Чому політики Китаю розчаровані невдачами путіна і про що тепер будуть домовлятися Пекин та Москва

Готується весняна зустріч путіна і Сі Цзіньпіна. Чого від неї чекати українцям та світу: ескалації чи миру - деталі - Інформатор Україна

Чому політики Китаю розчаровані невдачами путіна і про що тепер будуть домовлятися Пекин та Москва
Росія і Китай готуються до перемовин

Вже стало відомо, що 22 лютого путін зустрінеться з головним дипломатом Китаю Ван Ї, а в березні – з Сі Цзіньпінем. Після візиту Джо Байдена в Україну, його промови у Польщі, виступу путіна пред федеральними зборами сьогоднішній зустрічі віддають надважливе значення. Чому саме – в матеріалі Інформатора.

 

Китай намагається зайняти нішу головного миротворця

Головною метою поїздки Ван Ї буде підвищення ролі Пекіна в українському врегулюванні. Виступаючи на Мюнхенській безпековій конференції, Ван І повідомив про наявність у КНР мирного плану, який буде оприлюднений до річниці початку російської військової операції. Активізація китайської дипломатії покликана прискорити вирішення кризи, що несе Пекіну зростаючі витрати у відносинах із Заходом.

«Ван Ї проведе поглиблений обмін думками з російською стороною щодо розвитку відносин КНР і РФ на новому етапі, а також з гострих міжнародних та регіональних питань, що становлять взаємний інтерес»,— заявив напередодні візиту до Москви головного китайського дипломата офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь.

За його словами, Пекін має намір використати цей візит як можливість для просування двосторонніх відносин з Росією і має намір разом із Москвою захищати законні права та інтереси двох країн, а також відігравати позитивну роль у забезпеченні миру на міжнародній арені.

Деякі експерти припускають, що після катастрофічного землетрусу Туреччина вибуває зі складної міжнародної гри, в якій вона розраховувала на місце в переговорах за підсумками поразки росії в спецоперації.

«Посередник, який досяг результату, цілком може сісти за стіл переможців, хоч і на скромному місці. Всім іншим переможцям доведеться доводити своє право або розмірами витрачених на перемогу ресурсів або кров'ю своїх солдатів. Турки відмовилися від такої участі у конфлікті, але розраховували на статус успішного посередника. І тепер, схоже, з цією роллю їм доведеться попрощатися. Раптом місце миротворця-посередника виявляється незайнятим. І Сі Цзіньпін цілком може зайняти його, і також взяти участь у повоєнному перебудові на рівних з учасниками конфлікту. Росія в цьому випадку все одно залишається за бортом, але у неї з'являється шанс, що вона зможе щось, але виторгувати за посередництва Китаю», - вважають експерти.

Тобто, візит Ван Ї перед виступом Сі Цзіньпіна щодо мирного плану з врегулювання конфлікту між росією та Україною, який анонсований на 24 лютого – це візит оцінки можливостей. Китайці оцінюватимуть, чи є сенс вплутуватися в цю історію, якщо виявиться, що позиція росії залишається далекою від адекватності і реальних мирних пропозицій.

 

Сі Цзіньпін планує особисто зустрітися з путіним


Напередодні поїздки Ван Ї до Москви з'явилася інформація, що однією з тем переговорів стане підготовка до візиту до росії голови КНР Сі Цзіньпіна, який, як очікується, може відбутися вже в березні.

Нагадаємо, що на початку лютого 2022 року, за 20 днів до вторгнення Росії в Україну, Володимир Путін зустрічався з китайським лідером Сі Цзіньпіном. Саме після тієї зустрічі з'явилися знамениті заяви про те, що дружба між країнами "не має меж", а "у співпраці немає заборонених зон".

Втім, одне з джерел британської газети Financial Times стверджує, що на тій зустрічі йшлося про ситуацію навколо України, і Кремль "не виключав вжиття будь-яких можливих заходів", якщо хтось нападе на російську територію. Але Путін не повідомляв лідеру КНР, що збирається розпочати війну в Україні.

Сі Цзіньпін, який колись назвав Володимира Путіна "найкращим другом", насправді на війну реагував стримано. Коли у березні Генеральна асамблея ООН голосувала за резолюцію із засудженням військового вторгнення, Китай утримався.

За даними американської Washington Post, Росія неодноразово просила Китай про підтримку як фінансової, так і технологічної. Сі Цзіньпін не проти знайти шляхи взаємовигідного співробітництва з Москвою, але переговори проходили “напружено”. Як розповіло джерело видання, у Китаї "розуміють скрутне становище Росії, але не можуть ігнорувати власну ситуацію".

Востаннє Володимир Путін та Сі Цзіньпін зустрічалися у вересні. Ці переговори відбувалися в момент, коли російський експорт до Китаю зростав швидкими темпами, а от імпорт з Китаю до Росії, навпаки, сповільнився — незважаючи на величезну зацікавленість Москви у китайських інвестиціях, технологіях та двосторонній торгівлі. На фронті ж на той час йшов масштабний контрнаступ українських військ.

За підсумками зустрічі Путін сказав, що високо оцінює "збалансовану позицію китайських друзів" щодо війни в Україні. Сі Цзіньпін кивнув: Китай готовий "разом із Росією взяти на себе роль великих держав і відігравати керівну роль, щоб привнести стабільність та позитивну енергію у світ".

Але джерела Financial Times стверджують, що, киваючи Путіну, Китай тим часом намагається зменшити свою міжнародну ізоляцію та покращити відносини з деякими країнами Заходу. Особливо з Євросоюзом, своїм важливим торговим партнером.

Бойові дії в Україні створили для Китаю ще кілька проблем. По-перше, розв'язана путіним газова війна проти Євросоюзу призвела до того, що у західних споживачів поменшало грошей на купівлю китайських товарів. По-друге, загострився конфлікт із Заходом, коли Сі відмовився засудити війну.

На початку війни Росії в Україні багато експертів непокоїлися, що Китай зважиться на активні дії проти Тайваню. Але зараз деякі аналітики вважають, що Китай, бачачи єдину реакцію Заходу на вторгнення Росії в Україну, не зважиться на таке.


Політики Китаю розчаровані путіним і не можуть повірити в його невдачі

Згідно з китайськими офіційними ЗМІ, нещодавно призначений міністр закордонних справ КНР Цінь Ган 9 січня у розмові з Сергієм Лавровим нагадав про традиційні принципи російсько-китайських відносин: "неприєднання до блоків, відмова від конфронтації та спрямованості проти третіх сторін".

«Це далеко від тієї заяви, яку Путін і Сі підписали у лютому минулого року, в якій йшлося про «дружбу, яка не має кордонів». Китайські проурядові політологи в приватних бесідах кажуть, що розчаровані і не можуть повірити, що Путін міг зазнати такої явної невдачі в Україні. пом'якшити негативні наслідки невдачі Росії в Україні. Пекін може навіть спробувати стати посередником — певною мірою, виходячи зі власних інтересів”, — каже Ховард Чжан, редактор китайської служби Бі-бі-сі.

Втім, Ховард Чжан вважає, що малоймовірно, що Китай відкрито відмовиться від колишньої політики, раптом повністю приєднається до Заходу і засудить путіна.

За даними Financial Times, один із китайських чиновників на умовах анонімності прокоментував ситуацію так: “Путін божевільний. Рішення про вторгнення було ухвалено дуже невеликою групою людей. Китай не повинен просто слідувати за Росією”.

Журналісти видання зазначають, що Китай уже повною мірою усвідомлює ймовірність того, що Росія зазнає невдачі в Україні та вийде з конфлікту “другорядною державою”, значно ослабленою економічно та дипломатично на світовій арені.

Крім того, незважаючи на всі публічні заяви про двосторонню дружбу, окремо деякі китайські офіційні особи висловлюють принаймні певний ступінь недовіри і до самого Путіна.

«У Китаю зараз цікава ситуація. Вони взагалі потрапили в абсолютно ідіотську ситуацію через путіна. Чому? Тому що Китай постійно відстоював принцип цілісності та суверинітету територій. Це наріжний камінь їхньої політики. А в Україні вони потрапили до пастки. Тобто, виходячи з логіки, якщо підтримувати суверинітет кожної країни, то треба підтримувати Україну. І з такою подачею виходить, що Китай, підтримуючи свою наріжну лінію, підтримують США. Вони стали заручниками своєї ж антиамериканської пропаганди і націоналістичних настроїв китайців, які треба тепер враховувати», - вважає політичний та економічний експерт Тарас Загородній.

Раніше ми писали, що під час інтерв'ю німецькому виданню Die Welt, президент Зеленський підкреслив важливість того, щоб Китай не приєднувався до росії, тому що це може стати початком глобального міжнародного конфлікту. Він висловив надію, що Китай зрозуміє вагу ситуації та не стане прихильником росії у війні проти України. У випадку, якщо Китай прийме рішення про зближення своїх відносин з росією світ може опинитися на порозі світової війни.

Також раніше ми писали, що у Білому домі розсекретили записи, які передавав президент Джордж Буш своєму наступнику Бараку Обамі. В аналітичних записках команда Буша пояснювала наступникам, чого вдалося досягти та які виклики стоять перед США на світовій арені. Показово, що ті країни, щодо відносин із якими у 2009 році були сповнені оптимізму, тепер виявилися головними геополітичними суперниками Вашингтону.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube