Чому Ізраїль готовий до війни набагато краще, чим багато хто гадає: які труднощі на нього чекають та як він зможе їх подолати

Удар по репутації сил захисту Ізраїлю був дуже сильний і він мав наслідки

Сили оборони Ізраїля
Сили оборони Ізраїля

Жорстокийнапад ХАМАС на Ізраїль спричинив суперечки в експертному середовищі: чи є ЦАХАЛ такою передовою та сильною армією, як усі вважали. Наводимо 7 аргументів, на користь того, що так, ЦАХАЛ є дійсно сильною та передовою армією, готовою до війни. Також аналізуємо труднощі, які постали перед ЦАХАЛ та Ізраїлем і те, як вони можуть їх подолати. 

Несподіваний напад терористів на чолі з ХАМАС на Ізраїль шокував багатьох. Ніхто не очікував, що така потужна система захисту і оборони, яку збудував Ізраїль за десятки років, може бути прорвана і озброєні головорізи так просто прийдуть в мирні міста і почнуть вбивати та захоплювати у заручники мирних мешканців потужної військової держави, яка ще учора здавалась багатьом одним з найбільш укріплених та захищених військовою силою місць у світі. Ще більший шок викликало захоплення військових баз з технікою, та попадання у полон чисельних військових ЦАХАЛу, у тому числі високопоставлених генералів та носіїв державної таємниці.

Удар по репутації сил захисту Ізраїлю був дуже сильний і він мав наслідки. На тлі цього в багатьох виникли закономірні сумніви, чи є насправді ЦАХАЛ такою ефективною військовою силою. Звісно, ми одразу підтримали Ізраїль у його боротьбі, але я разом з тим бачив багато постів наших бійців та волонтерів ), які почали ставити під сумнів компетенцію ЦАХАЛа, який давно є нашим вчителем і який ще з 2014 року допомагав нам у нашій війні.

Водночас усі вороги Ізраїлю почали розкручувати наративи певного типу (тут обійдемося без посилань). Писали, що «Ізраїль розм’як», що він «вже не та країна, яка перемогла усіх у XX столітті», що він “роз’їдений корупцією та клановістю”, що ЦАХАЛ з армії перетворився на кар’єрний клуб за інтересами, що армійські концепції ЦАХАЛ застаріли, а Ізраїль проґавив стрибок військових технологій останнього десятиліття з дронами, організацією тактики піхоти, використанню броньованої техніки та артилерії. З’явилося багато відео, де учасники нашої війни вказують на скупчення людей та техніки, коментуючи, що у нас на фронті вони б «не прожили і двох годин». І зрештою з’явилися навіть повідомлення, що у мобілізованих ізраїльтян буцімто проблеми з постачанням амуніції та продовольства. Я спробую розібратись, чи насправді такі оцінки справедливі та обґрунтовані, що далі чекає на ЦАХАЛ і чи варто нам продовжувати в них вчитись.

ЦАХАЛ

ЦАХАЛ

Масада знову не впаде!

Почнемо з питання чому я вважаю вищенаведені оцінки хибними, а Ізраїль насправді дуже сильною та готовою до будь-яких військових загроз державою:

  • Не слід переоцінювати значення цього прогавленого нападу, його наслідки скоріше мають пропагандистське значення, чим об’єктивно військове як критерій оцінки сили. Так, операція ХАМАС була вдалою, але вона була дуже ретельно спланована і у плануванні приймали участь найкращі диверсійні та розвідувальні спеціалісти світу (можливо з іранської Аль-Кудс та розвідувальної спільноти рф). Вони мали час і ретельно вивчили досконалу, але статичну систему охорони, розташування баз та бригад, дізналися режим та адреси живих цілей для захоплення. Вони приспали уряд імітацією ділового та політичного співробітництва. Вони отримали повну розвідувальну інформацію, найкраще оснащення та підготовку. Потім у запланований час близько 300 диверсантів здійснили первинне проникнення. Одночасно було нанесено відволікаючих ударів та проведено кілька відволікаючих операцій. І вже потім з’явилась “масовка” ХАМАС, яка різала, вбивала та викрадала населення. А диверсанти вже розчинились із заручниками та інформацією. Я не впевнений, що яка-небудь армія світу відреагувала б краще за таких умов.
  • І якось непомітним лишилося значення того факту, що ЦАХАЛ мобілізував за два дні 300 тис. добре навчених вже до того резервістів. І має ще резерви більше 100 тис. І це на 9 млн. населення країни. На відміну від того, як це відбувається в Україні, вони прибули у готові частини, де отримали готову техніку, оснащення та досвідчених командирів, з якими вже було виконано до того бойове злагодження. І все це за два дні.
  • Не слід переоцінювати значення “стрибка у військових технологіях” останнього десятиріччя, який Ізраїль буцімто “проґавив”. Так, усі ці наші дрони, старлінки, планшетні програми та системи зв’язку дають багато переваг. Але значення базових озброєнь не зникло, а навпаки можливості танків, артилерії та авіації тільки зростають при підсиленні новітніми “наворотами”. І ЦАХАЛ має все це і в перфектній якості і в великій кількості і має технології щоб у стислий термін імплементувати будь-яке рішення.
  • Ті “помилки”, на які вказали наші експерти зі скупченням та тактикою не мають значення. Вони діють за старою схемою, так як їх навчали і це навпаки свідчить про наявність системності. Вони за два-три тижні змінять усе, якщо матимуть потребу, в них є структури, кому аналізувати та впроваджувати новий досвід, систему вже давно відлагоджено.
  • Бойова авіація Хель Хаавір має можливості на рівні наддержави. Тобто її можна порівнювати з ударним потенціалом РФ, Китаю, НАТО та навіть США у певному сенсі і можна було б писати окрему статтю.
  • Структура та оснащеність армії. 400 тис. розгорнутих сил ЦАХАЛ сильно відрізняються від тих бригад, що розгорнули ми. Точна кількість бригад невідома, але умовно візьмемо для порівняння цільову кількість у десяток танкових та стільки ж моторизованих і півтора десятки легких піхотних (територіальних). Плюс артилерія та допоміжні частини. Тобто це надзвичайно добре оснащена технікою та засобами армія, де вся піхота має броню та колеса. А легка піхота виконує суто допоміжні патрульні функції чи функцію прикриття і не є основою армії, як у нас. Детальніше можна ознайомитись з кількістю та складом тут.
  • Допомога США Ізраїлю буде набагато більш ефективною, ніж Україні, тому що там усе готово - інфраструктура, спеціалісти, системи навчання, обслуговування та логістика. І це означатиме, що вони зможуть різко при потребі наростити потенціал.

Усі ці фактори дозволяють Ізраїлю абсолютно впевнено почувати себе при будь-якому навіть самому пекельному сценарії на Близькому Сході.

Що далі чекає на ЦАХАЛ та Ізраїль? Які будуть основні складнощі і чи зможуть вони їх подолати?

Є три основні проблеми:

  • Наземна операція проти Гази буде набагато складнішою і довшою, чим у минулі рази. Досвід штурму анклавів ІДІЛ показав, що здатність утримувати укріплені поселення набагато зросла. Причини - побудована підземна система тунелів, застосування захисниками сучасних систем зв'язку та спостереження, насиченість протитанковими засобами та нова тактика оборони та командування при захисті. Це цілі підземні міста. Штурм сектора Гази буде довгим, але з цим ЦАХАЛ з часом впорається, якщо зможе заблокувати поставки зброї через єгипетський кордон.
  • Втручання у війну Хізбалли та Ірану через Сирію та Ліван. Це може відволікти частину сил на північ, але сильної загрози розгорнутим резервам це не становить, це загальновійськове протистояння, до якого Ізраїль готовий найбільшою мірою.
  • Реакція арабського світу. Це головна проблема. ХАМАС саме на це і розраховував, коли поставив Газу під удар своїм нападом. Для цього вони створили потужні медійні та інформаційні підрозділи, які вже почали активну роботу. Вони показуватимуть на весь світ “жорстокість євреїв та героїзм воїнів Аллаха”, ми бачили на прикладі ІДІЛу, наскільки сильною та дієвою може бути така пропаганда. Десятки мільйонів арабів вимагатимуть від своїх урядів втрутитись і це ніхто не зможе ігнорувати, навіть монархії. Ізраїль може постати перед такими загрозами, яких він не знав з 60-х.

На мою думку переважні дипломатичні, інформаційні та фінансові зусилля друзів Ізраїлю мають бути направлені саме у цьому напрямку.

Експерт з інвестицій та фінансових ринків
Андрій Богатирьов

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube