Чи можуть депортувати з-за кордону військовозобов'язаних чоловіків: відповідь юриста

Підстав для депортації військовозобов'язаних чоловіків з-за кордону немає. Попри те, що ДПСУ повідомила про наміри повертати українців додому - поки що такий механізм реалізувати важко

Військовий квиток
В Україні триває воєнний стан та мобілізація

Українцям пояснили, чи зможуть вони вступати у закордонні ВНЗ під час мобілізації, а також дали пояснення щодо ймовірної депортації з-за кордону у випадку, якщо в Україні оголосять загальну мобілізацію.

Про міфи та реалії депортації з-за кордону розповів юрист Євген Воробйов, зазначивши, що на сьогодні не існує законодавства ЄС, де б підставою для депортації була б мобілізація.

 Військовий облік за кордоном

Закордонні дипломатичні установи України мають ряд обов'язків стосовно військовозобов'язаних, резервістів та призовників, що перебувають на консульському обліку.

Вони повинні забезпечувати консульський облік цієї категорії громадян, а також інформувати про початок чергового призову на строкову службу осіб, які досягли призовного віку і не мають відстрочки або не звільнені від призову.

Крім того, вони мають допомагати в поверненні військовозобов’язаних та резервістів в Україну, якщо відбувається мобілізація або війна.

Нарешті, закордонні дипломатичні установи повинні повідомляти військкомати про взяття на консульський облік призовників, військовозобов’язаних і резервістів, а також про їх зняття, протягом семи днів після цього.

Чи будуть повертати військовозобов'язаних в Україну у разі оголошення мобілізації

Згідно з Конституцією та законами України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти у межах повноважень та відповідно до законодавства. На сьогодні не існує чіткого порядку повернення військовозобов'язаних, але дипломатичні установи можуть сприяти у поверненні громадян на батьківщину. Однак, форми та механізми цього сприяння ще не встановлені. Також дипустанови не шукатимуть українців за кордоном, бо не мають на це повноважень.

Чи можуть вручити повістку військовозобов'язаному, який перебуває за кордоном

Законодавство України не передбачає вручення повісток закордонними дипломатичними установами.

Чи може бути депортація військовозобов'язаних осіб

Це питання регулюється внутрішніми нормативно-правовими актами країни, де перебуває громадянин України. Хоча в більшості випадків немає підстав для депортації військовозобов'язаних осіб.

Які наслідки передбачені законом за те, що чоловік не став на облік за кордоном

Згідно зі статтею 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачена адміністративна відповідальність. Це включає штраф у розмірі від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Якщо людина не зареєструвалася на військовому обліку протягом року та її вже притягували до адміністративної відповідальності, то загроза полягає у новому штрафі - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Однак, застосування стягнення може здійснюватися тільки територіальними центрами комплектування, дипломатичні установи не мають повноважень для цього.

План мобілізації - 2023 ще не завершено

Міністр оборони України Олексій Резніков, заявив, що наразі немає потреби в посиленні мобілізації в Україні, але зазначив, що план мобілізації, затверджений Генштабом ЗСУ після початку вторгнення, ще не завершено.

Резніков також наголосив на необхідності підготовки та озброєння людей, які приєднуються до Сил оборони та безпеки України. 

Нагадаємо, раніше інформатор писав, що українцям не будуть вручати повістки через месенджери.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube