Чи стане Каховське водосховище таким же токсичним, як Аральське море

Читать на русском

При повному спуску водосховища оголяться токсичні відкладення, які вітер буде розносити на тисячі кілометрів. Це може викликати тяжкі захворювання.

Читать на русском
підрив Каховської ГЕС
Триває евакуація з небезпечних районів

При повному спуску водосховища оголяться токсичні відкладення, які вітер буде розносити на тисячі кілометрів. Це може викликати тяжкі захворювання.

Зранку 6 червня окупанти підірвали греблю Каховської ГЕС. Через це було підтоплено 24 населені пункти, 80 зруйновані. В Україні триває евакуація мешканців з підтоплених районів. 

Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко закликав бути обачними, «адже вода підіймає вибухонебезпечні речовини, що можуть здетонувати».

«Через знищення машинного залу ГЕС у Дніпро потрапило 150 тонн мазуту. Групи з необхідним обладнанням уже вирушили на ліквідацію можливих наслідків екологічної катастрофи», - йдеться у повідомленні МВС.

Однак 150 тонн мазуту – це ще не кінець. За результатами екстреного засідання РНБО стало відомо, що є ризик подальшого витоку ще понад 300 тонн мастильних матеріалів.

Херсон
Херсон затопляє. Фото - Суспільне

 

Проте не тільки мазут тривожить екологів. За словами лідерки екоруху Let’s do it Ukraine Юлії Мархель, росія вчинила новий воєнний злочин, який прирівнюється до підриву атомної бомби чи АЕС. 

Крім затоплення населених пунктів та сільськогосподарських полів через одномоментне зменшення води у водосховищі відбуватиметься зміна кліматичного режиму регіону.

«Відкриється величезне піщане дно і ми отримаємо нову пустелю з усіма кліматичними наслідками: зменшення опадів, пилові бурі, підйом температури у регіоні. А відповідно більший ризик посухи на полях центру і півдня України», - заявила Юлія Мархель.

На відновлення підуть роки. Тим часом відсутність води у Каховському морі призведе до осушення полів півдня України з подальшим спустеленням. Що відбувається в пустелі? Пустельні бурі, коли вітер, не зустрічаючи будь-якого спротиву – лісу чи посадки підіймає часточки пилу та розносить їх на багато кілометрів. Добре, якщо це буде тільки пил.

Трагедія Аральського моря

Якщо загуглити історію Аральського моря, то знайдуться постапокаліптичні фотографії великих рибальських човнів, які лежать в висохлому руслі у пилу й солі.

Аральське море
Рибацькі човни застигли, ніби чекаючи на господарів. Фото з соцмереж


Рибальська промисловість в Аральському морі вмерла, як і 24 види риб, які там жили.

Чи стане Каховське водосховище таким же токсичним, як Аральське море 3

корабель посеред пустелі
Покинутий корабель лежить у висохлому озері, яке було Аральським морем. Фото - Staecker на Wikimedia Commons

 

До початку 1960 років Аральське море було четвертим за величиною озером у світі. Більшими за нього були Каспійське море, озеро Верхнє та озеро Вікторія. Проте у 60-ті роки радянська влада вирішила розвивати бавовняну індустрію Казахстану та Узбекистану.

Для зрошування полів знадобилося робити канали, які брали воду з річок Амудар'я та Сирдар'я. Саме ці водойми живили Аральське море, проте з появою Каракумського каналу та Голодностепської зрошувальної системи води для моря стало не вистачати. Одна проблема – нестача води. Однак радянська влада не врахувала, що гербіциди та пестициди з бавовняних полів потраплять у воду та осядуть на дні Аральського моря. 

Як стрімко висихало море-озеро видно на анімації зі знімків, які робили в різні роки. 

Aral sea

Після висихання озера-моря токсичні речовини потрапили в атмосферу через піщані буревії. Це викликало проблеми зі здоров’ям від затримки росту, зниження народжуваності, проблем з легенями та серцем до підвищення рівня захворюваності на рак мешканців регіону.

За інформацією сайту BBC, одне дослідження показало, що виникнення раку печінки подвоїлося між 1981 та 1991 роками. 

«В іншому дослідженні було встановлено, що до кінця 1990-х років дитяча смертність становила 60-110 малюків на 1000 новонароджених, що набагато перевищувало середній рівень в Узбекистані (48 на 1000)», - йдеться у матеріалі.

Чи можливо обміління Дніпра на окремих ділянках, як у випадку з Аральським морем? Поки ніхто не може дати точної відповіді на це питання. Проте вже зараз екологи кажуть про обміління території великого Каховського водосховища. Через відсутність води у Каховському морі поля поблизу можуть стати пустелею і цей сценарій дуже нагадує історію з Аральським морем.

Якби окупанти знищили дамбу Київського водосховища, то воно теж обміліло й на дні водосховища накопичено величезну кількість радіонуклідів після аварії на ЧАЕС. Фактично Київське море взяло на себе основний радіоактивний удар. Цього, на щастя не сталося. Проте наслідки екоциду, який стався через підрив дамби Каховської ГЕС матимуть величезний вплив на роки.

Інформатор писав, що наслідки підриву Каховської ГЕС прирівнюються до використання тактичної ядерної зброї.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.