Розповідаємо про можливі наслідки, якщо окупанти все ж відключать ЗАЕС, та чи дійсно вони готові це зробити
Російські окупанти, ймовірно, хочуть відключити станцію від українських електромереж. Вони вже продовжили «вихідні» для українського персоналу Запорізької АЕС.
Про це повідомляє у Телеграм прес-служба Головного управління розвідки Міноборони України, - передає Інформатор. Натомість, на станцію повернули частину представників «Росатому».
Усе це може свідчити про те, що окупанти збираються відключити станцію від українських електромереж та живлення – так зване «виведення в нуль». В такому разі станція на певний період часу залишиться без електроживлення.
«Аварійне електропостачання здійснюватиметься за рахунок дизельних підстанцій. Це створює потенційну небезпеку, оскільки збільшується імовірність виникнення критичних ситуацій, що, схоже, і є головною метою умисних дій російських окупантів на українському ядерному об'єкті, - пише у Своєму Телеграм прес-служба Головного управління розвідки.
Яку саме це несе небезпеку – Інформатор дізнався у одного з найбільш авторитетних фахівців у сфері ядерної безпеки Ольги Кошарної. Вона багато років працювала в Державній інспекції ядерного регулювання України. За її словами, є ризик того, що ЗАЕС втратить джерело зовнішнього живлення електроенергії. Тоді доведеться підключати резервні дизельні генератори. Якщо не спрацюють і вони (наприклад, будуть пошкодждені чи закінчиться паливо), тоді з ладу може вийти система охолодження на станції.
«Як результат буде розплавлення активної зони - так, як це було на Фукусімі», - каже Ольга Кошарна.
Інший авторитетний експерт, учений Інституту радіоактивності довкілля Фукусімського університету та колишній чорнобильський ліквідатор Марк Желєзняк також розповів, що станетьсяза найбільш песимістичного сценарію . У разі відключення енергопостачання станції відбудеться розігрів реакторів. Тоді може бути серія вибухів. Герметичність буде зруйнована. Тоді радіація вирветься назовні.
«Куди полетить – залежить від напрямку вітру, а куди випаде, залежить від дощів. Та картина, яка вийшла в одному із березневих сценаріїв, коли на Кубань падає більше, ніж на Запорізьку область, пов'язана з тим, що в цей період у Кубані були дуже сильні дощі. В зоні близько 300-400 кілометрів навколо станції в окремих регіонах, куди випадатимуть дощі, людей треба відселяти, бо загинуть. Тому загальна відповідь така: ми заздалегідь не можемо передбачити точно, куди випаде, але все-таки бачимо, що в зоні близько 300-400 кілометрів навколо станції в окремих регіонах, куди випадатимуть дощі, вони потрапляють у ризики вживання контрзаходів. Це означає, що люди мають бути вчасно виселені. Як би там не було, у всіх цих сценаріях рівні радіації такі, що не призводять до миттєвої гострої променевої хвороби. Але на цих територіях, які у разі аварії будуть забруднені, довго не можна буде жити», - про це Марк Желєзняк розповів в інтерв’ю телеканалу «Настоящее время».
Згодна з цим і експерт з ядерної безпеки Ольга Кошарна. Постраждати може не лише територія Україна. А й та ж Росія.
«У випадку, якщо буде вітер із заходу на схід – ось ця радіоактивна хмара полетить на Російську Федерацію – на сільськогосподарські землі. Краснодарський край. Я розумію, що Путіну людей не шкода, але ж там сільськогосподарські землі – це експорт зерна Росії. Тому я думаю, що не доведуть до цього», - розповіла «Інформатору» Ольга Кошарна.
Навіть за найгіршого сценарію, не буде ядерного вибуху на кшталт Нагасакі та Хіросіми, про це каже Марк Желєзняк. Люди не отримають миттєво променеву хворобу. Але буде заражена територія, з якої необхідно буде терміново вивозити людей. Найбільша загроза – для 30-кілометрової зони. Хоча може бути й так, що постраждає не вся ця територія, а окремі регіони, які розташовані далеко. А взагалі за рекомендацією МАГАТЕ до зони відселення потрапляють території радіусом у 200 кілометрів, каже Железняк.
Звісно, українців такі загрозі дуже хвилюють. У соцмежежах люди пишуть, що хочуть почути від влади про реальний стан справ.
«Щоб не було знову "я знав, але не казав, щоб не сіяти паніку"», - як пише одна з користувачок Фейсбук. Інформатор звернувся за коментарями до компанії «Енергоатом». Спитали, на скільки критичною є ситуація на ЗАЕС, яка загроза вибуху і що робиться для того, щоб змусити російські війська піти зі станції, однак відповідь поки не отримали.
«Зараз тривають переговори України з іншими державами щодо врегулювання цієї ситуації. Краще ми дамо коментар трохи згодом», - відповів Інформатору речник «Енергоатому» Леонід Олійник.
Ще кілька тижнів тому з’явилася інформація про те, що із першого вересня окупанти збираються від’єднати ЗАЕС від української енергосистеми і повністю перевести її під контроль Росії, і відповідно «Росатома». Далі російській війська обстрілами зруйнували три з чотирьох ліній, які з'єднують Запорізьку атомну станцію із енергосистемою України. У Держінспеції з ядерного регулювання заявили, що руйнування останньої, четверотої лінії може призвести до виводу з ладу систем охолодження і реакторної установки, та до викиду радіації. І що масштаби трагедії, до якої можуть призвести дії окупантів, досягнуть трагедії у Фукусімі. Однак експерт з ядерної безпеки Ольга Кошарна розповіла інформатору «Інформатору», що поки ситуація не настільки критична.
«Те, що зараз зруйновані три з чотирьох ліній вискоковольтних – так це лінії для видачі потужностей. А там ще є лінії – розподільчі мережі. Ось якраз через них і має бути живлення станції. Тому у цьому немає небезпеки», каже Ольга Кошарна.
Хоча, звісно, російські війська поводяться на станції як мавпа з гранатою. І ризик того, що ЗАЕС втратить зовнішнє енергоживлення – великий.
Тоді надія буде лише на резервні дизельгенератори. Їх нормативний запас – десять днів роботи.
«За цей час можна і мережі відремонтувати і паливо підвести. Тому ці погрози, які вклала Росія у вуста військових – це смішно просто», каже Ольга Кошарна.
Росія, хоче підключити Запорізьку атомну станцію до окупованого Криму. Над цим працює персонал «Росатому» на станції. Для росіян це дуже важливо, адже півострів – енергодефіцитний. Після окупації кілька років він жив у режимі регулярних віялових відключень. Потім там збудували електростанції. Але вони працювали на газу, який постачався із вкрадених так званих «вишок Бойка». У червні цього року Збройні сили України ракетним ударом ці вишки пошкодили. Тож тепер Криму знову не вистачатиме електроенергії. Тому окупанти й намагаються красти її вже із Запорізької атомної станції. Однак і тут всі плани їм зіпсував удар по трансформаторній станції поблизу міста Джанкой.
«Оскільки Джанкойська трансформаторна підстанція у попіл перетворилася – вона була ключова для ось цього перепідключення. Це треба нову підстанцію будувати, судячи з того диму, який був на відео. Станцію уже не відремонтуєш. Тому говорити немає про що. Підстанції немає. Поки що це питання зняте з порядку денного», - каже Інформатору Ольга Кошарна.
Крім того впали ще й електроопори, які вели від Каховки до Криму. Це теж зашкодить підключенню ЗАЕС до півострова. Можливо, окупанти, зрозумівши, що зараз красти електроенергію вони не можуть, просто зупинять працюючі енергоблоки на ЗАЕС. І це, за словами Ольги Кошарної, буде не найгірший варіант. Каже, це навпаки знижує ризик аварії. Україні ж вистачить електроенергії і без постачань із Запорізької атомної станції. Дефіцит може початися хіба що у зимовий період. Тоді доведеться купувати струм у Європі. У те, що Росія навмисне влаштує масштабну аварію на ЗАЕС, Ольга Кошарна не вірить. Каже усе, що зараз робить РФ на станції – це блеф та шантаж. Однак Путін цим так нічого і не досяг.
«Очевидно, що електроенергія із Запоріжжя – це українська електроенергія... Цього принципу потрібно повністю дотримуватися», – про це сказав сказав генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш.
Таку ж позицію висловили і лідери держав ЄС. А представники Великої Британії та США заявили, що аварію на ЗАЕС, яку може спричинити Росія, будуть фактично розцінювати як напад на країни блоку НАТО.
«Будь-яке навмисне пошкодження, що спричинить потенційний витік радіації на українському ядерному реакторі, стане порушенням статті 5 НАТО», - це заявив голова спецкомітету з оборони палати громад Великої Британії Тобіас Еллвуд.
На фоні цього вже з'явилася інформація, що Путін погодився на умови направлення місії МАГАТЕ на Запорізьку АЕС, які були узгоджені між Україною та ООН. Про це повідомив Єлисейський палац – після телефонної розмови президента Франції Еммануеля Макрона та президента РФ. А експерт з ядерної безпеки Ольга Кошарна стверджує, що місія МАГАТЕ на Запорізьку атомну станцію планується на початок вересня. Вона ж каже, що окупанти вивели частину військової техніки з Енергодара та укріпили пости на підступах до міста. Та чи вдасться змусити росіян вивести війська із самої станції і віддати її під контроль якщо не України, то хоча б МАГАТЕ – про це ще говорити зарано. А тому ризик ядерної катастрофи – залишається.
Максим Урлапов