В “Укренерго” просять економити
Україна вже досягла літнього піку споживання через сильну спеку, що створює чималі ризики відключень світла. До такого висновку прийшли експерти енергетичних програм. Водночас, в “Укренерго” поки не планують масових відключень, хоча й радять готуватися до можливих поломок обладнання та економити електроенергію.
Про ситуацію в енергосистемі розповіла прес-секретар НЕК “Укренерго” Марія Цатурян. За її даними, у разі подальшого збільшення споживання електроенергії в Україні, очікувати відключень варто вже в найближчі дні. За такого сценарію, це потрібно буде для балансування енергосистеми.
Водночас, сама “Укренерго” поки повноцінно відключення не планує. Багато чого буде залежати саме від обладнання та самих споживачів. Якщо навантаження буде надто високим – уже днями почнуться перебої з електрикою. Саме тому спека не має стати приводом для
“Ми не прогнозуємо відключень споживачів, але це не означає, що можна споживати скільки завгодно. Енергосистема в процесі відновлення, основного працюючого обладнання значно менше, ніж зазвичай, тому що багато розбито. На обладнання, яке в роботі, навантаження значно більше в пікові години, і воно може виходити з ладу. Щоб цього уникнути, потрібно знижувати споживання”, – зазначила Цатурян.
В “Укренерго” також повідомили, що 20 липня споживання ввечері все ж зменшилося на 7%. Це пов’язано з тим, що дещо спала спека. Завдяки цьому кондиціонери використовували значно менше, що дозволило зменшити і загальний рівень споживання. Проте, енергосистемі все ще потрібна економія з боку споживачів. Крім цього, 19 липня було зафіксовано рекордний рівень споживання у вечірні години, що небезпечно наблизило Україну до необхідності відключень.
Директор енергетичних та інфраструктурних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко вважає, що Україна вже увійшла в пік споживання. На тлі цього, вірогідність відключень доволі висока. На його думку, відключень можна очікувати в будь-який момент, і зараз їхню ймовірність можна оцінити в 30%.
“Я не думаю, що енергоспоживання буде збільшуватися в найближчі тижні, ми вже досягли літнього піку. Але ймовірність відключень існує, тому що система працює в аварійному режимі. У порівнянні з іншими країнами Європи ймовірність аварійних відключень вища. З моєї точки зору вона може перевищувати 30%”, – заявив експерт.
Для того, аби уникнути необхідність відключень світла, в “Укренерго” активно використовують прогноз погоди. На його основі визначається приблизний рівень споживання. Голова управління компанії Володимир Кудрицький заявив, що прогноз споживання виходить доволі точним – похибка складає близько 0,5-1%. Завдяки цьому поки вдається уникати обмежень.
Навантаження на систему традиційно зростає під час спеки. В “Укренерго” зазначили, що збільшення навантаження в спекотні дні потребує потужностей приблизного одного-двох атомних блоків. Компенсують таку нестачу імпортом з Європи. Завдяки цьому вдається отримувати 1 200 МВт.
Таким чином, наразі плани на відключення світла відсутні. Проте, їхній ризик залишається, і статися вони можуть в будь-який момент. У разі виходу з ладу великої кількості обладнання систему доведеться балансувати. Аби цього уникнути, українців просять економно використовувати електроенергію.
19 липня в Україні зафіксували рекорд зі споживання електроенергії влітку. О 21:40 рівень споживання перевищив показник найспекотнішого дня – 6 липня. Також в “Укренерго” зазначили, що в порівнянні з початком тижня споживання виросло на 4%. Українців вчергове закликають економити електроенергію та відмовитися від активного користування потужними електроприладами.
Директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко впевнений, що взимку відключень світла уникнути не вдасться. На його думку, без потужностей Запорізької АЕС ми матимемо відчутні проблеми з генерацією. Крім цього, споживання буде вижчим навіть за пік літнього рівня. Він впевнений, що такий рівень дефіциту не вдасться перекрити імпортом, тому можуть вводитися обмеження.
Нагадаємо, чого чекати українцям, якщо рф знову буде масовано атакувати енергосистему.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.