Час великих можливостей: що треба знати українкам про ведення бізнесу в Італії

Читать на русском

Дніпрянка ділиться особистим досвідом

Читать на русском
Час великих можливостей: що треба знати українкам про ведення бізнесу в Італії

Дніпрянка ділиться особистим досвідом

Українки неймовірні! Коли війна примусила їх залишити батьківщину, вони розпочинають бізнеси в інших країнах та радо діляться набутим досвідом. Бізнес-вумен з Дніпра Ірина Пічкур розпочала бізнес в Італії та розповіла Інформатору, наскільки це складно, що треба враховувати та на що звертати увагу. Далі — пряма мова Ірини Пічкур.

Італія в захваті від сили духу українців

Італія не була для мене чужою країною. Я протягом останніх 15 років часто бувала тут у справах бізнесу та й у відпустках. У мене тут багато друзів та знайомих. Але я ніколи не розглядала питання оселитись в Італії, адже Україна мій дім. 

Коли розпочалась повномасштабна війна, я поїхала до Італії рятуватись від небезпеки. Місяць чекала, що все закінчиться та можна буде повернутись. А потім усвідомила, що маю перебудовувати своє життя відповідно до нових страшних реалій. Я бачу тут перспективи для розвитку, можливість допомагати Україні та співпрацювати з українським бізнесом. 

Італійці дуже підтримують Україну. Я це знаю і з розмов з людьми, і з телепрограм, і з місцевої преси. Українців, що боронять свою землю, тут вважають справжніми героями. Ставлення до росії, з якою тут працювали багато років, докорінно змінилося. З цією країною та її бізнесом не хочуть мати справу. 

Ми з партнерами відкрили благодійний фонд для допомоги Україні. Його офіс в Естонії, а у Львові - логістичний центр. Італійський бізнес і навіть деякі депутати Європарламенту охоче донатять до нього.

Італія гостинно приймає українських біженців. Тут не дадуть людині пропасти. Особливо тій, що як зазвичай українки, починає шукати можливості розпочати роботу чи власний бізнес. Неважливо, скільки в тебе грошей. Найголовніше - розум, потенціал та бажання.

Вікно можливостей для українського бізнесу

Сьогодні італійський бізнес втратив багато контрактів через відмову працювати з росією. Частково це пов’язано з санкціями, а частково з небажанням італійських підприємців мати справу з цією країною. За деякими з них Україна має шанс налагодити співробітництво. Наприклад, у одного з виробників високотехнологічного обладнання для теплиць 60% продукції йшло до росії. Раніше цей світовий виробник мав ексклюзивний двадцятирічний контракт з російською компанією і всі покупці з росії, України та Білорусі  мали купувати обладнання лише у цієї компанії, а не напряму у виробника. Зараз я веду переговори, щоб підписати ексклюзивну угоду з українською компанією. Схожі проблеми постали перед виробниками насосів, будівельних матеріалів, промислового обладнання. Така ж ситуація і в інших країнах старої Європи.

У травні Європейська комісія затвердила план відновлення України та виділила на це 9 мільярдів євро.Торгово-промислова палата Італії вже веде активні консультації про реалізацію бізнес-проєктів в Україні по завершенню війни. Плани пишуться зараз, щоб не гаяти час та починати працювати, як тільки з’явиться така можливість. Готуються проєкти за найновішими технологіями, за зеленими технологіями.  Я рада, що маю змогу долучитись до цього процесу.

Що треба знати українцям про ведення бізнесу в Італії

Робити бізнес в Італії легше, ніж в Україні. Тут можна легко відкрити приватне підприємство, зареєструвати торгову марку і навіть взяти кредит під 2% у місцевих інвестиційних асоціаціях. Але варто враховувати певні особливості цієї країни.

  • Людей, які знають англійську, в Італії небагато. Без італійської тут важко. Завдяки моїм багаторічним поїздкам сюди я знаю цю мову на базовому рівні, але відчуваю, що для ведення бізнесу тут моїх знань замало. Тож планую записатися на державні курси італійської мови, відкриті для переселенців.
  • Якщо ви орендуєте приміщення під бізнес, зазвичай ви не зможете змінити його призначення. Вам не дозволять відкрити перукарню у приміщенні, де була кав’ярня. І це ніяк не можна змінити. Така політика призводить до того, що певні заклади працюють на одному й тому ж місці століттями. Також вона полегшує життя підприємцям. Адже орендуючи приміщення, вам не треба гадати, чи підуть до вас клієнти. Досвід попереднього орендаря підкаже вам, на яку кількість клієнтів ви можете тут розраховувати та скільки заробити.
  • Податкова система Італії ускладнює створення того, що в Україні називають “бізнес повного циклу”. Одна компанія вирощує виноград, інша його переробляє, третя виготовляє вино, четверта його розливає по пляшках, а п’ята продає у крамниці. Якщо якийсь підприємець вирішить робити все самотужки, податкове навантаження на нього буде як на п’ятьох. А отже, робити так нерентабельно. Це стосується не лише вина, а й усіх продуктів харчування і не лише. Тому зазвичай, виробляють кераміку та продають її різні підприємства. Виняток становлять невеличкі виробники одягу та аксесуарів. Вони можуть поєднувати виробництво з роздрібною торгівлею. Це створює більш міцні зв’язки в суспільстві та дає можливість кожному знайти своє місце на ринку.
  • Відкрити бізнес в Італії надзвичайно легко. Для цього не потрібен навіть вид на проживання. У тій установі, де приїжджі оформляють документи на право жити в країні понад три місяці, вони отримують податковий номер. З ним швидко та легко зареєструватися приватним підприємцем та відкрити банківський рахунок. Там же вам порадять фірму, де можна отримати послуги бухгалтера. Тут не заведено мати бухгалтера серед своїх працівників. Ведуть облік та спілкуються з податковою працівники спеціальних компаній, що отримають ліцензію на свою роботу та дуже її цінують, отже не зроблять нічого протизаконного.
  • В Італії непристойно говорити про намагання ухилитись від сплати податків. Але зменшити їх можна абсолютно законно шляхом збільшення витрат. На видатки фірми можна покласти не лише інвестиції на придбання обладнання чи офісних меблів, а бізнес-ланч з партнерами (з алкоголем) і навіть автівку на якій їздить власник та їжу, яку він купує для своєї сім’ї в супермаркеті. Чеки, що підтверджують витрати, просто передають бухгалтеру для звітності. 
  • В Італії високо цінуються особисті зв’язки та ділова репутація. Тут дуже цінують старих перевірених партнерів. Тож, якщо ви уклали угоду ексклюзивного партнерства, можете бути впевнені, що це буде дійсно ексклюзивне партнерство. Саме через цю особливість італійців, зараз надзвичайно важливий час для укладання контрактів з українськими компаніями, адже ті компанії, що мали партнерами росіян, шукають, хто може їх замінити.

Ольга Палій

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.