Чому ракетні обстріли путін використовує для зміцнення авторитету армії та що за цим послідує

Масований обстріл ракетами українських міст може свідчити про намагання вберегти керівництво армії

Чому ракетні обстріли путін використовує для зміцнення авторитету армії та що за цим послідує

10 жовтня росіяни нещадно обстріляли українські міста, випустивши 84 ракети та 12 дронів-камікадзе. Диктатор росії путін це назвав помстою за підрив Кримського мосту. Проте все набагато глибше. Більше схоже на те, що путін намагається такими кроками відновити довіру до власної армії серед росіян та російської еліти на тлі військових поразок та невдач “мобілізації”. Прикладами зневаги до армії слугували заяви хазяїна бойовиків “Вагнера” Євгенія Пригожина та керівника Чечні Рамзана Кадирова на адресу міноборони росії. Однак чому авторитет армії не вийде закріпити — читайте у матеріалі.

Як відомо, засновник приватної військової компанії “Вагнер”, бізнесмен і “особистий кухар” путіна Євгеній Пригожин став одним з найвідоміших дійових осіб цієї війни росії проти України. Підпорядковані йому бойовики беруть активну участь у бойових діях на Сході України та демонструють непогані результати на полі бою, хоч і масово гинуть під ударами Збройних сил України. За участь своїх найманців у війні Пригожин навіть отримав 3 ордени — героя росії, героя “лнр”, героя “днр”. У мережі російські блогери на тлі невдач власної армії закликали призначити Пригожина міністром оборони росії замість Сергія Шойгу, який навіть ані дня не служив в армії.

Очільник Чечні Рамзан Кадиров та неофіційний керівник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин звинувачують у невдачах на полі бою військових генералів росії. Зокрема, у втраті Лиману росіянами звинуватили генерала Олександра Лапіна. А 24 вересня глава Чечні виступив за переведення на фронт 50% російських силовиків, і творець ПВК Вагнера відразу сказав, що голова Чечні має рацію. Пізніше прессекретар путіна Дмитро Пєсков закликав Кадирова бути стриманішим. За словами російського бізнесмена Михайла Ходорковського, Пригожин вже давно намагається “змістити Шойгу” та взяти під контроль фінансові потоки російського міноборони.

Разом з тим серед окремих російських блогерів лунали заяви щодо можливості призначення Рамзана Кадирова командувачем нацгвардії росії або міністром оборони. Як зазначають експерти, критика генералів не має сенсу, оскільки весь генералітет армії є заручниками політичних рішень особисто путіна. Вони діють так, бо так їм наказує вище керівництво, керуючись принципами політичної доцільності. Військово-промисловий комплекс росії повністю корумповано, наслідками чого і є нестача найнеобхідніших речей. Це теж є виявом тих умов, у яких розвивалася російська держава впродовж останніх десятиліть.

Сергій Кузан, голова Українського центру безпеки та співпраці, переконаний у тому, що пошук «цапа відбувайла» є відображенням внутрішньополітичних процесів серед російських керівних кіл. Медійні особистості, такі, як Кадиров та Гіркін, лише озвучують позиції різних груп впливу у владних структурах кремля. У цьому сенсі жодного значення не має, наскільки здібним чи, навпаки, бездарним є той чи інший генерал — має значення представниками інтересів яких башт кремля вони є. Зараз іде боротьба між нацгвардією, ФСБ та військовими за вплив у росії вже після закінчення війни, а, можливо, і після путіна.

Разом з тим тут важливо розуміти, що Пригожин та Кадиров не є друзями та навіть не є рівнею один одному. Їхній союз ситуативний. Але обидва хочуть у москві отримати контроль над армією. Відповідно, хто матиме армію — той матиме повноту влади. Аналітики припускають, що наступний міністр оборони росії може очолити терористичну державу після путіна.

Влада диктатора володимира путіна теж спирається на армію. Пригожин — це довірена особа путіна та успішний керівник найманців, які так необхідні для війни в Україні. Однак тепер Пригожин почав зазнаватися. А Кадиров — це небезпечний ворог для путіна, і диктатор це розуміє. Свого часу путін не зміг перемогти чеченський народ, натомість “купив” його еліту — насамперед Ахмата Кадирова, батька Рамзана Кадирова. 

Щороку росія “заливає” грошима Чечню, ці гроші йдуть частково на розкоші для місцевого царька Рамзана Кадирова. росія виділяє близько 33,5 млрд рублів дотацій (понад 0,5 млрд доларів) для Чечні на рік. Вона є одним з найбільш дотаційних регіонів. Як зазначав Кадиров, інвестори не приходять у республіку, а без росії її економіка розвалиться. Останній розуміє, що через проблеми у російській економіці потік грошей у Республіку Чечню може бути обмежено. Тому Кадиров намагається привернути якомога більше уваги до себе та виставити себе лояльним до путіна і, можливо, забезпечити собі іншу дохідну посаду.

Удари по Україні — спроба відновити довіру до армії

Разом з тим ані Пригожин, ані Кадиров не змогли б керувати російською армією. Їм бракує знань, навичок, авторитету. Диктатор путін може керувати армією. І робить це через ніби-то “непрофесіонала” Сергія Шойгу. З Шойгу самостійний політик навряд чи вийшов би, відповідно він не буде підставляти свого керівника путіна. Але Кадиров та Пригожин своїми неодноразовими заявами підірвали довіру до російської армії. Також не на користь сприйняттю армії пішли військові поразки росіян на Харківщині, Донеччині й Херсонщині. Ще менше поваги до армії було після провалів так званої мобілізації у росії, про які щодня у новинах пишуть навіть росіяни.

При цьому армія віддана путіну і він нею керує. Це його відповідальність. І щоб відновити довіру до армії, він влаштував удари по інфраструктурних об’єктах України. Як він сам зазначив, “за пропозицією міноборони”. Думки Кадирова і Пригожина у цій ситуації ніхто не питав, вони дрібніші фігури. Хоча з військової точки зору, ці удари ні на що не вплинуть та не завадять українському контрнаступу на Сході (Донеччина і Луганщина) та Півдні (Херсонщина) України. Але російського глядача вони потішать та покажуть, що армія ще на щось здатна.

До чого призведуть ці удари

Втім, скидається на те, що путін досягне зворотного ефекту. Удари по мирних мешканцях ще більше мобілізують українське суспільство та додадуть мотивації українським військовим. Що це може бути? 

Відповіддю українських військових буде продовження успішного контрнаступу. Причому, можливо, і у Запорізькій області - у бік Мелітополя та Бердянська. Тим самим російська військова машина ще більше втрачатиме підтримку та довіру серед росіян. До того ж мешканці росії побачать, що масовані атаки по Україні дорогими ракетами не дали практично жодного ефекту. Російські пабліки вже пишуть про те, що посилився тиск Збройних сил України на них на Донеччині і Херсонщині.

Якщо російська армія втрачатиме довіру — відповідну довіру втратить і її верховний головнокомандувач путін. Українська влада якраз намагається знизити його рівень підтримки серед росіян. А так російські обивателі переконаються, що їхній вожак слабкий. Українській владі байдуже, що росія анексувала частину Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей та проголосила це території рф: ці регіони будуть повернуті до складу України. І наразі ЗСУ ефективно демонструє позитивну динаміку по знищенню російської армії. Разом з тим влада у Києві заявила, що переговори вестимуть з росією, але вже не з путіним. Це може примусити російські еліти шукати йому адекватну заміну — не маніяка і не психопата.

Ракетна атака по Україні

10 жовтня Україна зазнала однієї з наймасштабніших масованих атак з боку рф. Заступник керівника ОП України Кирило Тимошенко зазначив, що чимала частина ракет влучила в енергосистеми різних міст. Під прицілом енергообʼєкти від Львова до Запоріжжя, Київщини, Хмельниччини, Дніпра і Вінниці, Франківщини, Сумщини, Харківщини, Житомирщини, Кіровоградщини, загалом весь Південь. За його словами, це може вплинути на стабільність енергозабезпечення, тому потрібно бути готовими до наслідків таких обстрілів аж до віялових відключень. Наприклад, лише в Київській області ППО збила шість ракет, але є потрапляння в ТЕЦ. Профільні служби працюють над ліквідацією наслідків ворожих обстрілів. Президент України Володимир Зеленський наголосив, що росіяни хочуть знищити енергосистему України. Все, що відомо про ракетні удари по Україні 10 жовтня ми зібрали тут. Про нічний обстріл Запоріжжя сьогодні читайте тут.

Валерій Магаланоч








Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube