Закон США про надання Україні ленд-лізу нарешті набрав чинності - розповідаємо, що він передбачає
1 жовтня набрав чинності закон США про надання ленд-лізу Україні. Востаннє своїм союзникам американці надавали ленд-ліз (допомогу військовою технікою, спорядженням, амуніцією) під час Другої світової війни. Тоді це допомогло перемогти нацистську Німеччину. Тепер же у США впевнені у перемозі України у війні проти росії. Тому через 80 років вирішили допомогти захистити демократичну країну від зазіхань путінських імперців вже перевіреною програмою. Ми розкажемо, що це змінює для України та чим ленд-ліз відрізняється від звичайних програм військової допомоги, які вже надають Україні.
Про старт програми ленд-лізу для України з початку жовтня повідомив голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук. Раніше президент США Джо Байден 9 травня підписав закон про ленд-ліз. Цей документ має спростити процедуру отримання Україною зброї, боєприпасів, техніки, продовольства для протидії російській агресії та захисту цивільного населення.
Сьогодні вступив у силу закон США про ленд-ліз для України. А значить - більше зброї різної та якісної. Україна неодмінно поверне собі всі свої території. pic.twitter.com/WHoG82ga0k
— Ruslan Stefanchuk (@r_stefanchuk) October 1, 2022
«Акт про ленд-ліз для захисту української демократії від 2022 року» посилається на аналогічний документ 1941 року. Програма ленд-лізу дозволила адміністрації президента США здавати в оренду або позичати військове обладнання урядам дружніх країн за умов, що це є «життєво важливим для оборони США». Згідно з законом, розрахуватися за цю техніку, яку надають союзники України, можна після закінчення війни, після перемоги. Як зазначає Obozrevatel, точні цифри для ленд-лізу не встановлені. Але він може бути наданим, наприклад, за пакетом військової, економічної та гуманітарної допомоги США на 40 млрд доларів Україні та сусіднім країнам для протидії росії.
Ключова відмінність ленд-лізу від інших програм військової допомоги у тому, що постачати нові партії зброї можна без зайвої бюрократії. Не потрібні будуть голосування у Конгресі і Сенаті під кожен пакет допомоги. Механізм ленд-лізу має забезпечити, щоб постачання гостро необхідних систем озброєння, боєприпасів і військової допомоги в інших формах надходило Україні швидше й безперешкодно.
Як вважає історик Михайло Жирохов, в якості ленд-лізу будуть постачати в Україну у тому числі сучасну зброю, якою користується американська армія: «Американці вже заявили, що будуть передавати зразки озброєння з існуючого складу тих частин американської армії, які знаходяться в Румунії та Польщі. Йдеться саме про важке озброєння, про переозброєння української армії на західні зразки», - передбачає експерт.
Військовий експерт Олег Жданов говорить про те, що ще не зрозуміло, чи дійсно почнуться поставки за ленд-лізом у жовтні. Потрібно дочекатися повідомлень від офіційних осіб України. А військово-політичний оглядач групи Інформаційний спротив Олександр Коваленко наголошує, що механізм ленд-лізу дозволить Україні отримувати набагато більше зброї та боєприпасів, ніж було до цього. А для постачання США використовуватиме власні військові кораблі. За словами Коваленка, під програму ленд-лізу потраплять боєприпаси для ракетних систем залпового вогню (РСЗВ) – HIMARS та M270 MLRS, 155-мм боєприпаси для артилерії, бойові броньовані машини (у тому числі джипи Humwee) тощо. Можлива також постачання ракет ATACMS з далекобійністю до 300 км. Але літаки від США Україна навряд чи отримає найближчим часом. Хоча Олег Жданов вважає постачання американських винищувачів Україні цілком реальною.
Як зазначають аналітики сайту «Слово і діло», у законі про ленд-ліз в першу чергу мова йде про зброю американського виробництва, що може включати також:
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба наголосив на тому, що програма ленд-лізу – це оренда військової техніки на певних умовах. Вона не заміняє 4 діючі програми допомоги США Україні. За цими програмами техніку передають як «подарунок», а за механізмом ленд-лізу – її доведеться повернути. Проте заздалегідь за поставлену військову допомогу зі США Україні платити не потрібно. За програмами допомоги США Україні, які наразі діють, перелік поставлених військових озброєнь і їхня кількість затверджується Конгресом – окремим голосуванням, а формується за запитом уряду України. За ленд-лізом адміністрація Байдена без погодження з Конгресом передаватиме Україні те, що їй необхідно.
Посол України в США Оксана Маркарова зазначила, що інструмент ленд-лізу Україна може задіяти, наприклад, коли Конгрес не буде погоджуватися профінансувати чергову поставку зброї в Україну. Тоді її може передати в оренду Україні адміністрація президента США. Водночас Маркарова відмітила, що наразі Україна зацікавлена отримати якомога більше зброї безкоштовно.
У 1941-1945 році ленд-ліз надавався як допомога в антигітлерівській коаліції. Тоді Сполучені Штати надали допомоги на 700 мільярдів доларів, якщо перераховувати курс долара на сьогоднішні реалії. До речі, цікавий факт, 20% цієї допомоги надійшла безпосередньо СРСР. Частина військових істориків переконані, що без цієї допомоги перемога СРСР в ІІ світовій війні була б неможливою. Тоді все оплачувало казначейство США, союзникам надавали боєприпаси, техніку, продовольство, ліки, медичні матеріали, нафтопродукти тощо. Передбачалося, що справну техніку повернуть назад. Частину майна СРСР мав би оплатити постачальнику. Але його не задовольнив пред'явлений американським урядом після війни рахунок на 2,7 млрд доларів. В ході тривалих і важких перемовин між країнами під час Холодної війни ця сума знизилась до 720 млн доларів. Остаточно борг погасила вже російська федерація в 2006 році.
Скільки Україна заплатить за допомогу, надану в якості ленд-лізу – питання відкрите. Однозначно про це ніде не пишуть. Як зазначила тимчасово повірена США в Україні Крістіна Квін, ленд-ліз не призведе до появи в України «якогось величезного боргу після війни». Також вона підкреслила, що США не накладають жодних обмежень щодо постачання зброї Україні.
«Ми не говоримо про те, що Україна має повернути все, що отримає за цим механізмом. Ідея ленд-лізу в іншому. Коли США продають або передають зброю іншій державі, уряд повинен проходити експортну процедуру, отримувати погодження та відповідати певним обмеженням. І саме для того, щоб не стикатися з цими обмеженнями, пропонується передавати зброю за ленд-лізом. Скажу відверто, це просто процедура прискорення постачання зброї. Тому, звичайно, ленд-ліз не призведе до появи в України якогось величезного боргу після війни», - зазначила дипломатка зі США.
Водночас старший науковий співробітник університетського коледжу Лондона Володимир Пастухов зазначає, що за програмою ленд-лізу «вся та зброя, що була знищена під час бойових дій, списується без жодних компенсацій. Остаточний розрахунок проводиться за придатною зброєю, що залишилася, в кінці війни. Далі країна-одержувач має вибір: вона може повернути цю зброю і тоді вона не платить нічого; або може залишити її для своєї армії і тоді її потрібно буде сплатити за договірною вартістю».
У Білому домі пояснили, що програма лендлізу передбачає повернення коштів за озброєння, тоді як інші програми, в межах яких Вашингтон зараз допомагає Україні, такої умови не мають (тобто зброя фактично надається безкоштовно). Тому у США перевагу віддають програмам підтримки України, за які платити українцям не доведеться. Цікаво, що в травневому анонсі Пентагону щодо лендлізу одразу зазначалося, що закон діятиме протягом 2023 фінансового року. Фінансовий рік у США розпочинається з 1 жовтня попереднього року (тобто тривалість 2023 фінансового року – з 1 жовтня 2022 року – 30 вересня 2023 року).
Крім самого ленд-лізу, у п’ятницю, 30 вересня, Палата представників Конгресу США підтримала законопроєкт, який включає додаткові 12,3 мільярда доларів на військову та економічну допомогу Україні проти російського вторгнення.
Дмитро Чернишов