Людство збільшується і старіє
15 листопада 2022 року чисельність населення світу досягла 8 мільярдів людей. В ООН кажуть, що таке безпрецедентне зростання обумовлено поступовим збільшенням тривалості життя завдяки покращенню охорони здоров’я, харчування, особистої гігієни та медицини. А також високим рівнем народжуваності населення в деяких країнах. Втім, є і негативні наслідки цього процесу. Які саме?
За даними ООН, до 2050 року населення нашої планети може зрости до 9,7 мільярдів людей, а до кінця 2100 року на Землі житиме близько 11 мільярдів людей. Якщо для росту чисельності населення світу з 7 до 8 мільярдів знадобилося 12 років, то для досягнення 9 мільярдів людей знадобиться близько 15 років – до 2037 року. Це свідчить про уповільнення темпів зростання чисельності населення світу в цілому.
Точно оцінити кількість людності Землі в давні історичні епохи важко. Точні дані відомі для тих періодів історії та тих країн, де почали проводитися переписи. У історичну епоху чисельність населення зростала наступним чином: початок нової ери — 230 млн осіб, 1500 рік — 440 млн осіб, 1800 рік — 952 млн осіб, 1900 рік — 1,6 млрд осіб, 1950 рік — 2,5 млрд осіб, 2000 рік — 6 млрд осіб. За деякими оцінками в 300—400 роках у межах Західної та Східної Римської імперій мешкало близько 50 млн людей
До другої половини XVII століття збільшення чисельності населення відбувалось повільно. Швидкість приросту населення стала стрімко збільшуватись, починаючи з 1820 року, коли населення планети перевалило за 1 мільярд, кожен наступний мільярд додавався відповідно через 107, 32, 15, 13, 12, 12 років. Умовний п'ятимільярдний житель планети, згідно з розрахунками демографів ООН, народився 11 липня 1987 року в Загребі (Югославія), 12 жовтня 1999 року в Сараєві (Боснія і Герцеговина) — шестимільярдний, 31 жовтня 2011 року в Калінінграді — семимільярдний. Темпи приросту населення планети на межі тисячоліть уповільнились і за прогнозами зменшаться до нульових показників до кінця XXI століття.
За останні 25 років значно скоротилась кількість людей, які живуть в умовах крайньої бідності, істотно збільшилася тривалість життя людей. Рівень смертності дітей у віці до 5 років скоротився на 54%. Очікувана тривалість життя в усьому світі зросла з 64,9 років до 72,3 року і до 2030 року збільшиться приблизно ще на 2 роки. У всьому світі значно підвищився рівень добробуту населення.
Безпрецедентне зростання обумовлено поступовим збільшенням тривалості життя завдяки покращенню охорони здоров’я, харчування, особистої гігієни та медицини.
Наприклад, однією з причин того, що з 1800 населення планети збільшилося у вісім разів, з одного до восьми мільярдів є розробка вакцин, зокрема вакцини від віспи.
А 1970-ті та 1980-ті роки принесли ще одну невелику революцію у вигляді лікування серцевих захворювань, що допомогло знизити смертність серед людей старше 60 років.
Покращення умов харчування пов’язують з індустріалізацією сільського господарства, що призводить до збільшення запасів продовольства.
А також високим рівнем народжуваності в деяких країнах. Зокрема, рівень народжуваності в Нігері, на заході Африки, становить 7,1на одну жінку. Зате на середземноморському острові Кіпр жінки мають в середньому лише одну дитину. У Великій Британії цей показник складає 1,7, як і в більшості країн Західної Європи.
Крім збільшення чисельності населення, також відзначають його «старіння», тобто щороку збільшується частка літніх людей (старших 65 років).
За прогнозами, до 2050 року частка літніх людей становитиме 28% у Європі та 23% у Північній Америці, зараз це 19% та 16% відповідно. Водночас прогнозують збільшення тривалості життя із 72,3 років до 73,4 у 2030 році.
Очікується, що за цей період частка літніх людей в Азії, Латинській Америці і Карибському басейні також збільшиться – з нинішніх 8% до 18%. В Африці, де на сьогодні наймолодше населення, до 2050 року частка літніх людей складе 9%. При цьому вже сьогодні майже половина літніх людей у світі не отримують пенсію.
Отже, зараз на Землі проживає 8 мільярдів людей, які мають потребу в певній кількості чистої питної води, щоденній їжі та інших матеріальних благах. Скільки людей може прогодувати Земля? Відповідно до новітніх досліджень, планета зможе витримати приблизно 10 мільярдів осіб.
Вчені дійшли висновку, що навіть у разі, якщо всі люди стануть вегетаріанцями, наші шанси на виживання з кожним днем будуть зменшуватися. Головна причина – виснаження запасів прісної води. Зараз від нестачі води страждає 25% населення у світі. А до 2050 року вода може стати одним із найцінніших ресурсів. Крім того, людство може зіткнутися з проблемою нестачі повітря, бо перенаселення порушує баланс колообігу кисню, азоту та вуглекислого газу.
Враховуючи сучасні тенденції індустріалізації, виробництва продовольства, забруднення природного середовища і виснаження ресурсів, межі зростання цивілізації будуть досягнуті приблизно за 100 років. У результаті – катастрофічний обвал популяції за умови одночасного зниження рівня життя, не виключаючи голод. Не змінять ситуацію і технологічні прориви.
Тобто, швидке зростання населення посилює навантаження на екосистеми світу та призводить до швидкого освоєння природних ресурсів - харчів, енергії та води.
В ООН прогнозують, що темпи загального зростання населення сповільняться через 15 років. У 2037 році, на планеті буде 9 мільярдів людей. Наступний мільярд з’явиться приблизно у 2050 році.
Згідно з оцінками ООН, найбільше число, до якого може зрости глобальне населення, становить 11 мільярдів, і воно може жити на планеті близько 2100 року.
Однак деякі дослідження очікують, що населення світу досягне піку раніше. Наприклад, за даними Інституту вимірювання та оцінки здоров’я (IHME) при Вашингтонському університеті, найбільша кількість людей на Землі (9,7 мільярда) може бути в 2064 році, а потім - зменшиться.
50 років тому річний приріст населення становив два відсотки (останній раз понад два відсотки в 1972 році). У 2020 році він становив 1,05 відсотка, а приблизно в 2050 році темпи зростання можуть впасти приблизно до 0,5 відсотка.
Натомість у країнах Африки населення до 2050 року здебільшого зростатиме: до середини століття чисельність населення Нігерії буде такою ж, як і США. Експерти вважають, що через це більше виробництва буде переміщуватись саме до Африки: навряд чи люди мігруватимуть в інші країни, де населення зменшується.
Раніше ми повідомляли, що в Україні за останні три десятиліття населення країни скоротилося майже на 10 млн осіб. Ще в 1990 році воно становило 51 556,5 тисяч постійних жителів, а у 2020 році — 41 732,8 тисячі.
Тетяна Самойлова