Чи варто хвилюватися українцям через землетрус та чи витримають його будинки? Відповідь архітектора

Українські будинки мають витримувати стихійні лиха силою у 5-7 балів

Чи варто хвилюватися українцям через землетрус та чи витримають його будинки? Відповідь архітектора
Після землетрусу у Туреччині українцям розповіли, чи можливе стихійне лихо з їхніми будівлями

Нові будинки в українських містах можуть витримати землетруси з силою коливання до семи балів. Проте старі та аварійні будівлі можуть постраждати.

Таку інформацію повідомив київський інженер та архітектор Дмитро Макагон. До свого посту у Фейсбуці він додав карту, якою користуються інженери при розрахунку конструкцій нових будинків у містах України.

"Всі нові будинки в Києві спокійно витримають сейсміку мінімум в 5 балів, а така інтенсивність землетрусу у нас малоймовірна. В Одесі нові будівлі витримають 7 балів, а у Львові - 6 , що теж навряд ми колись побачим", - написав Макагон.

Також він закликав українців не хвилюватися, адже "щодо стійкості та надійності у нас зазвичай конструктори трохи перебільшують": "Ну хіба що ви живете в старому будинку, який і так вже руйнується", - додав Макагон.

Карта, якою користуються українські архітектори при забудові нових споруд
Карта, якою користуються українські архітектори при забудові нових споруд

 Чи можливий землетрус в Україні

Раніше можливі ризики землетрусу в Україні проаналізував метеоролог Ігор Кібальчич. Його прогнози ґрунтувалися на огляді тектонічної карти Європи.
"Добре помітно, що більшість нашої країни розташована на стійкій Східно-Європейській платформі, яка сейсмічно пасивна, тобто умов для землетрусів немає", — зазначає Кібальчич.
Однак є винятки. За словами Кібальчича, ймовірні загрози землетрусу можуть бути на Кримському півострові та на гірському хребті Карпат, особливо зона Вранча в Румунії. У зазначених регіонах геологічні умови складніші, через це можливі підземні поштовхи, магнітудою приблизно від 5 до 7,5.
"Хорошим прикладом є Кримський землетрус поблизу Ялти у червні і вересні 1927 року, магнітудою 6 – 6,7", — нагадав Кібальчич. 
Площа, на яку поширюються сейсмічні хвилі, безпосередньо залежить від глибини залягання вогнища сейсмічних рухів. Чим він глибший, то на більшій території відчуватимуться коливання. Тому, за словами метеоролога, в таких країнах як Туреччина, Сирія та інші повторюваність землетрусів з магнітудою 5 балів буде значно меншою, ніж у країнах Середземномор'я і Малої Азії, де існує складна система трансформних розломів.

Землетрус у Туреччині

У понеділок, 6 лютого, у Туреччині стався потужний землетрус. Поштовхи також відчули також в Сирії, Іраку, Лівані та на Кіпрі, в Грузії та Румунії. Наразі відомо про понад 3500 загиблих і 22 тисячі ранених в одній лише Туреччині. Також є жертви у Сирії.

Перший землетрус магнітудою 7,8 стався о 04:17 за місцевим часом у понеділок, 6 лютого, епіцентр був на глибині 17,9 км поблизу міста Газіантеп на південному сході Туреччини. За ним було понад 40 афтершоків. Потім приблизно о 13:30 за місцевим часом стався другий землетрус магнітудою 7,5. Його епіцентр був у районі Ельбістан у південно-східному турецькому регіоні Кахраманмараш. Жертвами землетрусів стали понад 4 310 людей. Тільки в Туреччині після першого землетрусу загинуло понад 2 900 людей, понад 15 тисяч отримали поранення. У сусідній Сирії загинуло понад 1 400 людей. У Туреччині оголосили семиденну жалобу. У ВООЗ припускають, що кількість жертв помітно зросте, адже багато людей можуть знаходитись під завалами.

Також нагадаємо, що катастрофічний землетрус у Туреччині передбачали за кілька днів. Це зробив так званий "пророк землетрусів". А в місцевої влади ще з 2021 року був план евакуації з міста, де проживало шістнадцять мільйонів людей.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube