Чого варті погрози путіна: що відомо про ракети «Сармат» та «Циркон»

Читать на русском

Найближчим часом російський військово-промисловий комплекс не зможе масово виготовляти новітнє ракетне озброєння.

Читать на русском
Чого варті погрози путіна: що відомо про ракети «Сармат» та «Циркон»
Ядерний шантаж триває

Найближчим часом російський військово-промисловий комплекс не зможе масово виготовляти новітнє ракетне озброєння.

Стратегічні ракетні комплекси «Сармат» та гіперзвукові ракети «Циркон» — потужна зброя, яка здатна прорвати оборону країн НАТО. Але наразі йдеться про одиничні дослідні зразки, а не про масове виготовлення нової зброї. Водночас якби їх масове виробництво було реалізоване, це всеодно не змогло б кардинально змінити розклад сил США й росії в глобальному ядерному протистоянні.

Нові погрози

Вождь росіян володимир путін у привітанні з нагоди Дня захисника заявив, що росія у 2023 році розвиватиме ядерну зброю. Він запевнив, що цього року «на бойове чергування заступають перші пускові установки ракетного комплексу «Сармат» із новою важкою ракетою» і що росія поставить на конвеєр виготовлення ракет «Циркон».

Цими заявами кремль намагається підтримувати імідж мавпи з ядерною гранатою. Але ж граната є не тільки в росіян.

Ракета «Сармат»

Ракета РС-28 «Сармат», є надважкою міжконтинентальною балістичною ракетою з ядерною боєголовкою. Це модифікація старої радянської розробки Р-36М «Сатана, тому на Заході її називають «Сатана ІІ». Запуск відбувається з підземних шахт чи наземних установок, передає Live Sines.

Ракета «Сармат» є однією з найбільших балістичних ракет в історії. Як заявляють розробники, вона здатна нести близько 10 тонн корисного навантаження. Йдеться про 10 важких або 15 легких боєголовок (приблизно 8 мегатонн). Боєголовки розлітаються над територією супротивника й кожна з низ може бути націлена на окремий об’єкт. Можна також поєднувати кілька боєголовок і засоби протидії системам протиракетної оборони.

Тактико-технічні характеристики ракети «Сармат» такі:

  • довжина — 35 метрів;
  • максимальна вага — понад 200 тонн;
  • дальність польоту — понад 18 тисяч кілометрів;
  • метод наведення — інерційна навігаційна система із супутниковим допомогаю;
  • максимальна швидкість — до 18 000 км / год.

Якщо її характеристики відповідають дійсності, то це дійсно небезпечна зброя, яка здатна здійснити удар по будь-якому об’єкту на Землі, наприклад, досягнути Америки через Північний полюс.

Що не так із «Сарматом»

У ситуації із «Сарматом» показово, що путін заявив, що ракету цього року «візьмуть на озброєння». Це означає, що ЗС рф можуть отримати одну-дві ракети задля демонстрації. На цьому, швидше всього, і зупиняться. Але правда в тому, що й особливої потреби в цій новій розробці нема. У рф стільки балістичних ракет старого зразка, що в разі одночасного запуску, жодне ПВО не впорається.

Випробування комплексу «Сармат» тривають із 2016 року. Поки відомо лише про один вдалий пуск — у квітні 2022 року. І то цю інформацію надало Міноборони рф. Це не завадило російським генералам у серпні 2022 року підписати державний контракт на виробництво та постачання цього ракетного комплексу.

Ракета Сармат
Останні випробування "Сармату" були невдалими. Фото: ТАСС

Випробування ще тривають. Як повідомляли CNN, під час візиту президента США Джо Байдена до України, росія провела невдале тестування ракети «Сармат». Випробування не було приурочено спеціально до приїзду американського президента, адже москва повідомляла про це США набагато раніше, але путін хотів похизуватися вдалим пуском у своїй промові перед росіянами.

«Циркон»

3М22 «Циркон» — це гіперзвукова крилата російська ракета, яку вперше випробували у 2017 році. Першочергово вона розроблялася для знищення кораблів, зокрема авіаносців. Але, як заявляють росіяни, може знищувати й наземні цілі. «Циркон» може нести ядерну боєголовку.

31 липня 2022 року, виступаючи в Санкт-Петербурзі з нагоди Дня військово-морського флоту росії, путін заявив, що Чорноморський флот буде оснащений протикорабельними «Цирконами» «у найближчі місяці», передає Business Standard. Але лише 23 грудня 2022 року міністр оборони росії Сергій Шойгу оголосив про першу поставку ВМФ росії гіперзвукових ракет «Циркон» на озброєння фрегата Північного флоту «Адмірала Горшкова».

За заявками розробників, тактико-технічні характеристики ракети «Циркон» такі:

  • швидкість — 7–9 Махів (від о 11 000 км / год), що робить її однією з найшвидших ракет у світі;
  • дальність польоту — до 500–1000 км;
  • максимальна висота польоту — 28 км;
  • вага — 5 тонн;
  • боєголовка — 300–400 кг, може нести ядерні заряди потужністю 200 кілотонн;
  • спосіб наведення — інерційна навігаційна система та інфрачервоний датчик.

Якщо ця ракета дійсно може те, про що заявляє росія, вона, безумовно небезпечна для авіаносних груп НАТО. Така швидкість робить її практично невразливою для ППО кораблів ВМФ США та союзників — вони просто не встигають зреагувати, крім того, через таку швидкість перед ракетою має утворитися плазмова хмара, яка зробить її непомітною для радарів. Складність також у тому, що, на відміну від балістичних ракет, така зброя маневрує і її траєкторію прорахувати неможливо.

У чому проблема «Циркону»

Досі головна інформація про «успішні випробування» та «високі швидкості» надходить від Міноборони рф та путіна. Відеозаписи пусків і влучань неякісні. Повідомлення про її взяття на озброєння були ще у 2017 році, а потім з’явилися наприкінці 2022 року. Підозріло, що є повідомлення про те, що науковці, які розробляли цю «вундервафлю» зазнають переслідувань ФСБ. Якби вони впоралися, навряд це на їх би очікувало.

Навіть заявлена дальність дії та швидкість руху «Циркону» відрізняються залежно від того, хто говорить. Путін спочатку взагалі казав про швидкість у 20 Махів, тобто майже 25 тисяч кілометрів на годину, що суперечить законам фізики.

Авіаносна група
«Циркон» призначений для знищення авіаносних груп США. Фото: Insider

Крім того, якщо ця ракета на вихідній точці своєї траєкторії створює перед собою плазму, яка непроникна для радіопроменів радарів ППО, то як вона керується, як наводить себе на ціль? У сукупності ці суперечності можуть вказувати на те, що в росіян є лише дослідні зразки й технологія виробництва «Циркону» ще сира.

Скільки можуть виготовити

Кількість ракет, які може виготовити росія, важко розрахувати, адже це державна таємниця. Але в умовах санкцій точно небагато.
У своєму привітанні до Дня захисника путін, коли говорив про «Циркон» згадав і про Х-47М Кинджал». Обидві ракети гіперзвукові та мають, як заявляють розробники, схожі тактико-технічні характеристики.

«Кинджал» уже використовували, принаймні тричі, для обстрілів України. Це сталося в 19 березня 2022 року, коли ударили по селищу Делятин Івано-Франківської області, 7 серпня росіяни атакували ракетами Вінницьку область, а також 26 січня 2023 року. Є також випадки, коли «вундервафля» путіна відвалювалася на території росії. Це вказує, наскільки ненадійними є «Кинджали», хоч їх виготовляють на основі давно взятого на озброєння «Іскандеру».

За словами очільника українського ГУР Кирила Буданова, до війни на озброєнні росіян було 47 ракет «Кинджал». За минулий рік вони їх виготовили незначну кількість. Враховуючи, що почали ними озброювати армію у 2017 році, за рік виготовляли по 9 штук. Ймовірно, поставити на серійне виробництво «Циркони» буде значно важче.

Кинджал упав
Російські «Кинджали» все ще падають на ролови росіянам. Фото: Telegram

Те ж саме стосується «Сарматів». У «Бюлетені вчених-атомників» є інформація про те, яка приблизна кількість ядерного озброєння була в росії станом на 2022 рік. Комплексів «Сармат» не було зовсім, лише дослідні зразки.

Остання модифікація радянської «Сатани» перед розробкою «Сармату» називалася «Ярс». Відомо, що за 8 років із 2014 по 2022 рік було виготовлено 20 ракетних комплексів PC-24 «Ярс» шахтного базування, тобто по одній в рік. «Ярс» є також на мобільній платформі — їх із 2010 по 2022 виготовили 153, тобто по 13 в рік.

Варто зазначити, що «Ярс» менші за «Сармат», їх виготовляти значно простіше й тоді росія не була під санкціями. Адже хоча путін заявляє, що всі деталі «Сармату» виготовляють у росії, невідомо, наскільки це відповідає дійсності.

Чого не сказав путін

Заявлені надшвидкості «Кинджала»не підтверджені ніякими незалежними дослідженнями. Експерти сходяться на думці, що головний ефект від нової зброї путіна — психологічний. Гіперзвукові ракети є в Китаї та США. Однак в обох країнах вони залишаються експериментальними. Однак це примушує ці країни брати участь у новій гонці озброєнь. І, щось підказує, гіперзвукові ракети США та Китаю не падатимуть на їхню територію.

Ракети США
СРСР і США не завдавали удару одне по одному, бо розуміли наслідки. Фото: gagadget

Щодо ядерної війни, за великим рахунком, нема ніякої різниці, якою ракетою, «Сарматом» чи «Сатаною» доставлятиме росія ядерну боєголовку на територію США чи однієї з країн НАТО — відповідь прилетить гарантовано. Власне так і працює система ядерного стримування. Це тому люди ще не повбивали одне одного.

Нагадуємо, що генерал Ходжес пояснив, чому росія не буде використовувати ядерну зброю проти України. Інформатор також писав, що вихід з угоди СНО-3 не матиме ніякої користі для росії та чи налякає це Захід. А ще ми повідомляли про те, що інспектори МАГАТЕ підозрюють Іран у створенні ядерної зброї.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.