Черга завдовжки 100 років: коли вирішиться питання з житлом для військових

Читать на русском

Очередь длиною в 100 лет: когда решится вопрос с жильем для военных

Читать на русском
Черга завдовжки 100 років: коли вирішиться питання з житлом для військових

Очередь длиною в 100 лет: когда решится вопрос с жильем для военных

48 тисяч – саме така кількість українських військовослужбовців очікують на власне житло від держави. У квартирних чергах армійці простоюють десятки років, тулячись із родинами по гуртожитках та арендованих помешканнях. А рухається черга, як кажуть, як мертвий дише.

Інформатор розбирався, наскільки реально вирішити питання з чергами на житло.

Новорічна обіцянка президента Зеленського

І з кожним роком сподівання отримати оселю стають все більш примарними, бо список лише зростає, адже до черги, що сформована ще у «совкові» часи, влилися внутрішньо переміщені особи та учасники АТО/ООС, які мають першочергове право на отримання житла.

Впродовж останнього десятиліття квартири щороку отримують в середньому 600 військових. І це вже хоч якийсь результат, бо були часи, коли черга взагалі не просувалася.

Отже, враховуючи нинішні темпи і можливості держави, за простими арифметичними підрахунками, аби задовольнити всіх, хто претендує на квадратні метри, знадобиться не менше 100 років.

Черга завдовжки 100 років: коли вирішиться питання з житлом для військових 1

Та кажуть, що в новорічну ніч мрії мають збуватися. Тож під час святкового привітання президент Зеленський заявив, що уже цього року всі ветерани війни на Донбасі переселяться у свої власні квартири. Ба більше, гарант Конституції пообіцяв взагалі вирішити питання черг на житло.

Експерти сходяться у думці, що проблема, озвучена президентом, звичайно, потребує вирішення, проте все це нагадує чергову популістську обіцянку. І сумніви політологів та військових експертів цілком зрозумілі, адже свого часу глава держави вже пообіцяв українцям зниження тарифів, знищення корупції, а вчителям зарплату у 4 тисячі доларів на місяць.

Отже, ця заява на тлі виділених бюджетних коштів для армії, на думку фахівців, виглядає просто утопічною.

Олег Жданов
Олег Жданов

Скільки в Україні військових пенсіонерів, ще може більш-менш точно вказати Пенсійний фонд, говорить військовий Олег Жданов. А ось точно назвати загальну кількість ветеранів ніхто не зможе, оскільки в Україні досі не створений загальний електронний реєстр військовослужбовців. За 8 років війни їх чисельність зростає постійно - у межах сотень тисяч на рік. До слова, не всі з тих армійців, хто потребує житла, стали у чергу на його отримання, проте й ті, хто у квартирному списку, навряд чи зможуть розраховувати на новосілля цьогоріч, оскільки бюджет Міністерства Оборони-2022 зовсім не тішить. Так, бюджет на кілька мільярдів більший від попереднього, але цих грошей все одно недостатньо, аби задовольнити потреби всієї черги.

Не треба бути фаховим математиком, аби зрозуміти, що виділених державою 5,5 мільярдів гривень не вистачить на всіх військових, які потребують оселі.

Звісно, що найдорожчі квадратні метри у столиці, Харкові, Дніпрі. Тож, узявши за основу однокімнатну квартиру площею 40 м.кв. та середню вартість квадратного метра 27 тисяч гривень по Україні, на придбання житла, причому далеко не в центрі міста, знадобиться понад мільйон гривень. А тепер рахуємо, що із виділених державою 5,5 млрд гривень щонайбільше 5000 військових зможуть отримати житло.

Та чи й зможуть взагалі?

Політолог Віктор Бобиренко говорить, те, що коштів не вистачить — це один бік, інший — відсутня програма із забезпечення військових житлом, де був би прописаний чіткий механізм розподілу та критерії, хто ж матиме першочергове право на квадратні метри, а кому доведеться чекати ще.

Віктор Бобиренко
Віктор Бобиренко

Окрім цього, не секрет, що отримання житла, як правило, супроводжується корупційними ризиками. На об'єктивність під час розподілу квартир розраховувати не доводиться, бо, зазвичай, спрацьовує людський фактор: продемонстрував свою лояльність керівництву – просунувся у реєстрі.
І допоки одні військові роками живуть в очікуванні, новенькі квадратні метри отримують «обрані» в обхід черги.

«Звісно, були поодинокі випадки, коли вручали ключі від квартир і рядовим військовим, але це було в рамках якихось нагород. Та і фінансувалися вони з міського бюджету»,— говорить військовий експерт Олег Жданов.

До того ж, нагадує політолог Олег Саакян, в Україні на житло чекають не лише військовослужбовці. Існує й інша черга, до списку якої потрапили, наприклад, внутрішньо-переміщені особи. І, за словами Саакяна, саме ця черга, сформована у 2014 році, рухається значно жвавіше, аніж та, якій уже десятки років.

Гроші грошима, проте із самим житлом теж є проблеми. Через постійний брак коштів будівництво майже не здійснювалося, тож і заселяти військових нема куди. Та і державна програма будівництва житла для військових пенсіонерів та силових структур, як виявилося, відсутня. Утім , говорить військовий експерт Олег Жданов, є програма забезпечення службовим житлом.

«Впродовж років ми будуємо військові містечка, аби забезпечити житлом діючих військовослужбовців, проте і досі будівельні роботи не завершені. Ба більше, торік будівництва були у напівзамороженому стані. Якщо і виділялися кошти на їх будівництво, то дуже незначні», - каже Жданов.

Експерт зазначає, що для реалізації президентської ініціативи необхідна, насамперед, державна програма будівництва.

«Це дало б змогу залучити до співпраці органи місцевого самоврядування для виділення землі під соціальне житло та зацікавити подібною пропозицією приватних забудовників, які після для зведення багатоповерхівок, передали б їх на баланс державі. Забудовникам також було б це вигідно, оскільки держпрограма гарантує фінансування. Проте нічого подібного на сьогоднішній день не розроблено», - каже Олег Жданов.

Тож за якими механізмами й критеріями буде здійснюватися квартирне питання, поки що невідомо. До того ж, виявляється, що і на цей раз ключі від омріяних квартир можуть пролетіти повз військових ветеранів, бо, як заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, вже згадані 5,5 млрд гривень підуть на забезпечення житлом тільки внутрішньо переміщених осіб.

Тож побачимо, чи дотримається президент своєї новорічної обіцянки, або гучна заява президента — не більше як красивий «відосик».

Раніше Інформатор писав, що за 2021 рік народним депутатам виділили майже 7 мільйонів на оренду житла

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.

Маріанна Черкасець

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.