Чи може в Україні бути землетрус? Прогноз від метеоролога

Чи може в Україні бути землетрус? Прогноз від метеоролога

Читать на русском

Україна розташована в сейсмічно пасивній зоні

Читать на русском
Чи може в Україні бути землетрус? Прогноз від метеоролога
Туреччина, 6 лютого 2023 року

Україна розташована в сейсмічно пасивній зоні

6 лютого у Туреччині стався потужний землетрус. Поштовхи також відчули також в Сирії, Іраку, Лівані та на Кіпрі, в Грузії та Румунії. Наразі відомо про понад 1 400 загиблих. Також є жертви у Сирії. Україна перебуває на тому ж поясі, що й Туреччина. Через це багато українців почали хвилюватися щодо загрози землетрусу й в нашій країні. Детальніше — читайте в нашому матеріалі. 

Можливі ризики стихійних лих в Україні проаналізував метеоролог Ігор Кібальчич. Його прогнози ґрунтувалися на огляді тектонічної карти Європи.
"Добре помітно, що більшість нашої країни розташована на стійкій Східно-Європейській платформі, яка сейсмічно пасивна, тобто умов для землетрусів немає", — зазначає Кібальчич.
Однак є винятки. За словами Кібальчича, ймовірні загрози землетрусу можуть бути на Кримському півострові та на гірському хребті Карпат, особливо зона Вранча в Румунії. У зазначених регіонах геологічні умови складніші, через це можливі підземні поштовхи, магнітудою приблизно від 5 до 7,5.
"Хорошим прикладом є Кримський землетрус поблизу Ялти у червні і вересні 1927 року, магнітудою 6 – 6,7", — нагадав Кібальчич. 
 
Сліди обвалу від землетрусу 1927 року на горі Демереджі, світлина 2012 року
Сліди обвалу від землетрусу 1927 року на горі Демереджі, світлина 2012 року
Площа, на яку поширюються сейсмічні хвилі, безпосередньо залежить від глибини залягання вогнища сейсмічних рухів. Чим він глибший, то на більшій території відчуватимуться коливання. Тому, за словами метеоролога, в таких країнах як Туреччина, Сирія та інші повторюваність землетрусів з магнітудою 5 балів буде значно меншою, ніж у країнах Середземномор'я і Малої Азії, де існує складна система трансформних розломів.
 
Довідково: Магнітуда – це безрозмірна величина, яка характеризує кількість енергії, що визволилася під час розрядки тектонічного напруження в глибинах.

Тож чи можливий землетрус в Україні? 

Більшою мірою до сейсмічної активності схильні західні області України, Крим та Одещина, яка найближча до зони Вранча. Але говорити саме про руйнівні землетруси, передумов немає. Зазвичай будинки стійкі до коливань магнітудою від 2 до 5. Як правило, подібна інтенсивність може бути зафіксована у якості «відлуння» потужних землетрусів, з епіцентрами за межами України. Щодо Криму, там ймовірність руйнівних землетрусів може бути раз на 120 – 150 років.

Додамо, відстежувати ймовірність землетрусів та вулканічну активність можна за допомогою додатку Volcanoes & Earthquakes. 

Раніше ми писали, що на Криті стався сильний землетрус. Ми також розповідали про те, що після землетрусу не вдалося вийти на зв'язок з 24 українцями

Також нагадаємо, що катастрофічний землетрус у Туреччині передбачали за кілька днів. Це зробив так званий "пророк землетрусів". А в місцевої влади ще з 2021 року був план евакуації з міста, де проживало шістнадцятимільйонів людей.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.