Гарних рішень у кремлівського диктатора не лишилося
Після успішного контрнаступу ЗСУ й ганебної втечі російських військ із Харківщини навіть найбільш відданому ватному електорату стало зрозуміло, що «все йде за планом». Щоби втримати ситуацію під контролем кремль оголосив низку заходів, серед яких проведення «референдумів» про входження до складу росії окупованих територій України. 30 вересня заплановано виступ володимира путіна перед парламентом, де він офіційно проголосить про розширення території рф. Якими будуть наслідки цього кроку?
Після 30 вересня рф намагатиметься інкорпорувати захоплені землі, аби створити ілюзію контролю ситуації.
Дмитро Рогозін і робот «Федір». Рогозін крайній справа
Видання «Ведомости» з посиланням на власні джерела пише, що кремль навіть має план приєднати новоанексовані території до анексованого раніше Криму, утворивши «Кримський федеральний округ». До нової адміністративної одиниці хочуть ввести сам півострів, а також захоплені шматки Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей. А на чолі «Кримського округу» мають поставити нікого іншого, як колишнього очільника «Роскосмосу» Дмитра Рогозіна.
Олександр Бакунов, російський журналіст і політичний аналітик
Російський аналітик Олександр Баунов каже, що після референдуму кремль сподівається отримати мовчазну згоду певних політичних кіл Заходу й поступову відмову від підтримки України. Одначе, виходить навпаки, на тлі «референдумів» стало зрозумілою штучність позиції щодо того, що анексія Криму відбулася більш-менш законно й на добровільних засадах.
Парадоксальними чином, пише BBC, дії кремля не розколюють, а навпаки консолідують світове співтовариство. Навіть відносно лояльні до росії Угорщина, Індія та Туреччина засуджують новий виток ескалації. У Києві відзначають, що події останніх днів підштовхнули деяких партнерів України до прискорення постачання озброєнь, які затримувалися, зокрема систем протиповітряної та протиракетної оборони.
Як пише Міністерство оборони Великої Британії, у кремлі впевнені, що оголошення анексії ще 15 % території суверенної України буде сприйнято у рф як виправдання спеціальної військової операції та консолідує підтримку конфлікту серед росіян. Це дасть змогу оголосити воєнний стан, перекрити кордони та мобілізувати до війни економіку.
На практиці, однак, ми бачимо, що оголошена в росії «часткова мобілізація», м’яко кажучи, не користується популярністю, а росіяни масово тікають. За деякими підрахунками (явно заниженими) майже 261 тисяча громадян рф перетнули кордон. Відбуваються стихійні мітинги, акції протесту, підпали військоматів. Найбідніші регіони росії несуть основний тягар втрат у війні, це, ймовірно, і далі буде загострювати регіональну та етнічну напруженість у росії.
Росіяни на кордоні з Грузією
Олександр Вершбоу — видатний співробітник Центру стратегії та безпеки Скоукрофта та Євразійського центру вважає, що рішення путіна саме про часткову мобілізацію є в тому числі спробою уникнути призову елітної молоді Санкт-Петербурга та Москви.
Метью Кроніг, виконуючий обов’язки директора Центру стратегії та безпеки імені Скоукрофта при Раді США
Мобілізація не допоможе кремлю, вважає Метью Кроніг, виконуючий обов’язки директора Центру стратегії та безпеки імені Скоукрофта при Раді США. Мобілізованим знадобиться сучасна підготовка, адже методи ведення війни суттєво змінилися. Крім того, для більшості резервістів обов’язкова служба в армії була страшним і непродуктивним досвідом. А ще росії бракує досвідчених бойових офіцерів, а також є великі проблеми з надходженням зброї та логістикою. У скупності підтримка політики путіна падає з небаченою швидкістю й у перспективі цей процес продовжуватиметься.
Пропаганда активно проштовхує наратив «оборонної війни», захисту від НАТО. Але росіяни не сприймають новоокуповані регіони частиною своєї держави й не хочуть вмирати за марення путіна. Водночас Президент Зеленський уже заявив, що анексія нових українських територій ніяк не позначиться на діях ЗСУ, а бойовий дух армії та суспільства не змінився.
Володимир Зеленський, президент України
BBC вважає, що залучивши додаткові війська, кремль може на деякий час зупинити контрнаступ ЗСУ й захистити лінію фронту протяжністю 1000 км. Мобілізація ескалує конфлікт, але не допоможе виграти війну. Водночас погано навчені, налякані резервісти можуть спричинити хвилю воєнних злочинів росії, пише Atlantic Council. А поки новобранці навчатимуться, Україна може відносно легко й далі повертати собі територію. Якщо це станеться, то може стати фатальним для режиму путіна.
У москві неодноразово погрожували використанням ядерної зброї. Про це казав сам путін, і заступник голови Ради безпеки росії дмитро медведєв. Такий крок, якщо це відбудеться, стане безпрецендентним в історії — ще жодна держава не використовувала ядерну зброю для загарбницької війни — й абсолютно неприйнятним для Світу.
Президент путін та його спільник дмитро медведєв
Atlantic Council пише, що треба серйозно сприймати ядерні загрози, адже якщо путін зустрінеться з неминучою перспективою програшу може використати ядерну зброю. Але видання одразу ж пропонує шляхи розв’язання цього питання.
«Чому путін ще не застосував ядерну зброю? Його стримував страх перед відповіддю США та НАТО. Сполучені Штати й НАТО повинні зіграти на цих страхах і посилити свої стримувальні загрози», — пишуть експерти видання.
Україна має право повернути собі всю свою суверенну територію. Будь-який компроміс, як підкреслив президент США Джо Байден на Генеральній асамблеї ООН, означав би ратифікацію зміни кордонів силою, створюючи небезпечний прецедент для інших ревізіоністських держав.
На допомогу Заходу в цьому питанні йдуть Китай та Індія, які теж абсолютно не зацікавлені у використанні росією тактичної ядерної зброї.
Зустріч Шанхайської організації співробітництва
«На нещодавній зустрічі Шанхайської організації співробітництва вони (Китай та Індія) тиснули на путіна, щоби той припинив війну… Отже, якщо путін почне переміщувати свій ядерний арсенал, світ побачить, що він ось-ось розпочне історично катастрофічний курс дій. На нього буде величезний тиск, щоби він пішов у відставку», — вважає Марк Полімеропулос, непостійний старший науковий співробітник практики передової оборони Центру Скаукрофта.
Кроки кремля з нагнітання ситуації, мобілізацією, «референдумами» та ядерним шантажем затягують і ескалують війну, але в результаті путін отримує протилежне тому, що хотів: замість консолідації російського суспільства — наростання суперечностей, а замість розколу Заходу — збільшення міжнародної підтримки України. Більш того, він ризикує опинитися в ще більшій міжнародній ізоляції, втративши останніх союзників.
Раніше Інформатор писав, чи зможе путін використати ядерну зброю та продовжувати енергетичний шантаж Європи.
Богдан Зосимчук