Чого чекати у разі катастрофи на ЗАЕС: експерт назвала два сценарії

Олена Паренюк розповіла про можливі наслідки катастрофи на Запорізькій атомній електростанції, які можуть призвести до витоку радіоактивних речовин

ЗАЕС і Чорне море
Все залежить від того, вибухне реактор чи ні, колаж "Інформатор"

Наукова співробітниця Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України Олена Паренюк розповіла про можливі сценарії катастрофи на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС), навколо якої звучать невтішні новини. За словами експерта, є два сценарії.

Про це Олена розповіла в інтерв'ю для Radio NV. Вона вважає, що у випадку без вибуху реактора негативні наслідки можуть бути для річки Дніпро, а потім і Чорного моря. Або ж це буде "друга Фукусіма", якщо вибухне реактор.

За її словами, у разі аварії з вибухом реактора (як і на Фокусумі) радіонукліди будуть перенесені вітром у той напрямок, куди дме вітер. Паренюк додала, що це підтверджує і слова президента Володимира Зеленського про те, що радіація не знає кордонів.

"Якщо буде дути вітер на росію, то все це понесе на росію", - сказала вона.

Однак, в іншому сценарії, якщо не відбудеться вибух реактора, річка Дніпро може зазнати значного забруднення радіоактивними речовинами із-за їх витоку. Паренюк зазначила, що якби Каховська ГЕС та водосховище залишилися недоторканими, радіонукліди переважно осіли б у мертвій воді Каховської ГЕС, що знаходиться внизу поблизу дамби. Але Каховської дамби вже не існує. Тому якщо відбудеться витік радіоактивних речовин, це може призвести до забруднення берегів Дніпра і насамперед Чорного моря. Внаслідок цього радіонукліди з ЗАЕС можуть розповсюджуватися по басейну Чорного моря, розповсюдившись на такі країни, як росія, Туреччина, Молдова та Болгарія.

Що цьому передувало

Володимир Зеленський 22 червня заявив, що росія готує терористичний акт на ЗАЕС з викидом радіації. Він вважає, що для запобігання подібним катастрофам необхідно повністю деокупувати атомну станцію. Зеленський додав, що світ має достатні ресурси, щоб запобігти будь-яким радіаційним інцидентам і навіть радіаційній катастрофі. Проте це вимагає активних дій.

Олег Жданов також зазначає, що російські окупанти розмістили вибухівку біля охолоджувача ЗАЕС, метою чого є створення техногенної катастрофи з метою зупинити контрнаступ українських Збройних сил. Експерт вважає, що найнебезпечніший період настане, коли російські війська вже відступлять або будуть взяті у полон, а українські фахівці ще не зможуть повернутися на об'єкт. Він попереджає про непередбачувані наслідки у такій ситуації.

Нагадаємо, раніше "Інформатор" писав, скільки коштує домашній дозиметр і для чого він потрібен. Крім того, лікар Комаровський розповів, чи варто зараз починати пити йод.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube