Чи є ризик віялових відключень електрики в Україні, якщо Запорізька АЕС повністю зупиниться

Читать на русском

Чи пройде Україна опалювальний сезон без Запорізької АЕС

Читать на русском
Чи є ризик віялових відключень електрики в Україні, якщо Запорізька АЕС повністю зупиниться

Чи пройде Україна опалювальний сезон без Запорізької АЕС

Якщо Україна не буде отримувати електроенергію від Запорізької атомної станції, опалювальний сезон у державі буде складним. Але пройти його буде можливо. Про це заявила речниця Національної енергокоманії «Укренерго» Марія Цатурян. Крім того без ЗАЕС Україна взимку не зможе виконати взяті на себе зобов’язання з експорту електроенергії за кордон. Оскільки весь струм, що буде вироблятиметься в державі, йтиме виключно на забезпечення опалювального сезону. Про це кажуть опитані Інформатором експерти.  

 

Найбільша атомна станція в Європі

Запорізька атомна станція забезпечувала 22% від усієї виробленої електроенергії в Україні. І 40% від усієї електрики, що виробляються атомними станціями. Це – найбільша в усій Європі АЕС і третя у світі. Тому можлива втрата цієї станції відчутно вдарить по енергетичному балансу держави. Наприкінці серпня через обстріли росіян уперше в історії ЗАЕС припиняла свою роботу.

Нині два енергоблоки вдалося знову під’єднати до мережі. Вони виробляють електроенергію для потреб України. Про це повідомляла компанія Енергоатом. Усього ж енергоблоків на станції – шість. Тож очевидно, що електроенергії від ЗАЕС Україна зараз отримує значно менше, ніж раніше. В державі є ще три атомні станції – Південноукраїнська, Рівненська та Хмельницька. Чи працюють вони на повну потужність і чи можна збільшити на них виробництво електроенергії? Інформатор поставив це запитання речнику «Енергоатому» Леоніду Олійнику.

«Яка кількість енергоблоків працює, яка там кількість персоналу – під час війни ця інформація закрита. Законом про військовий стан це заборонено розголошувати», - відповів Леонід Олійник.

Чи будуть віялові відключення?

 Опитані Інформатором експерти стверджують: виробництво електроенергії в Україні суттєво зменшилося. Не лише через захоплення росіянами Запорізької атомної станції, а й через те, що окупаційні війська РФ пошкодили або захопили ряд ТЕЦ (теплоелектроцентралей), які також виробляють струм. Зокрема Кременчуцька, Чернігівська та Охтирська ТЕЦ зазнали серйозних руйнувань.

Наслідки обстрілів Кременчуцької ТЕЦ російськими військами
Наслідки обстрілів Кременчуцької ТЕЦ російськими військами

 


Однак в Україні суттєво зменшилося не лише виробництво електроенергії, а й її споживання. Про це Інформатору розповів експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев. 

«Знову ж таки через окупацію і через руйнування зупинилися багато промислових підприємств. Раніше вони споживали багато електроенергії, потребували її цілодобово. Особливо це стосується підприємств Півдня України і Сходу. Однак зараз вони стоять. Найближчим часом немає підстав говорити про відновлення їх роботи» - каже Геннадій Рябцев.

Споживання електроенергії в Україні, за даними експерта, впало майже на 40%. Ось чому зараз не відчувається гостро проблема через те, що знизилося виробництво електроенергії. Дефіциту немає. Про необхідність віялових відключень зараз точно не йдеться. Є профіцит, як це було в Україні протягом багатьох років. І зараз держава може й надалі продавати струм за кордон.

«Ми зараз продаємо приблизно 600 мегаватт. І до повномасштабного вторгнення стільки ж продавали», - каже Рябцев.

Опалювальний період буде складним 

Однак в опалювальний період споживання електроенергії в Україні збільшиться. Електрикою будуть намагатися хоч частково замінити дорогий і дефіцитний газ для обігріву помешкань. Особливо гостро проблема буде відчуватися, якщо росіяни битимуть по газовій інфраструктурі країни. Тож якщо Запорізька атомна станція повною мірою не відновить свою роботу, опалювальний період в державі буде складним. Про це повідомили у компанії «Укренерго»

«Без ЗАЕС чи будь-якого енергоблоку будь-якої станції буде непростий опалювальний сезон, але пройти його можливо", - каже представниця Національної енергокомпанії "Укренерго" Марія Цатурян.

Влада багатьох міст вже попередила, що температура в помешканнях буде нижчою, ніж була в попередні опалювальні сезони. Котельні працюватимуть не на повну потужність, щоб економити паливо. Однак станом на зараз великих проблем із теплопостачанням на підконтрольній Україні території не очікується. Держава поповнює свої газові сховища.

«Крім того вже є достатні запаси вугілля – вони вже зроблені на теплових станціях. Сподіваюся, що зимовий період буде пройдено», - про це Інформатору розповів експерт з енергетики Людвиг Литвинський.

Однак у разі якщо не вдасться відновити повноцінну роботу Запорізької атомної станції, Україна навряд чи зможе взимку й надалі отримувати великі надходження до бюджету від продажу електроенергії  до країн Європейського союзу, про це каже директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.  

Україна продає електроенергію до країн ЄС
Україна продає електроенергію до країн ЄС


"Запорізька АЕС Україні критично потрібна, оскільки без неї ми не зможемо виконати взяті на себе зобов'язання з експорту електроенергії за кордон. Адже електроенергія, яка виробляється, буде спрямовуватися виключно на забезпечення опалювального сезону", - каже Омельченко.

Окрім того, Запорізька атомна станція є ключовою для забезпечення струмом Миколаївської, Дніпропетровської, Запорізької, Херсонської областей. А ще частково Донеччини та Харківщини. Тож якщо РФ все ж виведе з ладу ЗАЕС, то частина цих регіонів може залишитися без електроенергії. І тоді їм доведеться постачати в аварійному режимі електроенергію із інших джерел. Все це теж буде великим ударом по енергетичному балансу України.

Нагадаємо, що 1 вересня, нарешті відбувся візит місії Міжнародного агентства з атомної енергетики (МАГАТЕ) на Запорізьку АЕС. Після двох годин перебування на ній глава організації Рафаель Гроссі заявив, що бачив якісь "ключові речі". Докладніше про це читайте тут.

Автор: Максим Урлапов  

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.