Буде блекаут чи ні? Чого чекати українцям, якщо рф знову буде масовано атакувати енергосистему

Окупанти ближче до зими можуть знову масовано обстрілювати енергосистему нашої країни

Електромережі, ракета
Повного відключення електроенергії все ж експерти не передбачають, колаж "Інформатор"

Опалювальний сезон найближчої зими може знову стати викликом для України, якщо росія знову буде намагатися знищити енергосистему масованими атаками. Експерти говорять, що ситуація цього року може стати ще складнішою. Зараз надійність енергетичної системи знизилася, а енергетичний баланс став хитким. Резервних потужностей значно менше порівняно з попереднім роком.

Чого чекати наступного опалювального сезону повідомляє "РБК-Україна" у своєму матеріалі. Видання пише, що повністю відновити енергосистему не вдасться.

Після серії обстрілів українських енергетичних об'єктів, потужність генерації майже зменшилася вдвічі, досягнувши лише 18,3 ГВт з попередніх 37,6 ГВт. За даними ПРООН, теплова генерація зменшилася на 68% (4,6 ГВт), атомна генерація, що становила 7,7 ГВт, скоротилася на 44% через втрату Запорізької атомної електростанції. Гідроелектростанції також втратили 29% потужності, залишившись з 4,7 ГВт. Крім того, відновлювальні джерела енергії стали менш доступними на 25% і мають потужність всього 6,2 ГВт.

Після обстрілів понад половину з 94 високовольтних трансформаторів було зруйновано, а магістральні мережі "Укренерго" зазнали понад 40% пошкоджень. Загальні збитки від війни, за даними Світового банку, перевищують 10 мільярдів доларів США та продовжують зростати.

Чи вистачить Україні генерації

Україна стикається з недостатнім виробництвом електроенергії вже зараз, що особливо актуально влітку через збільшене споживання. Існує ризик нестачі енергії, якщо висока температура повітря буде тривати. Уряд України планує створити умови до початку наступного опалювального сезону, щоб система була здатна покривати пікові зимові навантаження.

Для реставрації енергетичної інфраструктури країни залучено понад 900 мільйонів євро кредитів та грантів. Наразі "Укренерго" здійснило майже 60% запланованих робіт на магістральних мережах та частково відновило функціонал 80% пошкоджених підстанцій.

Обсяги генерації АЕС зменшились у порівнянні з відповідним періодом 2021 року на 32,8%. Відсутність в системі ЗАЕС частково компенсується збільшенням обсягів генерації трьох станцій, що працюють.

Протягом зими на території України сталося багато обстрілів, що призвело до значних пошкоджень ТЕС і великих ТЕЦ. Згідно з повідомленнями ПРООН, на кінець березня 2023 року вдалося відновити діяльність всіх 9 ТЕС та найбільших ТЕЦ на підконтрольній території, хоча вони функціонують з частковим навантаженням. За цей період було виконано велику кількість відновлювальних робіт, що дозволило підняти доступну потужність теплової електрогенерації з 4,5 ГВт на кінець грудня 2022 року до 6 ГВт на кінець березня 2023 року.

Приготування об'єктів теплової генерації до наступної зими почалося вже за п'ять місяців до кінця зими. Зокрема, компанія ДТЕК провела 7 планових ремонтів енергоблоків ТЕС, і наразі тривають роботи ще над 7 енергоблоками. Однак компанії необхідно інвестувати ще 7 млрд грн для відновлення пошкодженого обладнання, яке стало жертвою атак.

Проблем з газом не передбачається, бо газотранспортна та газорозподільна системи не постраждали від обстрілів суттєво. Видобуток газу скоротився в межах 6-7% шляхом того, що території з деякими родовищами тимчасово окуповані.

Чи буде блекаут

Ситуація залишається складною. Проте масштабний блекаут, найімовірніше, не станеться, навіть у разі повторних обстрілів енергооб'єктів. Експерти наголошують, що навіть потужні атаки на критичну енергетичну інфраструктуру не здатні повністю відключити її для більшості споживачів.

"Ймовірність повного блекауту в Україні буде надзвичайно низькою. Навіть потужні атаки РФ на критичну енергетичну інфраструктуру не здатні призвести до повного і тривалого вимкнення її для більшості споживачів”, - заявив директор центру "Психея" Генадій Рябцев.

Іншим суттєвим ризиком є можливість поновлення обстрілів енергооб'єктів, оскільки росія нарощує потенціал для цього, говорить речник Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

"Те, що вони (окупанти, - ред.) будуть намагатися знову дошкуляти, можливо, якимись точковими ударами по якихось об'єктах паливно-енергетичного сектору – це не можна відкидати”, - сказав він.

Водночас енергетики активно готуються до зими. Зокрема зроблено значний прогрес у відновленні енергетичної інфраструктури, включаючи ремонт та заміну високовольтних автотрансформаторів, діагностику та заміну застарілого обладнання на мережах та підстанціях. Також проводиться застосування резервних систем живлення та роботи з пасивного захисту об'єктів. Залучено значні фінансові ресурси для виконання цих робіт.

Споживачі також підготувалися. Більшість придбала генератори, щоб мати змогу працювати навіть без світла.

"Інформатор" писав, як Україна завершила найскладніший в історії опалювальний сезон. Також повідомлялося про підвищення граничних тарифів на світло для бізнесу та для побутових споживачів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube