Чи відбудеться омріяний путіним російсько-китайський союз після переобрання Сі Цзіньпіна

Читать на русском

А Китаю зараз важливіше подолати економічні виклики

Читать на русском
Чи відбудеться омріяний путіним російсько-китайський союз після переобрання Сі Цзіньпіна

А Китаю зараз важливіше подолати економічні виклики

Промову китайського лідера Сі Цзіньпіна під час його обрання на третій термін правління й досі «розбирають» майже по літерах світові експерти. Наприклад, фразу про біполярний світ. Зрозуміло, що йдеться про США й Китай. А де місце росії? Світові, як і Китаю, тепер теж зрозуміло.

Сі Цзіньпінь відмовляє путіну в телефонній розмові

За неофіційною інформацією, в понеділок і вівторок путін просив міністерство іноземних справ організувати йому телефонну розмові з лідером Китаю. Але китайська сторона відмовила. Путін вже не вперше отримує відмову у можливості провести телефонну розмову з Сі Цзінпінем. В цей раз китайська сторона товсто натякнула, що важливого предмету для розмови немає, а по дрібницям товариш Сі спілкуватися з хтозна з ким не має наміру. Крім того, джерело інформації в черговий раз нагадало, що Сі Цзиньпінь колись дав путіну призвисько «Цуценя», а тепер до цього прізвиська ще додають «без зубів». 

Експерт: йде зміна світоустрою

Сі Цзіньпін на з'їзді Комуністичної партії Китаю був обраний лідером країни на третій термін, що означає, що тепер він буде незмінним аж до смерті.

«На з’їзді у своїй промові він сказав про біполярний світ. Тобто, він сподівається, що США і Китай стануть основними гегемонами в цьому світі. США будуть очолювати колективний Захід, Китай – колективну Азію, або якусь іншу групу країн», - вважає військовий експерт Олег Жданов.

Експерт також сказав, що в такому випадку обом сторонам, і Китаю, і США вигідно, щоб Росія взагалі не була міжнародним гравцем. Щоб Росія була країною, можна сказати "середнього світу". Звісно, без ядерного озброєння.

"Вона має слугувати просто сировинним додатком між гегемонами цього світу, і не несла взагалі ніякої військової загрози. Ось так бажано Китаю бачити Росію, як і США", – переконаний Олег Жданов.

Щоб стати гегемоном, Китаю треба подолати економічні виклики

ВВП Китаю у третьому кварталі 2022 року зріс на 3,9%, свідчать оприлюднені у понеділок дані державного статистичного бюро КНР. Такі темпи зростання економіки є найнижчими для КНР за останні 30 років. Що на це вплинуло?

Відповідь дедалі очевидна - війна росії проти України. Результатом якої стала енергетична криза у світі. Але ж Китаю потрібні покупці продукції, а не дешеві енергоносії. Попит на нафту цього року там впаде на 3% - уперше з 1990 року, коли ще існував СРСР. Споживання газу серйозно зросте лише після 2030 року. А російське вугілля забезпечує лише близько 1% китайських потреб.

Другий неприємний наслідок путінської війни для Китаю - загострення конфлікту із Заходом. Політика Сі за останні роки сильно зміцнила позиції Китаю як стратегічного супротивника Заходу. Відмова засудити вторгнення путіна в Україну зіпсувала стосунки остаточно.

США поки що утримуються від вторинних санкцій, оскільки Китай підтримує Росію лише дипломатично, але не озброєнням і не грошима. Однак адміністрація Джо Байдена посилила заборони на передачу технологій Китаю. Країна, яка розбагатіла на торгівлі та відкритості, на збиранні айфонів та тесли, поступово переходить від співпраці до конфлікту із Заходом.

Китай намагається розширити власну сферу впливу та активно інвестує за кордоном. У нього найбільша армія у світі, ядерна зброя та місце у Раді безпеки ООН. Проте економічно тягатися із Заходом йому ще складно. ВВП Китаю - близько 20 трлн доларів, або приблизно 20% світової економіки. У США - 25%, а загалом у розвинених країн - 60%.

Раніше Інформатор повідомляли, що в суботу, 22 жовтня, правляча Комуністична партія Китаю завершила свій з’їзд, на якому фактично затвердила одноосібне верховне лідерство в державі нинішнього очільника Китаю Сі Цзіньпіна. Так, на з’їзді затвердили поправки, які дозволять китайському Цзіньпіну втретє поспіль очолити країну. Це сильно змінює позицію Сі в Китаї.

Тетяна Самойлова

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.