Російські військові розпочали навчання із застосування іранських безпілотників
Американська розвідка, яка першою розповіла про закупівлю кремлем іранських безпілотників, тепер повідомляє про їхню цілковиту непридатність. Інформатор розповідає про які дрони йдеться та звідки вони могли взятися у Тегерані. А також, чи вплинуть вони на хід бойових дій в Україні.
Американські видання The Washington Post та CNN з посиланням на власні джерела в розвідці США та Міноборони повідомили, що Іран передав рф перші бойові безпілотники. Передача відбулася на початку серпня 2022 року – з іранського аеродрому їх перевезли до рф вантажними літаками.
Про ймовірну угоду між Тегераном та москвою стало відомо у липні 2022 року. Тоді США опублікували супутникові знімки на яких російські військові чиновники відвідують іранський аеродром Кашан. Пізніше стало відомо, що російські військові розпочали навчання із застосування іранських безпілотників – типу Mohajer-6 та Shahed-129/191.
За словами співрозмовників видань, рф дуже невдоволена отриманими БПЛА – вони часто ламаються, а деякі, взагалі, непридатні для використання. Кремль розраховував за їх допомогою придушити діяльність українських ракетно-артилерійських систем високої мобільності HIMARS та М270.
Прессекретар російського президента путіна, Дмитро Пєсков назвав цю інформацію «вкидом», які, за його словами все частіше публікує американська преса.
Інформації про іранську програму виробництва БПЛА недостатньо, щоб оцінити їхній потенціал та технічні характеристики. Вони жодного разу не використовувалися в бойових діях зі складними системами радіоелектронної боротьби та протиповітряної оборони. Відомо лише про їхнє використання в Іраку та Сирії. За публікаціями з арабських ЗМІ можна зробити висновок, що обидва типи іранських безпілотників здатні нести високоточні боєприпаси та можуть використовуватися для спостереження і розвідки.
Візуально розвідувальний Shahed-129 є копією американського MQ-1 Predator. Він здатен нести одразу чотири ракети, має дальність польоту до 1700 км.
Ударно-розвідувальний Shahed-191 було вперше продемонстровано в 2016 році. Його дальність польоту становить 1500 км, максимальна висота польоту – понад 7 км на швидкості — 350 км/год.
Mohajer-6 має більш скромні характеристики. Дальність польоту – до 200 км, тривалість – 12 годин. Може оснащуватися камери для мультиспектрального спостереження та двома ракетами, по одній на кожне крило.
Низка оглядачів та аналітиків стверджують, що Іран впродовж 20 років удосконалює свою програму виробництва безпілотників, а за якістю флот дронів можна порівняти з розробками США та Китаю. Також існують думки, що ці безпілотники можуть оминати системи протиповітряної оборони. За рахунок чого рф зможе завдавати ефективних ударів по українських електростанціях, нафтопереробних заводах та інших об'єктах критичної інфраструктури.
Якби це дійсно було так, то навіщо б рф розтрачувала свій запас високоточних ракет для ударів по території України.
Олег Катков, головний редактор профільного видання Defense Express, нагадує, що Іран ще з 1979 року знаходиться під санкціями. А останні сім років, після розірвання ядерної угоди, офіційний Тегеран не має жодного доступу до технологій. Тому виробництво озброєнь, тим більше сучасних високотехнологічних, їм не доступно взагалі.
«Треба розуміти, що безпілотник, це не лише планер, який можуть зробити школярі в гуртку авіамоделювання. Це всі системи – зв'язок, управління, навігація, оптика. Не дарма їх називають комплексами. У Ірану вже давно немає доступу до всього цього. Крім того, їхніх виробників неодноразово ловили на махінаціях – на презентаційних фото, вони просто прифотошоплювали до планерів елементи та прилади. З огляду на це, я б критично ставився до якості цих дронів та їхнього впливу на хід війни», – говорить Інформатору Катков.
До слова, можна припустити, що закупівля іранських БПЛА може бути частиною інформаційно-психологічної операції, як це вже було з формуванням «іноземних легіонів» путіна з відбірних сирійських «головорізів» Асада.
Катков заперечує, що російські фахівці можуть довести закуплені в Тегерану дрони до потрібних показників та характеристик. Російські безпілотники, що збивають сили оборони України, в основному зроблені з «моху та палок», причому на тих самих палках там суттєво економлять. В зведення Генштабу ЗСУ неодноразово демонстрували дзеркальні фотокамери, які встановлювалися на дрони, замість спеціалізованих оптичних приладів.
«Відомо, що найбільш часто ворог використовує БПЛА «Форпост» – це ліцензійна копія ізраїльського IAI Searcher, які закупляли та будували ще до 2014 року. Їх ми дуже добре знаємо, проблем з їх збиттям немає. З огляду на можливості Ірану, не варто чекати, що вони зробили щось путнє», – резюмував експерт.
Тим часом турецька компанія BAYKAR Teknoloji повідомила про завершення складання другого прототипу реактивного надзвукового малопомітного ударного безпілотника Bayraktar Kizilelma, що використовує реактивні двигуни українського виробництва АІ-322Ф та АІ-25ТЛТ. Перші польоти обох прототипів очікуються у 2023 році.
Максим Федоренко