Яких привілеїв позбавлять держслужбовців у правилах виїзду

Читать на русском

Правила виїзду держслужбовців та звичайних громадян - чим відрізняються, які норми буде виключено для посадових осіб

Читать на русском
Яких привілеїв позбавлять держслужбовців у правилах виїзду
Хтось встиг відпочити, а хтось понад рік боронить Україну

Правила виїзду держслужбовців та звичайних громадян - чим відрізняються, які норми буде виключено для посадових осіб

Зеленський повідомив, що Кабмін змінить правила виїзду за кордон для держслужбовців. Ймовірно, це пов’язано з низкою скандалів, в які потрапили деякі з них. Якщо для посадовців вищої ланки процес виїзду стане складнішим, то у мільйонів українців вже понад 11 місяців діє тотальна заборона. 

 

Як держслужбовці зараз перетинають кордон і що змінеться

Донедавна військовозобов’язані держслужбовці, які заброньовані на час мобілізації, мали можливість виїхати за кордон у відрядження або відпустку. В обох випадках їм слід було надати посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік або витяг з наказу Мінекономіки. 

Протягом 5 діб Кабмін змінить правила перетину кордону для держслужбовців. Відповідне рішення РНБО опублікував 23 січня. Президент Зеленський назвав його принциповим і так прокоментував: 

“Це стосується всіх посадових осіб центральної влади, різних рівнів місцевої влади. Це стосується правоохоронців, народних обранців, прокурорів та усіх тих, хто має працювати на державу і в державі. Хочуть відпочивати зараз – будуть відпочивати поза державною службою. Їздити за кордон на відпочинок чи з якоюсь недержавною метою посадовцям більше не вдасться”. 

Тобто правила стають набагато суворішими, бо більшість посадовців до цих пір не мала потреби їздити за кордон у відрядження, тому що їх діяльність у більшості випадків контактів з іноземними країнами не стосувалася. Але всі вони мали право "красиво розслабитися". Чи мають таке право пересічні громадяни? 

 

Військовозобов'язані громадяни про відпустку за кордоном зараз навіть не мріють

Інформатор нагадає правила перетину державного кордону під час війни. Отже, відповідно статті 23 Закону України “Про мобілізацію” виїзд за межі України обмежено чоловікам віком від 18 до 60 років, а також жінкам-військовозобов’язаним. Згідно з правилами Прикордонної служби до їхнього числа входять також і:

  • обмежено придатні
  • чоловіки, які зняті з військового обліку, відбули покарання і звільнилися з місць позбавлення волі (мають тимчасові обмеження у праві виїзду з України)

Зауважимо, що зняття з військового обліку не гарантує можливість виїжджати за кордон. Це право є у людей, які зняті з військового обліку і оформили інвалідність або непридатні до служби на підставі рішення ВЛК. Також можна випускати:

  • батька або мати трьох і більше дітей віком до 18 років (за умови, що діти перебувають на його утриманні)
  • батька або мати, який/яка самостійно виховує одну дитину або більше 
  • особу з інвалідністю
  • чоловіків віком від 18 до 60 років, який супроводжує особу з інвалідністю або людину, яка потребує постійного догляду. При цьому він має повернутись до України не пізніше зазначеної супроводжувальної особи
  • чоловіків віком від 18 до 60 років, які опікуються чи доглядають за особами з інвалідністю 1 та 2 групи, дітьми з інвалідністю і важкими захворюваннями, а також за людьми, що потребують цього. Вони можуть самостійно виїжджати, але зазначені особи мають перебувати на консульському обліку
  • військовослужбовці, які їдуть на лікування внаслідок поранень на війні 
  • чоловіки, які постійно проживають за кордоном (вони підлягають консульському обліку)
  • особи, які не підлягають призову на військову службу і мають робочу візу
  • чоловіки, заброньовані за підприємствами
  • волонтери, які перевозять гуманітарні, медичні вантажі, вантажі медичного призначення, а також автівки для потреб ЗСУ
  • чоловіки, які є членами екіпажу авіації, суден або їдуть, щоб повернути своїх дітей з-за кордону
  • водії, які мають ліцензію на міжнародні перевезення в рамках господарської діяльності (їхні дані мають бути в реєстрі Укртрансбезпеки)
  • спортсмени і тренери національних збірних та найвищих дивізіонів для участі у змаганнях 

Варто зазначити, що в кожному випадку особа має надати певний пакет документів. Що до нього входить – читайте на сайті Держприкордонслужби або у відповідній постанові Кабміну. 

Цікаво, що прикордонники не зможуть взяти чоловіка, який полишає державу, на військовий облік або вручити повістку. Державна прикордонна служба України зазначає, що не є органом державної влади, який формує або реалізує державну політику з питань здійснення військового обліку осіб.

 

Що цьому передувало

23 і 24 січня влада повідомила про низку гучних відставок. Серед тих, хто звільнився, – заступник Генпрокурора Олексій Симоненко. Експосадовець разом з родиною відпочивав в Іспанії, хоча це й не заборонено законодавством. Також українці пам’ятають історію прессекретарки Південного регіонального управління Прикордонної служби Іванни Плантовської, яка протягом 2022 року викладала власні фото з відпочинку з-за кордону. Доречним буде нагадати і про гучний скандал, хоч і не пов’язаний з держслужбовцем: компанія молодих людей під музику “Вова, їб*ш їх б**ть” демонструвала свій дорогий відпочинок у Куршавелі. Журналісти впізнали серед них Сергія Ошеровського, якого називають наближеним до Вадима Столара з ОПЗЖ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.