Слуги народу втомились бути просто інструментом для прийняття потрібних Банковій рішень і не бачать для себе жодної вигоди від зміни премʼєра
Верховна Рада не збирається на засідання вже майже три тижні. За словами нардепа Олексія Гончаренка, причиною цього є боротьба за збереження посади прем'єр-міністра Дениса Шмигаля. Парламентар стверджує, що президент Володимир Зеленський ще в липні ухвалив рішення замінити Шмигаля на чинну віце-премʼєрку - міністерку економіки Юлію Свириденко.
Однак цей план несподівано зіткнувся з опором всередині фракції "Слуга народу". Гончаренко написав, що лідер фракції Давид Арахамія, який нібито має тісні стосунки зі Шмигалем, вирішив підтримати його в боротьбі за збереження крісла. Інформатор розібрався, наскільки твердження парламентаря близькі до істини.
Розглянемо тезу Гончаренка про те, що Арахамія захищає Шмигаля. За даними нардепа, лідер фракції "Слуга народу" прагне позиціонувати себе як незалежний від керівника Офісу президента Андрія Єрмака центр прийняття рішень. Це нібито і підштовхнуло нардепа до активного протистояння.
Зазначимо, що Арахамія публічно підтримував премʼєра. На тлі розмов у ЗМІ та політичних колах стосовно можливої заміни очільника уряду лідер "слуг" казав, що Шмигаль "сумлінно виконує свою роботу, працює як на внутрішньому фронті, так і на зовнішньому, розв’язуючи багато питань". Тож твердження Гончаренко стосовно прихильностті Арахамії до Шмигаля щонайменше не є безпідставними.
На початку липня "Українська правда" з посиланням на поінформовані співрозмовники у команді Зеленського розповіла, що прездент постійно чекає від премʼєра креативних рішень та пропозицій. Однак робота Шмигаля главу держави нібито не влаштовує.
"Президент втомився від Шмигаля, це видно по ставленню на нарадах. Він його не особливо слухає вже навіть. Це якась вже навіть більше емоційна річ, аніж прорахунок...", - розповіли джерела з оточення президента.
Ще в березні цього року Інформатор припускав, що Зеленський може відправити Шмигаля у відставку, щоб зменшити напругу у суспільстві. Зокрема, зараз в державі складна ситуація з економікою на тлі повномасштабної війни. І українці потенційно можуть сприйняти звільнення Шмигаля як ознаку того, що глава держави усвідомлює наявні проблеми і готовий змінювати уряд заради кращого результату. Однак як на практиці можливе звільнення повпливає на суспільні настрої і чи повпливає взагалі - велике питання.
Новим елементом в цій боротьбі, за словами Гончеренка, є такий собі "саботаж" з боку депутатів з фракції "Слуга народу". Деякі з них не бачать у заміні премʼєра жодної вигоди для себе, тож відмовляються підтримувати ініціативу Зеленського. Саме це, за словами Гончаренка, призвело до того, що парламентська робота фактично зупинилася 23 липня, і рішення президента залишилося нереалізованим.
Раніше в ЗМІ неодноразово зʼявлялись повідомлення про втому "слуг народу" від свого становища. Зокрема, багатьох з них непокоїть, що Офіс президента сприймає так звану монобільшість лише як інструмент втілення власних забаганок, не радиться з ними стосовно прийняття рішень. Таким чином "слуги" хочуть довести, що вони не порожнє місце, і що їхня думка дійсно має вагу. Таким чином Офісу Зеленського доведеться знайти способи повпливати на фракцію, наприклад, запевнивши нардепів в тому, що їхнє слово має вплив на ситуацію в країні. Однак наразі ознак того, що ця криза завершиться, не спостерігається.
За словами Гончаренка, очікується, що наступного тижня засідання Верховної Ради відновляться, і боротьба за посаду прем'єр-міністра вступить у вирішальну фазу. І не виключено, що нинішні спроби змістити Шмигаля не увінчаються успіхом і Банкова їх поновить ще за якийсь час.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.