Чи варто очікувати в індексації стипендій в Україні у 2023 році

Читать на русском

За даними Мінфіну, інфляція сягає 28%, а бюджет Мінистерства освіти становить 156 млрд грн

Читать на русском
Чи варто очікувати в індексації стипендій в Україні у 2023 році
Студент

За даними Мінфіну, інфляція сягає 28%, а бюджет Мінистерства освіти становить 156 млрд грн

Як повідомляє Державна служба з питань праці, згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», припиняється індексація доходів фізичних осіб, зокрема зарплат та стипендій. Між тим, у міністерства освіти зросли витрати, зокрема на облаштування укриттів.

“23 листопада 2022 р. Володимир Зеленський підписав Закон України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 р. № 2710-IX. Законом передбачено ряд важливих показників на 2023 рік, зокрема зупинення дії Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, - йдеться у повідомленні Державної служба з питань праці.

Водночас там звертають увагу на те, що зупинення дії Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” торкнеться не лише заробітної плати, це стосуватиметься й усіх інших доходів фізичних осіб, які індексують за цим Законом. Зокрема:

  • стипендії;
  • грошове забезпечення;
  • суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування;
  • суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
  • розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.

Чи є в України гроші на освіту?

Як повідомляє Міністерство фінансів України, у Державному бюджеті України на 2023 рік передбачено 156 млрд грн на фінансування освіти за загальними та спеціальними фондами.

«У 2023 році фінансування освіти залишається пріоритетом держави. Тож у цьому році ми зосередилися на безпеці учнів, студентів, учителів, викладачів. Тому у держбюджеті вперше передбачено кошти для забезпечення надійних та належно обладнаних укриттів. Адже у всіх закладах має бути створене безпечне середовище. Уряд України робить усе можливе для того, щоб освітній процес був безпечним, а освіта ‒ якісною та доступною», - прокоментував заступник Міністра фінансів Роман Єрмоличев.

Пріоритетними напрямами фінансування у 2023 році будуть:

  • 87,5 млрд гривень – виплата заробітної плати вчителям;
  • 4,6 млрд гривень – виплата академічних стипендій студентам, аспірантам та докторантам для близько 150 тисяч осіб;
  • 52,1 млрд гривень – підготовка кадрів закладами фахової передвищої освіти та вищої освіти. Планується підготувати близько 1 056 тис. студентів, 20 тис. аспірантів, 0,8 тис. докторантів;
  • 1,5 млрд гривень – облаштування понад 300 укриттів та безпечних умов у закладах загальної середньої освіти;
  • 1,0 млрд гривень – придбання понад 300 шкільних автобусів;
  • 0,8 млрд гривень –  видання та придбання понад 5,7 млн підручників та посібників;
  • 0,3 млрд гривень – проведення додаткових психолого-педагогічних і корекційно-розвиткових занять для близько 45 тис. осіб з особливими освітніми потребами.

Економіка України під час війни

Жахливий стан української економіки окреслив Міністр фінансів України Сергій Марченка у колонці для впливовому журналі TIME, що була опублікована 13 січня.

“Рік тому економіка України мала міцний фундамент: борг до ВВП становив менше 50%, а дефіцит бюджету - 3,5%. А потім розпочалась повномасштабна війна. І ми опинилися в новій реальності з зовсім іншими фінансовими потребами. Кошти,  які мали бути спрямовані на цілі сталого розвитку, посилення конкурентоспроможності країни, були перенаправлені на оборону, гуманітарні потреби, підтримку людей, які постраждали від війни. У 2023 році на національну безпеку і оборону буде спрямовано близько  50% видатків державного бюджету”, - пише Сергій Марченко.

За словами міністра, місяці  війни перетворили Україну з країни зі стабільними фінансовими показниками на країну, яка спрямовує всі ресурси на боротьбу, долаючи значні економічні наслідки: 

  • спад економіки у 30%, 
  • інфляція близько 28%, 
  • до 8 мільйонів біженців, 
  • безробіття близько 30%, 
  • сотні зруйнованих або пошкоджених підприємств.

Разом з цим, за даними міністра фінансів, якщо в перший місяць війни бізнес в Україні був практично паралізований, то сьогодні не працює лише 10% підприємств. Економічна і фінансова системи продовжують повноцінно працювати. Доходи бюджету з квітня зросли на 20%. Профінансовані всі соціальні видатки, пенсії, заробітні плати вчителям та медикам, а також сектор безпеки і оборони.

У 2023 році дефіцит державного бюджету України сягне 38 млрд доларів. Постійні масовані ракетні обстріли по всій території України продовжать збільшувати витрати на відбудову та економічні втрати у наступному році. 

Як раніше повідомляв Інформатор, у 2023 році не передбачено збільшення мінімальної зарплати. А пенсії проіндексують. Крім того, за прогнозами експертів, курс долару залишиться більш-менш стабільним. Натомість, 1 січня підвищаться тарифи на комуналку.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.