“Я готовий на все заради миру в Україні. Якщо завтра Україну приймуть до ЄС та НАТО, я більше не потрібний. Але поки цього не буде, я захищатиму свою країну”
"Це був такий час, коли всі записувалися до тероборони, і були великі черги. Я попросив зайняти мені місце в черзі, щоб я зміг записатися"
Всі ми інколи вдаємо, що все добре, хоча по факту ні. В такі моменти твоє тіло ніби онімівше від душевного болю хоче втекти кудись на вулицю, де холодно і вогко, бо тільки там твій внутрішній стан співпадає з тим що назовні. Задихаючись, ти кричиш в пустоту про те, як тобі погано.
На думку еколога, це явище має ознаки екологічної катастрофи
Мешканці у Кривому Розі помітили сьогодні, що вода у річці Інгулець набула незвичного червоного кольору. Це відбулось після нанесення росіянами ракетних ударів по гідротехнічних спорудах міста протягом останніх днів. Чому ріка почервоніла? Чи є загроза для людей? Ми спитали про це у екологічного аудитора Тетяни Лампіки.
Вода у річці Інгулець, до якої входять Войнівське, Іскрівське та Карачунівське водосховища, набула червоного кольору. Це помітили як мешканці, так і журналісти. Раніше промислові підприємства надали для засипки шлюзів понад 50 великих самоскидів з бутом, суглинком та щебнем. Про це повідомив начальник військової адміністрації Кривого Рогу Олександр Вілкул. Спеціалісти вже засипали шлюзи гідротехнічної споруди, по якій вдарили російські окупанти.
За словами Тетяни Лампіки, у даному випадку занепокоєння викликає те, що червона вода саме у річці. Якщо б це прорвали систему комунікацій на території міста, це не викликало би побоювань. У Кривому Розі у придорожному покритті використовувалося багато руди - шламу. Багато рудного пилу осідає на поверхню. Можливе таке забарвлення води, навіть коли йде дощ. Для мешканців це нормальне явище. Люди до такого звикли.
Наприклад, у 2016 році, коли прорвало трубу у Центрально-міському районі на вулиці Алмазній, червоно-оранжева вода залила усю вулицю Азовську і потрапила у річку Саксагань. Виявилося, що це звичайна питна вода. Коли тут клали дорогу, під асфальтовим покриттям насипали кварцит. Обмитий водою цей камінь і пофарбував потік у яскравий колір. Тоді комунальники переконували, що ця вода безпечна.
“Занепокоєння викликає те, що це забарвлення у річці. Кількість води у річці достатньо велика. І те, що ріка на великій відстані достатньо щільно має насичений червоний колір, каже про те, що це не трубу комунікацій прорвало”, - каже Тетяна Лампіка.
"Якщо протягом тривалого часу весь час на великій відстані йде один і той же колір, то скоріше за все пошкоджено покриття шлако- шламонакопичувача. І великий об’єм забруднення потрапив у ріку. Якщо б це було щось швидке, воно би пройшло плямою за течією, а потім йшла би чиста вода", - зазначає еколог.
Вода в Інгульці стала червоною
На думку Тетяни Лампіки, оскільки всі водні об’єкти пов’язані між собою, якісь наслідки можуть бути і для ріки Дніпро. Але у Дніпрі більше води. Тому для великої ріки небезпека менша.
Вдень 16 вересня росіяни знову нанесли ракетний удар по гідротехнічній споруді у Кривому Розі. Є серйозні руйнування. Рятувальники вже ліквідують наслідки прильотів. Місцева влада попросила не панікувати та не повідомляти про місця прильотів.
14 вересня російська окупанти випустили 8 крилатих ракет по гідротехнічній споруді у Кривому Розі – дамбі Карачунівського водосховища. Через що річка Інгулець вийшла з берегів, а місцеві мешканці залишились без води. Президент України Володимир Зеленський заявив, що мета цієї атаки – затопити місто. Виток об'ємів води сягнув 100 куб. м. Внаслідок такого прориву, рівень води в річці Інгулець підвищився від 100 сантиметрів до 190 сантиметрів. Для пониження рівня води довелося підривати частину гідротехнічних споруд, нижче за течією. Вранці 15 вересня завдяки роботі аварійних служб протягом всієї ночі вдалося знизити об’єм води.
Дмитро Чернишов