Катастрофічний землетрус у Туреччині передбачали за кілька днів. Які ще міста у небезпеці?

Катастрофічний землетрус у Туреччині передбачали за кілька днів. Які ще міста у небезпеці?

Читать на русском

Сейсмологи прогнозували великий землетрус за кілька до того, як катастрофа відбулася.

Читать на русском
Катастрофічний землетрус у Туреччині передбачали за кілька днів. Які ще міста у небезпеці?
Сейсмологи били на сполох

Сейсмологи прогнозували великий землетрус за кілька до того, як катастрофа відбулася.

За передбаченнями вчених під загрозою перебувають й інші міста Туреччини, зокрема Стамбул. Турецька влада ще у 2021 році розробила план евакуації шістнадцятимільйонного міста.

За три дні до катастрофи

Катастрофа в Туреччині забрала життя тисяч людей. Шокуюче, але її передбачали. Нідерландський сейсмолог та астроном Франк Хугербетс, відомий як «пророк землетрусів», 3 лютого опублікував твіт, у якому передбачив землетрус у вказаному регіоні.

«Рано чи пізно буде близько 7,5 бали за шкалою Ріхтера в цьому регіоні (південно-центральна Туреччина, Йорданія, Сирія-Ліван)», — написав тоді вчений.

Є також відео від 2 лютого 2023 року, на якому Хугербетс зазначає, що найбільша сейсмічна активність може спостерігатися із 4 по 6 лютого. Тоді дослідник вважав, що магнітуда землетрусу складатиме близько 6 балів.

Після того, як катастрофа відбулася, він закликав бути обережними, оскільки можливі наступні коливання. Щоправда, вони повинні були бути набагато слабшими.

«Це найсильніший наразі афтершок. Деякий час у регіоні триватимуть підземні поштовхи, переважно 4–5 балів, але можливий сильніший поштовх», — писав Хугербетс.

Прогнози нідерландця поширилися в мережі вже після трагедії. Він також стверджує, що такі події закономірні в цьому регіоні.

Стамбул під загрозою

Професор геології зі Стамбульського технічного університету Джелал Шенгьор ще наприкінці листопада 2022 року повідомляв, що наближається великий землетрус. Він вважав, що під загрозою великі міста Туреччини, зокрема і 16 мільйонний Стамбул, передає чеське видання Novinky.

Джелал Шенгьор заявляє, що Стамбул теж під загрозою
Джелал Шенгьор заявляє, що Стамбул теж під загрозою

Свої прогнози пан Шенгьор здійснив одразу після землетрусу в турецькій провінції Дюзче. Тоді через землетрус магнітудою 5,9 постраждали 100 осіб.

«Цей землетрус є доказом того, що геологи не до кінця зрозуміли рух Анатолійської плити», — сказав Шенгьор.

На основі цього він робить висновки, що сильний землетрус вразить Стамбул дуже скоро. Шенгьор закликав місцеву владу готуватися до катастрофи.

Готовий план евакуації

У 2021 році мер Стамбула Екрем Імамоглу заявляв, що третина всіх будівель у місті не витримають сильного землетрусу. За його словами, може бути понад 130 тисяч сильно пошкоджених споруд.

Для того, аби вберегти населення від наслідків катастрофи, Міністерство внутрішніх справ Туреччини розробило план евакуації Стамбула на випадок сильного землетрусу, повідомляє AFAD. Для евакуації будуть використані шість поромних портів міста, три головні залізничні станції та три аеропорти. Перевага надавалася б інвалідам, людям похилого віку, жінкам і дітям.

Землетрус у Туреччині

6 лютого у Туреччині стався потужний землетрус. Поштовхи також відчули також в Сирії, Іраку, Лівані та на Кіпрі, в Грузії та Румунії. Наразі відомо про понад 1 400 загиблих. Також є жертви у Сирії. Згодом сталися ще два потужні землетруси. Україна готова направити до Туреччини рятувальників, щоб допомогти ліквідовувати наслідки стихійного лиха. Землетрус є найбільшим за кількістю жертв за останні роки.

Раніше ми писали, що на Криті стався сильний землетрус. Ми також розповідали про те, що після землетрусу не вдалося вийти на зв'язок з 24 українцями

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.