Чому путін хоче підірвати Каховську ГЕС та як його зупинити

Військові експерти назвали причини й можливі наслідки російської атаки

Чому путін хоче підірвати Каховську ГЕС та як його зупинити

Росіяни звинувачують Україну в намірі підірвати Каховську ГЕС. Втім, дані української розвідки й міжнародних організацій вказують на те, що до такого сценарію можуть вдатись самі окупанти. Причин для цього є безліч - і запобігання українського наступу, і страх втратити Херсон, і класичний терор проти місцевого населення, що є притаманним політиці  ̶К̶Г̶Б̶  ФСБ. 

Чи підуть окупанти на такий крок і як можуть розвиватись події далі? Про це ми запитали у військових експертів - голови Українського центру безпеки та співпраці Сергія Кузана та генерал-лейтенанта, колишнього заступника начальника Генштабу ЗСУ Ігоря Романенка. 

В чому проблема

В російській передачі “Соловйов live” херсонський гауляйтер повідомив, що окупанти скидують воду з Каховського водосховища для того, щоб в разі негативного розвитку подій обсяг води, яка хлине за течією, був нижчим. Ймовірно, під “негативним розвитком подій” колаборант мав на увазі підрив Каховської ГЕС. Вони неодноразово натякали на нього і вже готують інформаційне поле для того, щоб звинуватити в катастрофі українську владу. Відтак, голова окупаційної влади Херсонщини сальдо оголошував евакуацію мирних жителів. А командувач російським угрупованням в Україні суровкін заявляв, що це наша країна готує підрив дамби. Політтехнологи називають цей прийом “перевернутим дзеркалом”, коли людина звинувачує опонента в тому, що сама збирається зробити. 

Однак все вказує на те, що саме росія має намір атакувати Каховську ГЕС. До таких висновків доходив Інститут дослідження війни та українська розвідка. А Володимир Зеленський 20 жовтня звернувся до Європейської ради й повідомив про те, що росія замінувала дамбу й агрегати Каховської ГЕС. І якщо наміри окупантів здійсняться, наслідки призведуть до трагедії не тільки в межах Херсонщини:

“Дамба цієї ГЕС утримує обсяг близько 18 мільйонів кубічних метрів води. Якщо російські терористи підірвуть цю дамбу, то в зоні швидкого затоплення опиняться понад 80 населених пунктів, включно з Херсоном. Сотні тисяч людей можуть постраждати.

Може бути зруйноване забезпечення водою значної частини півдня України. Цей російський теракт може залишити Запорізьку атомну станцію без води для охолодження – вода для ЗАЕС береться саме з Каховського водосховища. Навіть робота каналу, який побудований для постачання води в Крим і про який періодично нібито «печуться» у Москві, буде повністю зруйнована”, - йдеться у звернення президента. 

Чи підуть окупанти на цей крок

На думку Сергія Кузана, нам потрібно завжди бути готовими до найгіршого сценарію. Якщо є таке розуміння, то і ми, і весь світ буде протидіяти цьому. Адже росіяни вже показали - вони можуть вчиняти нелогічно. Вони не будуть цього робити тільки, якщо план не досягне результату. 

“Їм обов’язково треба звинуватити українську сторону і завдати більше збитків для того, щоб пошкодити всю прилеглу територію. Тобто перетворити весь цей регіон на зону техногенної катастрофи. Якщо говорити прямо, то ця техногенна катастрофа за своїми наслідками рівнозначна завданню ядерного удару”, - каже військовий експерт. 

Тому Сергій Кузан вважає, що готуватись потрібно в будь-якому разі. Ігор Романенко також порівнює підрив Каховської ГЕС і затоплення до застосування зброї ядерного знищення. І припускає, що ймовірність таких дій є з урахуванням того, що собою являє путін і його воєнно-політичне оточення. Аргументуючи свою думку, спікер нагадує про досвід керівника ФСБ і історичну спадковість росії. 

“Оскільки ця держава є правонаступницею радянського союза - ми пам’ятаємо, що НКВД підірвали у свій час ДніпроГЕС, чим знищили десятки громадян радянського союзу. І ФСБшники наслідують дії від КГБшників. Це по-перше, а по-друге, вже з часу, коли він займався правлінням і будівництвом цієї країни-агресора, він (путін - ред.) використовував всі КГБшні підходи. Реалізовувала це очолювана ним у свій час організація ФСБ. Коли для того, щоб інтенсифікувати бойові дії в Чечні, почати нову Другу війну, вони підривали свої будинки - тобто будинки в містах рф. Це було здійснено в Москві, Волгодонську і в інших містах. Це говорить про те, що можна очікувати й такі дії”, - сказав Ігор Романенко.

Також він нагадав про те, що путін не цінує ані своїх людей, ані людей в Україні. І навів приклад Ірпеня, Бучі та звільнених територій Харківщини. Однак на думку експерта, остаточне рішення ще не прийнято. 

Як запобігти підриву Каховської ГЕС

За словами Ігоря Романенка, має бути вплив саме на путіна як верховного головнокомандувача. І він вже триває. Експерт розповів, що вже відбулася розмова - на закритому та відкритому рівнях - стосовно ядерної зброї, де путіну повідомили, що він особисто і його рідні будуть знищені, а збройним силам рф у випадку застосування ядерної зброї буде нанесена непоправна шкода аж до знищення Чорноморського флоту або застосування НАТОвських військ. На думку Ігоря Романенка, російська влада звикла витрачати награбовані активи закордоном, їхні діти відпочивають там і вчаться. Вони вже ізольовані й бачать, що стає тільки гірше. 

Чи зупинить підрив Каховської ГЕС наступ ЗСУ

Сергій Кузан вважає, що це стане техногенною катастрофою, але правий берег зазнає значно менше затоплень тому, що вищий за лівий. Тому суто з військової точки зору, це не буде критичним. Він розповів, що лівий берег - це рівнина, порізана каналами, зокрема, Північнокримським. Там є сітка бетонних ізоляційних споруд, які росіяни планували використовувати як протитанкові рви. 

В разі затоплення українські військові можуть звести понтонні переправи, застосовуючи спеціальні інженерні підрозділи. Можуть форсувати річку - зокрема, як Сіверський Донець. Звісно, це не Дніпро за шириною, але, на думку експерта, в деяких місцях це цілком реалістично. Сергій Кузан назвав головний фактор, завдяки чому переправа буде можливою - це вогневий контроль на правому березі, тобто виведення артилерії на ці позиції. 

“Якщо ми матимемо вихід на правому березі, доступ до лівого берега і зможемо мати над ним вогневий контроль, то тут вже питання якихось переправ чи доступу безпосереднього. Можна цей доступ облаштувати вище по течії”, - повідомив Сергій Кузан. 

Чи видається це реальним в разі затоплення? Враховуючи перевагу правого берега над лівим в контексті рельєфу - цілком. 

Нагадаємо, в Генштабі назвали населенні пункти, з яких тікають окупанти на Херсонщині. Що відбувається в самому Херсоні - читайте тут

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Софія Єлагіна

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube