Чи дійсно в Україні залишилося пального на 30 діб: пояснення експерта

Читать на русском

У деяких Тг-каналах розповсюджується новина про те, що пального в Україні вистачить на 30 днів. Начебто про це заявили в міністерстві енергетики.

Читать на русском
ціна бензину
В уряді хочуть створити запаси палива

У деяких Тг-каналах розповсюджується новина про те, що пального в Україні вистачить на 30 днів. Начебто про це заявили в міністерстві енергетики.

Соцмережами ширяться чутки про те, що через 30 діб в Україні знов буде нестача бензину та дизелю. Проте експерт заспокоїв українців - пальне є, і ціна на нього буде ще падати.

15 травня 2023 року на сайті Міненергетики з’явилася новина про необхідність створення мінімальних запасів нафтопродуктів. 

«Сьогодні у разі припинення надходжень нафти і нафтопродуктів потребу в них країна зможе задовольняти протягом не більш як 10 - 30 днів за рахунок власного видобутку та наявних запасів», - заявив заступник міністра енергетики Микола Колісник.

Уряд хоче зобов’язати трейдерів створити мінімальні запаси пального в обсязі до 90 днів середньодобового чистого імпорту або 61 дня середньодобового внутрішнього споживання на випадок нових обстрілів. Проте це відбуватиметься без штрафів та санкцій.

Проте українці сприйняли це як заклик знов брати каністри та займати черги на заправках.

Дефіциту пального немає

Директор консалтингової компанії А-95 Сергій Куюн пояснив, чому не потрібно створювати ажіотаж навколо бензину та дизпалива. 

«З початку року ми перебуваємо у хронічному профіциті всіх марок пального. Спочатку всі готувались до 5 лютого - ембарго на російські нафтопродукти в Європі. Потім всі чекали на посівну… Зараз невідомо чого чекають, але пального дуже багато». – написав у соцмережі Куюн.

За його словами, за останній місяць бензин втратив в ціні 1,5 грн, дизпальне - майже 2,5 грн/л. Надалі вартість пального може впасти ще на 2-3 грн/л.

Експерт підтвердив, що в Міненергетики говорили про створення запасу на випадок обстрілів нафтобаз, як це масово було у 2022 році.

«30-денний запас, який нині є у трейдерів і який дійсно є чималий за параметрами цієї галузі – ситуативний. Сьогодні він є, завтра нема, це рішення кожного окремого трейдера. Мета створення мінімального запасу нафти та нафтопродуктів (МЗНН) – законодавчо зобов’язати трейдерів тримати певний запас в залежності від їх обороту. Це практика Європи та інших розвинутих країн», - пояснив директор консалтингової компанії.

В уряді пропонують досягти запасів на 61 день, але не одразу, а розтягнути це на 8 років.

«На першому етапі пропонується закріпити всього 3% або 11-денний запас (але не менше 2000 т), - написав Сергій Куюн. - Проєктом закону передбачається дозволити зберігати 50% своїх запасів за кордоном. До речі, на сьогодні це вже фактично робить «Укрзалізниця» у Клайпеді (Литва), звідки вона постачає частину пального для власних потреб, та UPG, що володіє перевалювальним терміналом у польському Щецині».

Експерт заспокоїв українців: «пальне є, на заправку з каністрами не поспішаємо, бо ціна ще буде падати».

Інформатор розповідав, скільки зараз коштують бензин, дизель та автогаз.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.