Російські війська активізували штурми під Часовим Яром, намагаючись прорвати оборону. Попри жорсткий опір ЗСУ, до Костянтинівки окупантам залишилося лише 7-8 км
Результатом наступу росіян може стати падіння Часового Яру та Костянтинівки, що мають стратегічне значення для оборони Донбасу в цілому. Станом на 22 жовтня ворог вже у 8 км від Костянтинівки. Він використовує ту саму перевірену тактику, що й рік тому - просування невеликими групами, "тарганячими перебіжками" під масованим артилерійським вогнем. У ЗСУ кажуть, вже знайдено, як протидіяти російській тактиці. Висновки, мабуть, робити зарано, проте є ймовірність, що похмура картина на Донбасі найближчим часом зміниться.
Попри активну оборону ЗСУ, противник здійснив низку штурмів із застосуванням артилерії та бронетехніки, що змусило українські війська вдатися до перегрупування та термінового зміцнення оборонних позицій. Аналізуємо ситуацію на підступах до Часового Яру і Костянтинівки, що загрожує у разі втрати цих міст.
Ситуація зараз виглядає похмуро. Підрозділи ЗС РФ просуваються на південь від Часового Яру до Костянтинівки. Траса, якою може рухатися ворог, перекрита і нею рухаються українські військові. Крім того, є сподівання, що росіян пригальмують кар'єри з видобутку глини. Відстань від лінії боїв до найближчого міста - близько 7-8 км розповів депутат Дружківської міської ради Микола Довбня розповів у ефірі телеканалу "Еспресо".
Довбня пояснив, що станом на 22 жовтня влада закликає людей евакуюватись, є проблеми з водою, тепло-, газо- та електропостачанням. Посадовець пояснив, що його матір не виїхала і досі живе під Костянтинівкою. Він у неї побував і чув невпинний гуркіт російської артилерії.
"Ворог уже в 7 км від Костянтинівки. Це просто жах, те, що робиться під Костянтинівкою, це вже не передати — так показують в радянських фільмах про Другу світову війну, от така безперервна, безперервна атака, йде безперервний гул і шум і артилерійських розривів", - сказав депутат.
Посадовець не міг точно сказати, чи встановлено бетонні піраміди на трасі, якою просуваються ЗС РФ з півдня Часового Яру до Костянтинівки: він бачив "зуби дракона" влітку, але не знає, чи поставили їх на дорозі. З його слів, трасою заборонено пересуватись і нею їздять українські військові та окремі цивільні. На думку Довбні, обороні міст на Краматорському напрямку можуть допомогти кар'єри з видобутку глини, які опиняться на шляху росіян.
Війська РФ прагнуть захопити місто, адже у разі його окупації це б означало для них подальший рух на Костянтинівку, а далі й на Слов'янськ. Тобто мета ворога - реалізація із захоплення повноцінно усієї території Донецької області в межах адміністративних кордонів.
"Тому звичайно, що з точки зору виходу надалі через Костянтинівку на північну частину Донеччини, ворог діє в цьому напрямку і намагається прориватися", - сказав в коментарі РБК-Україна керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
Мусієнко підсумував, що якщо ситуація погіршиться, то це потенційно може призвести в тому числі й до відходу на інші позиції з Часового Яру. Але швидко це не відбудеться.
Російські війська перевірили тактику масованих артилерійських обстрілів, що є попередньою фазою перед механізованими наступами. Артилерійська перевага дала змогу окупантам збільшити оборонні лінії. Як зазначають військові аналітики, головним викликом для української сторони є інтенсивні обстріли, які виключають можливість оперативно реагувати через проблеми з логістикою та нестачею важкого озброєння. Включно з цим, російські війська активно застосовують танкові підрозділи, що значно ускладнює оборону в міських умовах.
Речниця ОТУ "Луганськ" майор Анастасія Бобовнікова в коментарі РБК-Україна також спростувала інформацію про просування чи закріплення росіян у районі Часового Яру. Але зазначила, що противник вдало використовує тактику малих штурмових груп, яка полягає в тому, що ворожа піхота забігає за канал.
"Проте подібні маневри супроводжуються значними втратами для росіян. Українські сили швидко відбивають такі атаки, відкидаючи російські підрозділи назад", - повідомила вона.
За словами Бобовнікової, на практиці 3-5 загарбників забігають у будинок, і це вони називають "закріпились". Однак логістичні шляхи до цієї позиції будуть перерізані, а ці 3 особи так чи інакше будуть викурені й знищені. За словами речниці, також російська армія передягається у цивільний одяг.
"Це гарно працює в місті. Часів Яр і Торецьк. Там були зафіксовані такі випадки, коли ворог перевдягався в цивільний одяг і намагався просочитися під виглядом цивільних у наш тил. Однак ці випадки виявляли", - розповіла вона у коментарі для "Суспільне. Донбас".
За словами головного сержанта бригади "Холодний Яр" Івана Буряка, неподалік Часового Яру російські окупанти постійно поповнюють втрати свіжими підрозділами. Після цього вони кидають мобілізованих на українські позиції без попередження, кажуть, що йдуть на власні.
"Вони ідуть в надії, що їх мають зустріти, а тут їх зустрічаємо ми вогнем і мечем, і всім, чи можемо. Вони людей не рахують. "М'ясо" йде, "м'ясо" лізе, лізе постійно. Вони намагаються тримати нас в напружені, щоб нас не відпустити зі свого напрямку, щоб ми були прив'язані. Тому така в них тактика таракана - постійно лізти і вмирати", - каже Буряк.
Українські військові визнають, що ситуація у Часовому Яру є складною та має тенденцію до погіршення. Представник пресслужби 24 ОМБр імені короля Данила Андрій Полухін, бригада якого боронить Часів Яр, розповів "Суспільному", що Сили оборони України контролюють логістичні шляхи та знищують техніку росіян. Також він називає просування РФ тимчасовим.
"Ворог може заскочити за канал, заскочити на одну, другу, третю позиції, потім він там і закінчується. Підмога не приходить, тому що наші хлопці починають відпрацьовувати по всьому, що рухається до наших позицій. І забирають назад позиції, забирають назад території, закріпляються по каналу Сіверський Донець", - сказав військовий.
Видання The Wall Street Journal пише, що українські війська місяцями стримували ЗС РФ від просування в Часів Яр. Однак хватка починає ламатися.
"Це ахіллесова п’ята російської тактики", - сказав капітан та військовослужбовець 21 окремого мотопіхотного батальйону "Сармат" Ростислав Касьяненко, вказуючи на сіру зону випаленої землі між ЗС РФ та стратегічним містом Часів Яр.
До того ж усвідомлюючи можливе поповнення складу ворожих військ солдатами з КНДР, військові зазначають, що вже зачекалися і ці загрози їх точно не лякають, а більше загартовують. Вони навіть натякають на присутність змагального ефекту від подібних заяв.
"Хочете знати, що думають військові в СОУ про КНДРівські війська? Я хз хто там і де їх боїться, можливо на дивані і бояться, але зазначу, що і недооцінювати їх ніхто не збирається, бо як-не-як бойова одиниця. Просто всі мріють побачити вузькоглазе [обличчя] в обʼєктиві FPV-дрона і розірвати його першим. Крч, КНДРівські чебуреки додали змагального колориту в сіру буденності, пацани будуть мірятися тим, хто більше забаранив корейців. Не треба шугатись від прапорців, це їм треба буде шугатись, шоб пику висунути з окопу, бо їх тут вже чекають", - написав офіцер з позивним "Алекс".
Часовий Яр і Костянтинівка мають величезне стратегічне значення. Втрата контролю над цими населеними пунктами може мати суттєві наслідки для всього східного оборонного комплексу країни. Часів Яр розташований на шляху до важливих транспортних артерій, які забезпечують постачання ЗСУ. Костянтинівка, своєю чергою, є ключовою логістичною базою, що поєднує цей регіон з іншими частинами фронту.
За даними аналітика Bild Юліана Рьопке, "чеченський авангард форсував Сіверський Донець його і просунувся уздовж південної околиці Часового Яру". При цьому німецький аналітик вважає, що російські війська не рухатимуться далі на захід, а "швидше за все, вони повернуть на північ і наступатимуть на центр Часового Яру".
"Російська армія вторгнення прорвала український фронт на південь від Часового Яру і поставила свій прапор на промисловій будівлі за 2,5 км за каналом", - повідомив Рьопке.
Українські військові стверджують, що "прориву" немає, але проблема є. Український військовий Андрій Цаплієнко повідомив, що українські військові не підтверджують просування окупантів на 2,5 км.
"Але проблема полягає в тому, що росіянам вдалось перебратися в одному місці через бетоноване русло каналу "Сіверський Донець - Донбас", яке дійсно гальмувало просування ворога в бік Костянтинівки", - зазначив Цаплієнко.
Таким чином, виникла загроза для Часового Яра з південного напрямку, бо російські війська майже напевно спробують зайти в місто і з півдня. Тому зараз військові працюють над тим, щоб цю проблему усунути, "але без гарантій, що це вдасться зробити легко", зазначає Цаплієнко.
Перспективи ситуації в Часовому Ярі та Костянтинівці аналізує військовий експерт Костянтин Машовець. Він зазначає, що командування російського угруповання "Центр" поки що не приймало радикальних рішень щодо наступу на Покровському напрямку, однак в інших секторах ситуація розвивається динамічніше. Основні завдання противника з огляду на напрямки:
При цьому з огляду на ресурси противника, то вони переважно задіяні на Торецькому напрямку, де діє 51-ша та частково 41-ша загальновійськові армії. Основні сили тут сконцентровані на штурмі Торецька і прилеглих селищ, зокрема, важкі бої тривають у забудовах Торецька.
Противник посилює свої сили в районі Нью-Йорка та Неліпівки, однак подальше просування в цьому секторі залишається обмеженим. Машовець припускає, що найближчим часом російські зусилля можуть зміститися з Покровська на Костянтинівку. Пріоритети російського командування Машовець визначає наступні:
"Очевидно, що якщо ЗСУ на Покровському, Торецькому, або Курахівському напрямках, навіть "суцільно" обороняючись, зможуть створити для противника ще парочку "тактичних проблем", які почнуть додатково "висмоктувати" особовий склад противника, то він явно може "надорватися"", - підсумовує Машовець.
Нагадаємо, що захоплення Часового Яру та Покровська є ключовими цілями російських військ у спробах встановити контроль над усією Донецькою областю. Ситуація на Покровському напрямку є найскладнішою на лінії фронту. Росіяни на цій ділянці задіяли велику кількість особового складу та техніки. Бої не вщухають ні на хвилину. З міста евакуювалась більша частина мешканців, адже у ньому не має ні світла, ні води, ні опалення.
Щоправда, останні звіти, в тому числі й американського Інституту вивчення війни (ISW), підтверджують, що російський наступ на Покровськ поступово сповільнюється. Однак попри це російські загарбники мають нові просування в Донецькій та Луганській областях, що свідчить про високі темпи відновлення наступальних операцій на межі Запорізької області.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.