Чому українці так пристрасно чекають на відкриття McDonald's, - роз'яснення психологів

Читать на русском

Відома мережа ресторанів асоціюється у українців з прагненням миру, безпеки та свободи

Читать на русском
Чому українці так пристрасно чекають на відкриття  McDonald's, - роз'яснення психологів

Відома мережа ресторанів асоціюється у українців з прагненням миру, безпеки та свободи

McDonald's досі тримає у секреті, коли відкриються його заклади після повномасштабного вторгнення. А коли є таємниця, то хочеться її розгадати. Інформатор опитав психологів і психотерапевтів і дізнався, що це не тільки через їжу та довоєнні звички. Бажання якнайшвидше піти і з’їсти гамбургер – це про зруйновані кордони та свободу вибору. Як було, коли McDonald's вперше відкрився у пострадянських країнах. Це вже закладено у «прошивці» і відділяє два світи – росії та України. 

Американці щось знають

З появою чуток, що ресторани швидкого харчування ось-ось відкриються, почали говорити, що війна теж скоро закінчиться. Ця життєва конспірологія ґрунтується на тому, що американці, які допомагають Україні, можуть щось знати. Про це розповів психолог Максим Реуцький.

«McDonald's пам’ятається нам усім дуже смачними стравами і незвичною атмосферою. Дуже приємним обслуговуванням. То це, по суті, повернення в нашу реальність ще однієї якості життя. Яку ми втратили під час початку бойових дій. Це (відкриття ресторанів – ред.) не тільки ознака того, що може скоро наступить мир. Це ще й ознака якоїсь такої приналежності до світової культури. До американської культури. Тим паче зараз ставлення до цієї мережі значно покращиться. Тому що саме Америка допомогла Україні в подоланні агресора. Тобто тут і смак, і певні соціально-політичні аспекти. І, звичайно, наша життєва конспірологія про те, що раз повертається американський бізнес, то американці щось знають», - вважає психолог Максим Реуцький.

Раніше, раз на місяць, він влаштовував для своїх дітей свято смаколиків у McDonald's. Як розповів психолог, після повномасштабного вторгнення його підрозділу готувала їжу одна з кухонь мережі McDonald's.

«Це було дуже смачно. А їжа була наша, українська. Це був один зі «спонсорів» нашого харчування на місці базування. Вони молодці. Чекаємо на повернення», - розповів психолог.

Повернення традицій

Відкриття закладів швидкого харчування – це повернення до колишнього життя. До традицій, які заспокоюють. Так вважає психотерапевтка Оксана Наливайко.

«Для того, щоб людина відчувала себе в безпеці, спокої їй потрібні традиції. Для маленьких дітей є безліч традицій. Вранці мама робить млинці, допустимо. А по суботах ми ходимо до McDonald's. Таке оточення себе традиціями, що по якихось днях або по якихось годинах відбуваються ті самі речі, дає людині відчуття, що вона може щось контролювати у своєму житті. Зараз, у період війни ми втрачаємо дуже багато таких ритуальних чи традиційних речей. І відвідування McDonald's – це одна із таких традиційних речей. Плюс – це сімейний ресторан, куди звикли ходити з дітьми чи своїми друзями. Або ти можеш вночі заїхати будь-якої миті і поїсти. Це ще якийсь символ свободи. Ти можеш будь-якої миті задовольнити свою «хотєлку» з'їсти бургер», - сказала психотерапевтка Оксана Наливайко.

Відомі заклади фаст-фуду – це система, яка ґрунтується на звичці.

«У них скрізь, у будь-якому кафе у світі однакове меню, однакові смаки та однакові запахи. Там багато розраховано на людські рефлекси. Люди дуже звикли до того, що там гарантовано отримають те, що вони хочуть. У McDonald's навіть запах розпорошується на вході – спеціальний запах McDonald's, щоб люди на нього йшли. Рефлекси також на це реагують. Тому це, насамперед, про звичку. Звичку отримувати задоволення якихось своїх потреб у тому вигляді, в якому людина звикла. Це (робота ресторанів McDonald's – ред.) – певний момент стабільності. Стабільності, яка заспокоює. Тому що якщо у нас працює щось, якщо у нас все як було, то все не так погано. Тому що люди налякані. Зараз, оскільки безпека в нас зникла, то людина намагається її отримати простими, зрозумілими їй способами. Навіть, якби це не було дивно, але і через McDonald's до якого вона теж звикла», - сказала психотерапевтка Аліна Дейнека.

На відкриття ресторанів чекає і донька психотерапевтки.

«У неї це не про безпеку. Вона якраз чекає, бо для неї це звичні уподобання. Звична картопля і ніде такої більше немає. Тому вона чекає, щоб піти та поїсти. У неї це про рефлекси», - сказала Аліна Дейнека.

В росіїї McDonald's вже не працює, а в нас відкривається

Ще один момент чому українці так нетерпляче чекають на відкриття ресторанів – це те, що в росії McDonald's пішов із ринку.

«Те, що зараз McDonald's до нас повертається, а до них ні – це ще така внутрішня перемога, внутрішнє тріумфування та поділ наших світів. Що в нас є цивілізація. Весь світ нас підтримує. У тому числі такий символ, яким є McDonald's, у нас присутній, а в росії не присутній», - сказала Оксана Наливайко.

Черга до одного з перших ресторанів McDonald's
Черга до одного з перших ресторанів McDonald's

Українці чекають бургери тому, що в них вони асоціюються зі свободою вибору. Як тоді, коли руйнувався СРСР і відкривалися перші американські ресторани.

«McDonald's закрився з початком війни. Багато хто хоче повернути (McDonald's – ред.) як щось довоєнне. Як щось, що було, коли не було війни. Звичне, стабільне, постійне. Я знаю багато людей: «Я в McDonald's навіть не ходив, але зараз так хочу». Я згадую, як McDonald's приходив на пострадянський простір, і черги там стояли нереальні. Він також тоді був символом чогось нового, вільного. А тут це забрали. Знову. Мені здається, що десь це може бути в тій «прошивці». Це була ознака зруйнованих кордонів та свободи вибору. І чогось нового. А зараз війна. А війна – це безліч обмежень. І ще це одне обмеження (закриття ресторанів фаст-фуду – ред.). Людина дуже реагує на заборони», – розповіла психологиня Наталія Злигостєва.

Для багатьох людей ця мережа є не просто місцем, де можна швидко перекусити, а й певним символом. Так вважає психологиня Анна Збаранська.

«Для старшого покоління - свободи, бо МакДональдс з'явився у нас після розпаду СРСР, для молодшого - свята, бо в дитинстві похід туди міг бути пов'язаний зі святкуванням Дня Народження чи іншого приводу. Також МакДональдс є певним уособленням нормального, звичного життя. Цей символізм і породжує психологічні причини такого сильного бажання багатьох людей, щоб мережа якнайскоріше повернулася», - прокоментувала психологиня Анна Збаранська.

Інформатор писав, коли в Україні відкриють ресторани McDonald's та як креативно українці виливають тугу за ним у жартах та фотожабах. 

Ірина Логуш

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.