Чим Кримська платформа-2022 відрізняється від минулорічної та які результати може принести

Шляхи повернення Криму

Чим Кримська платформа-2022 відрізняється від минулорічної та які результати може принести

У Києві розпочався другий міжнародний саміт Кримська платформа. Цього року в ньому взяли участь набагато більше голів держав та міжнародних організацій, ніж 2021-го, проте більшість високих гостей були присутні онлайн. Змінився і загальний настрій цьогорічного саміту щодо перспектив повернення анексованого росією півострова. 

Інформатор дізнався, чим на думку експертів, цьогорічний саміт відрізняється від минулорічного. 

Розширилася географія саміту 

Цього року значно розширилася географія країн-учасниць саміту. За словами правозахисниці Марії Томак, знаково для України, що участь у Кримській платформі 2022 року беруть ті країни, які зазвичай у питаннях російсько-української війни дотримуються нейтралітету. 

«Минулого року географія обмежувалася країнами ЄС та Північною Америкою. Але, цьогоріч, як МЗС оголошувало, братимуть участь і країни Африки, і Латинської Америки. Країни, де потужними є російські впливи ще з радянських часів. Звичайно, розширення географії пов’язане із повномасштабним вторгненням росії на території України. А також це своєрідне намагання різних країн продемонструвати свою підтримку Україні», - каже Марія Томак. 

Вже, можна сказати, традиційно у саміті беруть участь і палкі прихильники військової перемоги України, і більше ліберально налаштовані представники країн так званої старої Європи. 

Рівень учасників

Як підкреслює юрист-міжнародник Борис Бабін, навіть суто з технічної точки зору та протоколу підготувати саміт такого рівня - справа доволі складна. Така підтримка різних країн свідчить про те, що Україна стала повноправним суб’єктом міжнародної політики. 

«Окупанти в москві хотіли провести перший антифашистський конгрес, і вони його, до речі, провели з 19 по 21 серпня. Спочатку оголосили, що буде 129 країн-учасників, потім кількість скоротилася до 73, а по факту серед присутніх були представники 10 держав. В основному це пострадянський простір та, звичайно, Китай. І це реальний вимір того, що зараз відбувається у міжнародних відносинах. Де росія і де Україна», - резюмує Борис Бабін. 

На саміті президент України Володимир Зеленський анонсував другий етап Кримської платформи, яка пройде восени у Хорватії вже офлайн. Там Володимир Олександрович пообіцяв презентувати економічну стратегію розвитку півострова. 

Шляхи повернення Криму

На думку правозахисниці Ольги Скрипник, цьогорічна Кримська платформа більш предметна. За її словами, вочевидь будуть підняті питання зерна, звільнення українських військовополонених та інтеграції українського населення Криму. Але найголовніше, як каже правозахисниця, нарешті учасники саміту стали розглядати різні варіанти повернення українського півострова. 

«Минулого року був лише один варіант вирішення цієї ситуації - дипломатичний. Тільки домовлятися з агресором будь-якими шляхами. Зараз очевидно, що через повномасштабну агресію розглядається і інший варіант повернення Криму, військовий. А загалом Україна має вирішити дуже багато питань з Кримом, оскільки понад 8 років росія намагалася змінити правовий статус півострову, порушуючи всі міжнародні закони», - каже Ольга Скрипник. 

А політичний експерт Петро Олещук сподівається, що Кримська платформа дозволить Україні отримати більше важкого озброєння, оскільки вже не має виникати сумнівів, що військовий шлях не виключає дипломатичний, але все одно мир буде досягнуто лише за результатами з поля бою. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube