Чи допоможе новий законопроект від Слуг народу реально легалізувати вогнепальну зброю в Україні

Читать на русском

До ВР подали законопроект №4335 про обіг цивільної вогнепальної зброї та боєприпасів до неї

Читать на русском

До ВР подали законопроект №4335 про обіг цивільної вогнепальної зброї та боєприпасів до неї

6 листопада група депутатів від Слуг народу подала на розгляд до Верховної Ради проект закону про обіг цивільної вогнепальної зброї і бойових припасів до неї. Це вже третя спроба цієї Верховної Ради прийняти закон про обіг зброї, і 15-а з моменту придбання Незалежності Україною.

Така необхідність виникла давно: на даний момент Україна - єдина країна Європи, в якій немає власного закону про обіг вогнепальної зброї. Зараз це питання регламентується старою постановою Уряду, яку було прийнято на виконання закону ще УРСР, який давно втратив силу, і внутрішнім регламентом МВС.

Слуги народу стверджують, що цей законопроект покликаний дозволити використання вогнепальної зброї простим громадянам України. Але це не зовсім так.

Що змінює законопроект: основні положення

Основна новела законопроекту - це поділ усіх видів зброї на 5 категорій: автоматичну вогнепальну зброю (категорія А), травматичну зброю (категорія В), короткоствольну вогнепальну зброю (С), довгоствольну гладкоствольну вогнепальну зброю (категорія D) і довгоствольну нарізну і комбіновану вогнепальну зброю (категорія Е).

Важливо, що вноситься поняття "спеціального обігу" і "цивільного обгу" зброї. Для кожної з цих категорій діють свої правила.

Щоб вести облік всієї зареєстрованої зброї в країні, створюється Єдиний державний реєстр цивільної зброї, який належить МВС. Право власності ж на цивільну вогнепальну зброю отримують тільки при наявності Посвідчення власника зброї, в якому чітко прописується, якою категорією зброї може володіти людина. Це посвідчення відкривається строком на три роки в перший раз, а потім продовжується кожні п'ять років.

Важливо, що однією зброєю не можуть законно користуватися двоє людей. При цьому, в однієї людини може бути необмежена кількість зброї - за умови, що у неї є дозвіл на кожен вид зброї, паспорт на кожен екземпляр і належні умови зберігання.

Чому це все не призведе до реальної легалізації вогнепальної зброї для населення в Україні

В принципі, до першої частини законопроекту особливих претензій немає. Цікаве починається, коли законопроект стосується використання і носіння зброї. Цивільним особам носіння зброї заборонено.Крім випадків, коли зброю перевозять з магазину додому, до тиру, у ремонт, на полювання або відстріл, і в межах місця постійного зберігання цієї зброї.

Фактично, це зводить нанівець легалізацію зброї для населення, тому що використовувати її, наприклад, в разі необхідної оборони, виходить, можна тільки вдома. При цьому, в законопроекті наголошується, що будуть категорії населення, яким носіння зброї дозволять. Це питання повинен регламентувати Кабінет Міністрів своєю постановою. Експерти припускають, що це будуть ті ж люди, які і зараз можуть володіти травматичною зброєю: депутати, журналісти, деякі держслужбовці, працівники правоохоронних органів, представники охоронних фірм і так далі.

Отримати право на зброю не зможуть ті, хто має медичні протипоказання, які не досягли певного віку для кожної з категорій зброї, були судимі за кримінальні злочини, або отримали вирок навіть за такі незначні адміністративні порушення, як дрібне хуліганство або виготовлення і пропаганда георгіївської стрічки.

В цілому, що ми маємо зараз: в разі прийняття цього законопроекту, номінально, в Україні буде дозволено мати вогнепальну зброю населенню , зокрема короткоствольну вогнепальну зброю. Але не дозволено її носити і тим більше використовувати поза коротким переліком місць. Що, в принципі, зводить нанівець всю користь від цього закону.

У будь-якому випадку, навіть якщо проект 4335 пройде перше читання - його можуть відправити на доопрацювання на нескінченний термін, після чого він може загубитися в Раді або буде змінений до невпізнання.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.