Бюджетна підтримка України сягнула понад 100 мільярдів доларів - у Мінфіні назвали головних донорів

Міністерство фінансів України продовжує у тісній співпраці з партнерами шукати нові механізми мобілізації критично важливих фінансових ресурсів

Мінфін
Зовнішня бюджетна підтримка України з початку війни сягає понад 100 мільярда доларів

Видатки Державного бюджету значно зросли. У той час як військова кампанія фінансується шляхом внутрішніх ресурсів, Україна розраховує на підтримку міжнародних партнерів у фінансуванні соціальних та гуманітарних потреб. З початку війни зовнішня бюджетна підтримка сягає понад 100 мільярда доларів - 31,1 мільярда доларів у 2022 році; 42,5 мільярда доларів у 2023 році; 27,2 мільярда доларів у 2024 році (станом на 14 листопада). Головними донорами держави є США, ЄС, МФВ та інші. Про це повідомили у пресслужбі Мінфіну. 

Найбільшими надавачами бюджетної допомоги за цей період є: ЄС – 40,5 мільярда доларів; США – 28,2 мільярда доларів; МВФ – 11,4 мільярда доларів; Японія – 6,3 мільярда доларів; Канада – 5,4 мільярда доларів. Найбільші пʼять партнерів за обсягом фінансової підтримки надали разом понад 90% від усіх залучених коштів. 33,7 мільярда доларів або понад 33% від загального обсягу Мінфін залучив до державного бюджету у грантовій формі. Тобто кожен третій долар партнери надали на безповоротній основі. Це дозволило підтримати бюджетну ліквідність, не збільшуючи боргове навантаження.

Найбільше коштів у формі грантів Україна отримала від США. Європейський Союз є другим донором за обсягом грантових коштів – 2,3 мільярда доларів. Також значну підтримку на безповоротній основі надали такі країни, як Німеччина (1,4 мільярда доларів), Японія (955 мільйона доларів), Норвегія (506 мільйона доларів). Інша частина зовнішнього фінансування була надана Україні на пільгових умовах. Зокрема, фінансова допомога від ЄС, отримана у 2023 році, передбачає компенсацію видатків на обслуговування за позикою країнами ЄС. Інструмент Ukraine Facility обсягом 50 мільярда євро на 2024-2027 роки включає близько 2 мільярди євро на покриття відсотків кредиту від ЄС.

Україна та МВФ спільно розробили унікальну програму співпраці як для країни, що перебуває у стані війни – 4-річну програму Extended Fund Facility на суму 15,6 мільярда доларів. Програма є частиною загального пакета міжнародної підтримки України, який наразі становить близько 151 мільярда доларів. Тобто продовження програми співпраці з МВФ та успішні її перегляди є важливим сигналом для всіх міжнародних партнерів, що фінансова ситуація в Україні контрольована, Україна продовжує вживати заходів з підтримки фінансової стійкості у співпраці з експертами МВФ. Це сприяє мобілізації додаткового пільгового та грантового фінансування від інших донорів.

Нещодавно Рада виконавчих директорів МВФ переглянула політику додаткових стягнень, що дозволяє зменшити вартість запозичень для держав-членів МВФ. Для України вартість запозичень від МВФ зменшиться на близько 38-39%. Більша частина коштів від Японії залучена через проєкти Світового банку, тому надавалась на умовах банку. З 2024 року позики Світового банку надаються не менше ніж на 30 років з 10-річним пільговим періодом. Водночас Японія наразі є єдиною країною, яка надає можливість капіталізації відсотків. Тобто відсотки додаються до основної суми кредиту, щоб вони надалі обчислювались як частина цієї суми. Для України це надзвичайно важливо для зменшення боргового навантаження в умовах триваючої широкомасштабної військової агресії з боку Росії. Кошти від Канади також мають пільговий характер: строк 10 років, процентна ставка – 1,5% річних. Пільговий період становить 4,5 роки від дати надходження коштів.

Міжнародні партнери, які спрямували бюджетну підтримку Україні з лютого 2022 року
Міжнародні партнери, які спрямували бюджетну підтримку Україні з лютого 2022 року

Значний обсяг допомоги, а також грантові та пільгові умови цієї допомоги є свідченням довіри та готовності бути пліч-о-пліч з Україною в період значних викликів. Міністерство фінансів України продовжує у тісній співпраці з партнерами шукати нові механізми мобілізації критично важливих фінансових ресурсів. Зокрема, нещодавно G7 досягли консенсусу щодо надання Україні кредитів у розмірі близько 50 мільярда  доларів в рамках ERA. Кредити будуть обслуговуватися та погашатися користуючись з майбутніх надходжень від заморожених російських активів. 

Представники влади України та МВФ досягли домовленості на рівні експертів щодо шостого перегляду програми Механізму розширеного фінансування (EFF)

Представники влади України та експерти Міжнародного валютного фонду (МВФ) досягли домовленості на рівні експертів щодо шостого перегляду програми Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility - EFF). Загальний обсяг програми складає близько 15,6 мільярда доларів на 2023-2027 роки. Угода має бути затверджена Виконавчою радою директорів МВФ, розгляд якої очікується найближчими тижнями. Упродовж 11 – 18 листопада керівництво Міністерства фінансів України, Національного банку України, інші представники влади України та місія Міжнародного валютного фонду в Україні провели низку обговорень щодо шостого перегляду. Україна виконала п'ять структурних маяків, які передбачені до шостого перегляду Програми:

  • прийнято зміни до Митного кодексу відповідно до найкращих міжнародних практик,
  • проведено огляд довоєнних політик та практик середньострокового бюджетного планування,
  • здійснено оцінку фінансових ризиків для фінансової стабільності та підготовлено план дій для різних сценаріїв,
  • здійснено оцінку фінансового стану підприємств централізованого теплопостачання,
  • а також розроблено політику управління державною власністю у державних підприємствах, політику дивідендів і стратегію приватизації.

Крім того, Україною достроково виконано ще один структурний маяк у сфері енергетики. Експерти МВФ високо оцінили зусилля та відданість українського Уряду виконанню комплексного плану реформ за Програмою.

"Разом із командою МВФ Україна продовжує успішно реалізовувати програму EFF. Впровадження визначених заходів та політик дозволяє зберегти макрофінансову стабільність та підтримує євроінтеграційний шлях нашої країни. Досягнення домовленості на рівні експертів щодо шостого перегляду відкриває шлях до отримання траншу обсягом 1,1 мільярда доларів", — зазначив Марченко.

Місія зазначила, що бюджет на 2025 рік відповідає параметрам програми EFF. Водночас зовнішня підтримка продовжує бути критично важливою, враховуючи триваючу повномасштабну війну. Також МВФ наголосив на важливості реалізації Національної стратегії доходів, як ключового елементу зі збільшення внутрішніх доходів, відновлення фіскальної стійкості, покращення бізнес-клімату та виконання критеріїв для вступу до ЄС. За час дії програми МВФ EFF до держбюджету надійшло близько 8,7 мільярда доларів із передбачених 15,6 мільярда доларів. Міжнародний валютний фонд є третім найбільшим надавачем фінансової допомоги Україні від початку повномасштабного вторгнення – близько 11,4 мільярда доларів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube