Бюджет-2022: що буде із зарплатами та соцвиплатами

Читать на русском

Хто і за що критикує бюджет

Читать на русском
Бюджет-2022: що буде із зарплатами та соцвиплатами

Хто і за що критикує бюджет

Верховна Рада України ухвалила бюджет України на 2022 рік у другому читанні та загалом. Неформальна коаліція з депутатів фракцій «Слуга народу», «За майбутнє» та групи «Довіра» змогли прийняти урядовий варіант бюджету без традиційних «бюджетних ночей», коли в результаті парламентських дискусій, прийняття головного фінансового документа країни іноді затягувалося до ранку.

До речі, історичний «рекорд» за швидкістю розгляду та затвердження державного бюджету безпосередньо у сесійній залі, належить не «Слугам народу», а «Партії регіонів». У січні 2014 року Рада примудрилася ухвалити бюджет всього за 22 хвилини. Інформатор розбирався у тому, що ухвалили сьогодні народні депутати і за що критикували бюджет країни на 2022 рік.

Чим пишаються «Слуги народу» та їхні сателіти

Отже, 268 народних депутатів визначили, як і за рахунок чого житиме держава у 2022 році.

Доходи держбюджету у 2022 році становитимуть 1,322 трлн гривень — це на 54,73 млрд гривень більше, ніж було проголосовано в першому читанні.

Витрати наступного року становитимуть 1,497 трлн гривень (на 55,73 млрд гривень більше, ніж у попередній версії).

Дефіцит утримується на рівні до 3,5% від ВВП, фінансування держбюджету передбачено на рівні 188,8 млрд грн.

Мінімальна зарплата з 1 жовтня зросте до 6 700 гривень на місяць, а прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 липня – до 2 508 гривень на місяць, а з 1 грудня – 2 589 грн на місяць.

Номінальний ВВП прогнозується в обсязі 5,39 трлн гривень, а зростання реального ВВП – на 3,8%. Середній курс гривні до долара очікується у 28,6 – 28,7 гривні за долар.

Гроші, уряд та депутати, планують брати з податків та допомоги міжнародних донорів. До речі, у порівнянні з першим читанням, у фінальному варіанті бюджету надходження бюджету від податків зросли на 67 млрд гривень, до 1,2 трлн. Цьому чимало сприяв податковий закон 5600, який Верховна рада України ухвалила 30 листопада, не зважаючи на протести підприємців та критику опозиції. Міністерство фінансів буквально за одну ніч встигло врахувати ймовірні надходження, які мають з'явитися внаслідок набуття чинності скандального закону і вписати його до проєкту бюджету до другого читання.

Варто зазначити, що збільшення надходжень, головним чином, передбачено збільшенням податку на прибуток (на 21 млрд грн до 158 млрд грн), вітчизняного ПДВ (+13 млрд грн до 179,6 млрд грн), імпортного ПДВ (6,5 млрд грн 405 млрд грн), акцизів (+1,5 млрд грн та +5,3 млрд грн вітчизняного та імпортного і екоподатку (+1,7 млрд грн)).

Також зростають надходження від ренти на видобуток газу (до 23 млрд гривень) та руди (щоправда, лише до 240 мільйонів гривень). Мабуть, варто нагадати, що ухвалюючи законопроєкт 5600, депутати обіцяли збільшити надходження до бюджету від ренти на видобуток руди до кількох мільярдів гривень.

Хто і за що критикує бюджет

Фракції «Європейська солідарність» та «Опозиційна платформа – За життя» солідарно дали «0» голосів за бюджет та сумарно дали 35 голосів проти. Це єдині дві фракції, котрі не утрималися, а саме голосували проти. Втім, близько половини фракції «ОПЗЖ» навіть не було у залі під час розгляду важливого фінансового документа. А «ЄС» стали найзапеклішими критиками бюджету.

Бюджет-2022: що буде із зарплатами та соцвиплатами 1

«У бюджеті немає й сліду того, про що президент говорив учора. Ні видатків на «економічні паспорти» українців, ні витрат на «велику термомодернізацію», і взагалі таке враження, що ми живемо у різних країнах», - заявив голова фракції «ЄС», п'ятий президент України Петро Порошенко з трибуни парламенту.

Порошенко у виступі наголошував на соціальному захисті населення, індексації зарплат, захисті медиків та вчителів.

Втім, ще до початку голосування за бюджет один зі спікерів фракції «Європейська солідарність» Олексій Гончаренко повідомив, що він з колегами голосуватиме проти бюджету, а в перерві повідомив Інформатору, що у депутатів практично не було часу реально ознайомитися зі змінами до другого читання. 

Бюджет-2022: що буде із зарплатами та соцвиплатами 2

«Ми голосуватимемо «червоною кнопкою». Але що ж це за робота? О пів на четверту ночі комітет закінчив роботу над бюджетом, тільки вранці роздали депутатам документ. Ми уявляємо собі, що таке держбюджет. І як його можна приймати за таких умов?!», - обурювався Олексій Гончаренко.

Парламентарій також зазначив, що 90% депутатів, які голосували за бюджет, – не читали сам документ.

Фракція Голос також не підтримала проєкт бюджету. Голосував за бюджет лише нардеп Володимир Цабаль, який ще пів року тому пішов у внутрішньопартійну опозицію, розкритикував керівництво партії та фракції та увійшов до об'єднання «Справедливість». Втім, Цабаль став єдиним депутатом цього об’єднання, хто вирішив підтримати бюджет. Інші депутати цієї групи та фракції «Голос» бюджет не підтримали, натиснувши кнопку «утримуюсь».

«Зеленський пообіцяв, що у 2022 році підвищать зарплати лікарям. Тоді на програму медичних гарантій має бути передбачено 268 млрд грн. А зараз там лише 157 млрд грн. Тож підвищення зарплати лікарям не відбудеться. Здоров'я - це те, про що українці турбуються найбільше. 20% українців захворівши на серйозні захворювання продають квартири, беруть у борг або просто помирають, бо не можуть сплатити лікування. А в нас гроші йдуть на дороги. Дороги не в пріоритеті. Я за цей бюджет голосувати не можу, це соромно», - заявила народна депутатка Ольга Стефанышина, яка разом із Цабелем входить до об'єднання «Справедливість».

Фракція партії «Батьківщина» дала за бюджет лише два голоси, а депутат Іван Крулько, який також є заступником голови бюджетного комітету, розповів Інформатору, що так, як готували цей проєкт бюджету, ще не готували ніколи. По суті, претензії Івана Крулько перегукуються із критикою від Олексія Гончаренка.

Бюджет-2022: що буде із зарплатами та соцвиплатами 3

«Уряд затвердив проєкт вранці, після обіду він опинився в комітеті і все, що нам залишалося – працювати до четвертої ранку, щоб хоча б спробувати ознайомитися з текстом документа. Цього часу недостатньо для того, щоб вивчити чи опрацювати цей документ, але сьогодні його вже виносять на голосування», - наголосив депутат Кулько.

Бюджетом залишився незадоволений ще один народний депутат від фракції «Батьківщина» Михайло Цимбалюк.

«Не так сталося, як гадалося». У дохідній частині в оновленому проєкті бюджету знайшли 55 млрд додатково, але їх розподіли не на соціальну сферу: не на підвищення прожиткового мінімуму, пенсій. Їх пустили на дороги та на інфраструктурні проєкти», - обурився народний депутат низькою соціальною орієнтованістю фінансового плану країни на 2022 рік.

Схоже, що встигли вивчити проєкт бюджету лише народні депутати, які мають особливі навички скорочення. Здається, що найбільше таких талантів зібрано у фракції «Слуга народу» – 243 депутати з політичної команди Володимира Зеленського підтримали проєкт. Фракція «За Майбутнє» дала 21 голос, а група «Довіра» – 20. Цим людям часу на ознайомлення з бюджетом цілком вистачило. Або вони голосували по команді, не читаючи документ.

«У бюджеті враховано інтереси громад. Бюджет наступного року є за що критикувати, але ми маємо розуміти, що грошей ніколи не вистачить на все. Але взагалі критикувати та не приймати бюджет – це неправильно. Недосконалий бюджет кращий, ніж його відсутність. За нами спостерігають органи місцевого самоврядування всіх рівнів, вони чекають, що для їх бюджетів передбачено у державному. Я вважаю досягненням, що наступного року ще 4% додатково від ПДФО залишаться у місцевих бюджетах», - заявив народний депутат Павло Бакунець із групи «Довіра».

У будь-якому разі, бюджет ухвалено. Проте дуже схоже, що «нові особи» в українському парламенті, які з'явилися завдяки Володимиру Зеленському, не демонструють нових стандартів. За всіма зовнішніми ознаками, як раніше, так і зараз, фінансовий документ приймається «по команді» зверху, і лише рідкісні народні депутати намагаються вникнути в особливості бюджетного процесу. Але, зрештою, це лише план, а до традиції реалізації запланованого Україні ще доведеться прийти.

Раніше Інформатор повідомляв про основні показники державного бюджету України на 2022 рік, а також проводив опитування народних депутатів щодо розуміння понять «прожиткового мінімуму» та «Споживчого кошика».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.