Чи спровокував путін напад на Ізраїль та чому ЦАХАЛ пропустив атаку ХАМАС – лікнеп ізраїльтян про війну

Читать на русском

"Інформатор" відповів на питання українців щодо палестино-ізраїльського конфлікту

Читать на русском
Війна в Ізраїлі
Колаж "Інформатор"

"Інформатор" відповів на питання українців щодо палестино-ізраїльського конфлікту

Ось уже тиждень, як увага всього світу прикута до подій в Ізраїлі. Несподіваний напад угруповання ХАМАС на Ізраїль та рівень жорстокості, який продемонстрували бойовики, шокував світ. Втім, Ізраїль швидко згрупувався і майже тиждень дає відповідь – завдає ударів по сектору Гази та ліквідовує ватажків угрупування ХАМАС, доки світ шокований кадрами розстрілів беззбройних ізраїльтян та апокаліптичним пейзажам у секторі Газа.

Не всі українці достеменно орієнтуються, що саме відбувається там, хто і за що воює, але більшість однозначно підтримує Ізраїль – хоча б тому, що ми знаємо, як це, коли на країну неочікувано напав ворог.  "Інформатор" поспілкувався з ізраїльтянами та вирішив коротко розповісти – що відбувається.

 Чому євреї воюють з арабами?

Ізраїльский історик Яків Мізрахі пояснює, що у давнину палестинців називали філістимлянами. Вони жили на території сучасного Ізраїлю, Йорданії, Лівану, Сирії і в секторі Гази. У 11 ст. до н.е. пророком Самуїлом і першим ізраїльським царем Саулом було засноване Ізраїльське царство. Проте у 132-136 рокає євреїв вигнали з території – їх виселили до Вавилону (сучасний Ірак), до країн Африки та Європи. Майже 2 тисячі років цей народ не мав своєї землі. Тож Палестина - це територія, яку євреї вважають своєю історичною батьківщиною, аргументуючи це тим, що за біблійних часів тут жили юдейські племена.

У 1882 році почалась перша хвиля повернення євреїв, що рятувалися від погромів в Східній Європі на Землю обітовану, яка тоді була під Османською імперією. У тих же роках зародився рух сіоністів - єврейський націоналізм за створення держави Ізраїль. Загалом таких хвиль міграцій було понад п'ять.

Після війни, зважаючи на те, як постраждав єврейський народ під час Другої світової війни, ООН ухвалила резолюцію  - за нею 56% Палестини відходило євреям, а 43% — арабам.

Ізраїлітяни майже 2 тисячі років не мали власної держави
Ізраїльтяни майже 2 тисячі років не мали власної держави

 З тих пір євреї воюють з арабами, кожен вважає територію Ізраїля своєю землею.

Що таке Сектор Гази?

Це смуга на березі Середземного моря, яку ООН виділила для Палестини. Проте в 1948 році її окупував Єгипет, а в 1967 році – Ізраїль. Окупація тривала до 2005 року, після чого Ізраїль офіційно передав територію Палестині. Сама Палестина знаходиться на західному березі Йордану, окрему від Сектору Гази.

Сектор Гази вважається одним із найбільш густонаселених у світі. Довжина становить 54 км, ширина — 12 км. При цьому на площі 363 кв. км проживає близько 2 млн палестинців.

Журналіст Еміль Шлеймович, каже, що Газа для Ізраїлю завжди була чимось на кшталт "заднього двору" – там вічно був бардак. "По суті, Газа нікому не потрібна – це бідні безправні люди, густозаселена територія. Коли потрібно зачепити Ізраїль – тоді згадують про Газу", - коментує ситуацію журналіст.  

Сусідні країни не хочуть приймати цивільних з сектору Гази
Сусідні країни не хочуть приймати цивільних з сектору Гази

 

Що таке ХАМАС?

У 2006 році у секторі Гази на виборах перемогла радикальна організація ХАМАС, яка фактично захопила владу на цій території. Більше виборів там не проводилось, натомість була знищена опозиція та противники ХАМАС, нерідко звучала войовнича риторика та практикували обстріли Ізраїлю. Цивільне населення Гази опинилося фактично у заручниках, а через  бідність території чимало палестинців Гази змушені були піти у бойовики.  

Еміль Шлеймович каже, що для арабських багатодітних родин властивий той факт, що у сім’ї може бути один син професор, а інший бойовик. А по суті бойовики ХАМАС прикриваються цивільним населенням та своїми ж рідними, адже бойовики ховаються серед цивільних.

"Населення Гази легко підняти на повстання – сектор не розвивається, там високий рівень безробіття, бідність, діє закон – хто сильніший. Плану розвитку регіону у ХАМАСу немає. А поруч живе ситий Ізраїль. Як у випадку з Україною, бідні варвари йдуть вбивати та грабувати у чужу країну, виносячи пральки та унітази, збурити їх до цього дуже легко", - каже Яків Мізрахі.  

Бойовики ховаються серед цивільних
Бойовики ховаються серед цивільних

 Які цілі Ізраїлю у цій війні?

Шлеймович каже, що ізраїльтяни зараз чекають помсти та справедливості. Атака на країну відзначилась падінням рейтингів уряду. Тому зараз влада спробує змити з себе цю криваву пляму за допомогою жорстких мір.

Ізраїль не хоче чіпати цивільних, проте мусить знищити керівництво ХАМАСу – це 200-300 осіб. Також відомо про більш, як 20-тисячну армію бойовиків.  

Чому сусідні країни не хочуть приймати біженців з сектора Гази?

Сусідні країни – Єгипет та Йорданія – не схотіли приймати цивільних біженців з сектора Гази. Причина – зв’язки цивільних з ХАМАС. Влада цих країн стурбована, що разом з цивільними на територію їх країн проникнуть і бойовики, а згодом будуть проблеми.

"Ізраїль зараз – єдина країна, яка може зробити Газі краще, позбавивши їх від ХАМАСу. Ми роками постачали туди воду. Паливо, електроенергію, продукти, давали свої порти, тощо. Якщо ми знищимо ХАМАС – буде легше всім", - каже Еміль Шлеймович.

 

ЦАХАЛ ліквідовує бойовиків ХАМАСу
ЦАХАЛ ліквідовує бойовиків ХАМАСу

 До чого там Іран?

"ХАМАС, як і "Ісламський джихад", і "Хезболла" - це все союзники чи проксі Ірану. Озброює та спонсорує ці угруповання Іран. Готує також Іран. Війна йде з Іраном, а не з "бомжами" з сектору Гази. Говорити, що війна йде тільки з якимось ХАМАСом (або іншими угрупованнями) - це приблизно як говорити, що Україна з 2014 року воювала лише з "ЛДНР" - мовляв, велика українська армія не могла "впоратися" з якимись бомжами з ОРДЛО. Згадайте, як вас усі ці роки злило, що фактор Росії замовчується на міжнародній арені, як вас злило, коли казали, що це "громадянська війна" і українці там воюють з якимись сепаратистами і все, а Москва, мовляв, тут ні при чому", - пояснює Ігаль Левін, блогер та старший лейтенант Сухопутних військ Армії оборони Ізраїлю.

За його словами, режим аятолл вбачає свою місію у тому, щоб протистояти світовому злу в особі США, ліберальним цінностям та Західній цивілізації. Як казав Рухолла Хомейні, лідер ісламської революції: "Наша революція підходить не лише Ірану та країнам населеним мусульманами, але й для всіх пригноблених та знедолених у нашому світі". Тобто скрізь, де є злидні і темрява, і скрізь, де можна дотягнутися і закріпитися.

"Поведінка Путіна для Тегерана зараз – модель для наслідування. Неважливо, що Путін зазнає однієї нищівної невдачі за іншою. Їм важливі не конкретні перемоги зараз, їм важлива вічна війна сталість і розширення. Поки є це, режим живе у добробуті. Поразки на полі бою — це все другорядне. Ліквідований іранський генерал Сулеймані казав, що війна це справжній рай для чоловіків, бо тільки там народжується справжнє братство. У розумінні Тегерана Росія відчинила браму в цей самий рай, у простір вічної війни та вічного розширення. Путін подає приклад, що можна спокійно воювати (нехай навіть із сумнівним успіхом) і вам за це нічого не буде. Це надихає Тегеран на військові авантюри", - пояснює Левін.

Армія Ізраїлю теж ненавидить Путіна
Армія Ізраїлю теж ненавидить Путіна

 Чому ізраїльска армія та розвідка "проспала" таку потужну атаку?

Ізраїльська лінія оборони на кордоні із сектором Гази включала близько сотні систем "бачу-стріляю" виробництва концерну "Рафаель", обладнаних кулеметами, радарами та оптичними пристроями. Вони були пов'язані із системами MARS, які використовували армійські спостерігачки, що чергували в бетонованих командних пунктах. У разі підозрілого руху на кордоні вони застосовували систему "бачу-стріляю": спочатку за допомогою гучного зв'язку наказували порушнику віддалитися від паркану, а за потреби – відкривали вогонь.

7 жовтня о 6:30 ранку ХАМАС направив у бік систем "бачу-стріляю" близько 140-150 квадрокоптерів із вибухівкою та вивів їх з ладу все одночасно. Зі ста позицій не було зроблено жодного пострілу. Після цього ХАМАС обстріляв 22 відеокамери MARS, які були "очима" спостерігачок та всього ЦАХАЛу. Екрани на всіх командних пунктах згасли. У Генеральному штабі, мабуть, вирішили, що йдеться про технічний збій і викликали спеціаліста для налагодження системи. Ніхто не припускав, що в ці хвилини пікапи та мотоцикли "коммандос" ХАМАСу вже прорвали кордон і мчать у бік укріплених армійських пунктів і прикордонних селищ.

Стіна на кордоні Ізраїлю і сектора Гази
Стіна на кордоні Ізраїлю і сектора Гази

Проникнувши на бази, бойовики ХАМАСу вивели з ладу весь армійський зв'язок у прикордонному районі. В результаті ніхто не знав, що там відбувається. Зв'язок між армійськими частинами, дислокованими в районі кордону та їх сусідами з півночі та на сході, був перерваний. Концепція «цифрових сухопутних сил» впала через півгодини – годину боїв. Військові і поліцейські підрозділи, що самостійно прибували до кордону, не могли скоординувати свої дії. Зв'язку не було.

Ізраїль не наддав Україні зброю та ПВО через проросійську політику влади Нетаньяху?

Напад ХАМАС поклав край стосункам Нетаньяху і Путіна – таку інформацію оприлюднило видання WSJ. Навіть вторгнення Росії в Україну та потепління її відносин із заклятим суперником Ізраїлю – Іраном – не змогли підірвати цю співпрацю. Лідери підтримували зв'язок, а Нетаньяху відмовився надавати Києву летальну допомогу чи системи ППО, незважаючи на тиск Заходу.

"Після атаки ХАМАС на Ізраїль стосунки змінилися. Путін – один із небагатьох світових лідерів, який не зателефонував Нетаньяху, щоб висловити співчуття у зв'язку із загибеллю понад 1300 ізраїльтян та завів мову про створення палестинської автономії", - вважають журналісти.

Видання зазначає, що Кремль має внутрішні причини вітати війну якнайдалі від своїх кордонів. Напередодні президентських виборів у Росії Путін шукає спосіб відволіктися від війни в Україні.

Ізраїлітяни підтримують Росію чи Україну у війні?

Журналіст Еміль Шлеймович каже, що під час повномасштабного вторгнення РФ до України, 83% ізраїльтян засудило дії Росії. На думку журналістів, ті, хто не засудив – це араби, которі живуть в країні.

працює ЦАХАЛ
Працює ЦАХАЛ

"З перших днів війни ми бачимо злорадство російських політиків та пропагандистів. Називали фейком розстріли мирних ізраїльтян, сміялися з Галкіна та Пугачової. В Ізраїлі вже нема куди міняти думку про Росію та росіян. Що помітно – зараз російські пропагандисти, которі проживали тут дещо притихли. А їхні видання та телеканали шукають коментаторів серед ізраїльтян, проте росіян зараз просто посилають за курсом їх військового крейсера. До мене особисто зверталось декілька російських видань – всім відмовив», - розказує Еміль Шлеймович.

Чи правда, що хасиди почали массово переїздити до Умані?

На думку Еміля Шлеймовича – це фейк. Адже польоти в Ізраїлі обмежені, закордонні дипломатичні представництва шукають чартери, аби вивезти своїх громадян, тому масова міграція будь-якої групи просто не можлива фізично.  

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.