Чи скасують відстрочку від мобілізації для вчителів: відповідь голови комітету ВР з питань освіти та науки

Голова комітету парламентарів з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак повідомив, чи залишиться відстрочка від мобілізації для викладачів

Військовий квиток, викладач
Критерії для викладачів щодо отримання відстрочки від мобілізації залишаться без змін. Колаж: ілюстративний

Голова комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак запевнив, що вчителі матимуть право на відстрочку від мобілізації незалежно від наукового ступеня. На його думку, закон про мобілізацію є достатньо збалансованим. Також він зазначив, що нових критеріїв для відстрочки вчителям вводити не планують. 

Депутат від фракції Слуга Народу та голова комітету з питань освіти й науки Сергій Бабак не бачить необхідності змін у чинному законі про мобілізацію стосовно українських вчителів та викладачів. Він вважає, що закон прибирає потенційні ризики та водночас надає право на відстрочку тим громадянам, які її дійсно потребують. Про це він повідомив у інтерв'ю УН.  

"Ніяких змін не буде. Мені здається, що зараз в нашій частині закон про мобілізацію достатньо справедливий, як на мене. Він збалансований: прибирає максимально потенційні ризики та дає відстрочку всім тим, хто її реально потребує. Не бачу необхідності змін. І запиту такого немає", - коментує Бабак.

Наявність наукового ступеня для отримання відстрочки від мобілізації у викладачів вищих навчальних закладів також залишилися без змін. Однак, Бабак звернув увагу на різницю між державними та приватними університетами, оскільки в приватних вишах є можливість найняти більшу кількість викладачів. На його думку, вони не мають таких обмежень, які є у державних університетах.   

"Чесно кажучи, ми бачили цей ризик і обговорювали його. Вибачте, але в приватному університеті можуть відкрити будь-яку кількість вакансій. В державних проблематичніше, тому що в них є певні обмеження", - пояснив Бабак.

Уряд України незабаром змінить правила бронювання від мобілізації для підприємств. Це відбулось внаслідок результатів аудиту, який був проведений Міністерством оборони України. Згодом з'являться нові критерії, завдяки яким підприємства зможуть отримати або підтвердити статус "критично важливих" для держави. Правила бронювання на підприємствах зміняться з 1 грудня 2024 року. Заступник міністра економіки Віталій Кіндратів повідомив, що для отримання статусу "критичного", підприємства мають відповідати двом обов'язковим критеріям, а третій критерій можна буде обрати на вибір. 

Мобілізація в Україні

В Україні планують скасувати право на відстрочку від мобілізації для аспірантів-контрактників з 2025 року. Причиною такого кроку стало те, що за війну різко стрибнула кількість охочих здобувати освіту аж до 90 тисяч, у той час, коли до війни вона не перевищувала й кількох тисяч. У Раді переконані, що аспірантура стала інструментом ухилення від призову, а тому мають намір серйозно боротися з таким "прикриттям".  

Також нещодавно Служба безпеки України разом з Національною поліцією ліквідували три нові схеми ухилення від мобілізації, в яких брали участь представники вищих навчальних закладів. Серед затриманих - професор і доцентка українських університетів. Зловмисники зокрема зараховували "за грошову винагороду" чоловіків призовного віку на бакалаврат, магістратуру та аспірантуру, що надавало військовозобов'язаним право на відстрочку. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube