них буде особливий тариф. За словами міністра енергетики Германа Галущенка, вразливі верстви населення, які споживають до 100 кВт * год електроенергії на місяць, отримають зниження тарифу, а для інших тарифи будуть переглянуті. 

Останнього разу ціну на електроенергію піднімали на початку цього року. Інформатор Гроші писав, що Кабмін скасував пільговий тариф на електроенергію у 90 коп / кВт * год для населення на перші 100 кВт і вирішив, що з 1 січня 2021 роки українці повинні сплачувати за 1,68 грн / кВт * год. У квітні цього року Верховна Рада закликала Кабмін встановити пільговий тариф на е / е для побутових споживачів у 30-кілометровій зоні АЕС в розмірі 70% чинного тарифу. Це дало б 3,1 млрд грн,які в уряді планували направити на оплату «зеленого тарифу» виробникам сонячних і вітрових електростанцій. 

Навіщо потрібно підвищувати тариф, і хто від цього виграє 

За словами колишнього заступника міністра енергетики Юрія Бойка,реальна вартість електрики для населення повинна коливатися від 2,6 до 4 гривень за кВт / год в залежності від регіону. Наразі урядові обмеження утримують ціну на електроенергію на шкоду державі.  

Нагадаємо, що АЕС і гідроелектростанції - це головні джерела дешевої енергії для населення. Оператор чотирьох, тих що діють, атомних електростанцій України компанія "Енергоатом" забезпечує близько 55% потреби України в електроенергії, а в осінньо-зимові періоди цей показник досягає 70%. А в компанію "Укргідроенерго" входять десять станцій на річках Дніпро і Дністер, потужністю 5 тис. 849 МВт. 

Ці державні компанії продають частину своєї електроенергії за фіксованою і низькою ціною, щоб забезпечувати їм населення. Інша держкомпанія - Гарантований покупець перепродує за собівартістю електроенергію "Енергоатому" і "Укргідроенерго" постачальникам. А ті в свою чергу постачають за фіксованим тарифом її населенню, покриваючи за свій рахунок витрати на тарифи на передавання та розподіл електроенергії. Ці збитки компенсуються за рахунок Гарантованого покупця, який покриває дефіцит за рахунок тарифу держкомпанії "Укренерго" на передавання електроенергії. 

Крім цього, держпідприємство "Гарантований покупець" компенсує за свій рахунок для поновлюваних джерел енергії дорогою "зелений" тариф. По суті, він єдиний покупець такої електроенергії. 

Така схема призвела до збитковості, по суті, прибуткових компаній. За підсумками 2020 року «Енергоатом» замість прогнозованого прибутку у 1,6 млрд грн отримав 4,8 млрд грн чистого збитку.Одна з причин: невідповідність собівартості електроенергії тій вартості,, за якою компанія постачає її для населення. Крім цього, минулий рік «Укргідроенерго» закінчив з негативним показником у 27,5 млрд грн. 

 

Электроэнергия

Хто залишився у виграші 

У 2019 запрацював «новий» ринок електроенергії для бізнесу. Відтоді ціну встановлює ринок з урахуванням попиту і пропозиції.  

Але держава і тут втрутилася. Закон «Про ринок електричної енергії» ставить за обов'язок державі викуповувати всю електроенергію «зеленої» генерації, незалежно від того, можна буде її використовувати чи ні. Також закон гарантує «зеленій» енергетиці повну компенсацію недоотриманого прибутку в разі можливих обмежень. Такі комфортні і вигідні умови повинні були діяти до 31 грудня 2029 року. 

Проблеми виникли тоді, коли на ринку виник надлишок «зеленої» генерації, а через коронавірус багато підприємств скоротили споживання електроенергії. Як писав головний редактор Цензор.НЕТ Юрій Бутусов,за тих,що залишилися споживачів стали боротися виробники зеленої енергетики, «Енергоатом» та вугільні електростанції. 

У цій боротьбі, держкомпанія «Енергоатом» здала свої позиції на догоду приватному бізнесу: виробництво електроенергії атомних станцій - найдешевшої електроенергії, було вирішено скоротити. Незважаючи на такі заходи, держава продовжувала і надалі нарощувати борги перед інвесторами, а вони стали нервувати через виплати кредитів, які взяли на розвиток бізнесу. 

Виграли, як завжди, не держава, а приватні структури. За даними ЛІГА.net,Рінат Ахметов - найбільший в Україні інвестор в «зелену» енергетику. Його компанія ДТЕК ВДЕ (входить до структури енергохолдингу ДТЕК) побудувала до 2020 року понад 1 ГВт «екологічних» потужностей. Енергетичний бізнес олігарха оперує найбільшими в Україні та Європі сонячними і вітроклектростанціями. Інформатор Гроші писав про це тут

В проекті ЛІГА.net «Королі» зеленого тарифу» йдеться про те, що «зелена» генерація виробляє 8% електроенергії, при цьому на частку альтернативної енергетики припадає 26% всіх платежів у системі. При цьому, держава сама створила умови, за яких щорічно власники сонячних і вітрових електростанцій повертають собі 25% вкладених інвестицій, а ставка за тарифом прив'язана до курсу євро. 

Цього року інвесторам виплати за «зеленим» тарифом перевищать 50 млрд грн.Для порівняння - минулого року за таким тарифом повинні були виплатити 48 млрд грн. Це було вдвічі більше, ніж у 2019-му. 

Через проблеми на ринку, "Гарантований покупець" сильно заборгував власникам зеленої генерації. За останніми даними, з держпідприємства за рішеннями судів повинні стягнути 800 млн грн боргів.І це не межа. Проти України поданий перший позов до міжнародного арбітражу з "зеленого" тарифу. Позивач - компанія Modus Energy International BV - вважає, що держава порушила договір відносно Енергетичної хартії і просить стягнути з України не менше 11,5 млн євро. 

Але вже цієї середи, 23 червня, Антимонопольний комітет (АМКУ) може припинити дію «зеленого» тарифу. Про це повідомила на своїй сторінці Лігаантитраста. 

"Антимонопольний комітет може прийняти рішення про тимчасове припинення незаконної державної допомоги, що надається підприємствам, що здійснюють діяльність у сфері альтернативних джерел енергії шляхом встановлення «зеленого» тарифу, до прийняття рішення про допустимість такої держдопомоги для конкуренції, - йдеться у повідомленні. - Таке рішення комітет може прийняти, якщо до 23.06.2021 Міненерго і / або НКРЕКП не нададуть Антимонопольному комітету повідомлення про державну допомогу, яке повинно було бути наданим ще 3 роки тому". 

Схожим рішенням АМКУ тимчасово залишив без грошей будівництво аеродрому у Дніпрі. Фінансування обіцяли відновити після того, як Антимонопольний комітет розбереться: чи була держдопомога порушенням конкуренції. 

Про те, чому АЕС в Україні скоротили свої потужності і до чого це призвело - читайте у наступних матеріалах. 

Олена Скобцева

 

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube