Британія та Україна на шляху до тісного союзу: що думають експерти

Читать на русском

Навіщо в Україну прилітав прем'єр-міністр Борис Джонсон

Читать на русском
Британія та Україна на шляху до тісного союзу: що думають експерти

Навіщо в Україну прилітав прем'єр-міністр Борис Джонсон

До Києва, відповідно до раніше намічених планів, увечері 1 лютого прилетів високий гість із Лондона – прем'єр Борис Джонсон. Вечірня зустріч епатажного прем'єр-міністра Британії та українського президента прикувала до себе безліч поглядів: зацікавлено-доброзичливих та насторожено-ворожих. Про що говорили, про що домовилися і що, напевно, залишилося в режимі офф-рекордс – у цьому матеріалі Інформатора.

Деякі ЗМІ писали, що заради цього візиту Джонсон навіть вирішив скасувати поїздку до Японії, що надає особливої ​​ваги всій події. А ще до прибуття до Києва він розмістив на своїй сторінці твіт, у якому наголосив: цей дружній візит спрямований насамперед «на подальшу підтримку Великобританією суверенітету України перед тими, хто хотів би зруйнувати цю країну».

Британія та Україна на шляху до тісного союзу: що думають експерти 1

Про що говорили та домовилися

Одразу після прибуття до київського Маріїнського палацу прем'єр-міністр Великобританії провів переговори з президентом Зеленським. Після закінчення зустрічі – вже на спільній пресконференції – Борис Джонсон дав характеристику російським військам поблизу українського кордону як «найсерйознішої демонстрації ворожості щодо України в новітній час». Але застеріг Росію від подальшої ескалації ворожості на території України.

«Українська армія боротиметься. Під рушницею зараз 200 тис. бійців. Вони чинитимуть дуже запеклий опір, і я думаю, що матерям у Росії варто про це замислитися. Я дуже сподіваюся, що президент Путін відмовиться від шляху конфлікту, і ми почнемо діалог», - наголосив прем'єр-міністр Великої Британії під час пресконференції у Києві.

Британія та Україна на шляху до тісного союзу: що думають експерти 2

У президента Зеленського теж знайшлися добрі новини для преси. Він повідомив, що досягнуто домовленості про те, що Великобританія виділить 2,7 млрд доларів на підтримку інфраструктурних проєктів в енергетиці.

«Окрім коштів для Військово-морських сил України, Британія надасть нашій країні близько 2 мільярдів фунтів стерлінгів для реалізації спільних взаємовигідних проєктів в інших галузях», - після переговорів із прем'єр-міністром Великобританії Джонсоном повідомив журналістам президент Зеленський.

Шостий президент України також нагадав, що у 2020 році дві країни підписали угоду про політичне співробітництво – вільну торгівлю та стратегічне партнерство. За словами Володимира Зеленського, угода чудово працює, і цей факт підтверджується постійним збільшенням обсягу двосторонньої торгівлі.

В очікуванні тристороннього альянсу з Британією та Польщею

В українському МЗС новий очікуваний союз України, Великої Британії та Польщі називають об'єднанням країн, які сповідують спільні принципи та готові до конкретних дій. Ці зусилля фактично об'єднають Атлантику, Балтику та Чорне море, створюючи нові можливості для трьох країн та регіону загалом. Президент Зеленський також поспішив оголосити про створення нового політичного альянсу України з Польщею та Великобританією, який передбачає співпрацю у сфері безпеки, торгівлі, інвестиції та енергетики. Повідомлення про це об'єднання він зробив 1 лютого під час виступу перед народними депутатами у Раді.

Але офіційної формалізації альянсу поки що не відбулося.

Експерт ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександр Краєв у коментарі Інформатору уточнив, що офіційне підписання угоди про створення альянсу України, Великої Британії та Польщі не відбулося через прикрі не стикування протокольної служби, і через захворювання британської міністерки закордонних справ.

Краев

«Це вже питання дипломатичного етикету. Так, на жаль, і CОVID продовжує вносити корективи до політичних та робочих планів усіх країн. Міністерка закордонних справ та міжнародного розвитку Великобританії Елізабет Трасс захворіла на коронавірус. І через це не змогла приїхати до Києва. І саме з цієї причини главами МЗС трьох країн поки що не формалізований союз України, Британії та Польщі. А без цього глави держав не можуть підписати угоду. Але вважаю, що після одужання британської міністерки в найближчі 2 тижні це все ж таки відбудеться, меморандум буде схвалений міністрами закордонних справ, механізм буде запущений і залишиться дочекатися підписів під документом глав трьох держав», - пояснив ситуацію експерт.

Думку колеги уточнив політолог Руслан Бортнік, який вважає, що візит можна назвати успішним лише частково. На його думку, «обидві сторони шукали у цьому візиті політичну користь». Для британського прем'єра виявилася необхідною зовнішньополітична подія за його участю і на яку він зможе переключити увагу британської публіки. Бо в самій Великій Британії зараз у процесі розвитку серйозна політична криза. Та й для президента Зеленського зараз не буде зайвою явна демонстрація, що Україна зберігає підтримку країн Заходу.

Бортник

«Зовнішній вектор – сьогодні те, чим намагається займатися Борис Джонсон. Це частина нової глобальної стратегії Британії, яка повертається до геополітичної гри (на світовій арені – Ред.).

Але якоюсь мірою візит Джонсона виявився змазаним. Публічно прозвучали очікувані заяви, які демонструють єдність позицій України та Британії щодо Росії. Британія пообіцяла збільшити військово-технічну допомогу для України. Водночас у ході переговорів не було заявлено про будь-які прориви щодо зони вільної торгівлі або лібералізації візового режиму. Також значна частина діалогу залишилася за лаштунками», – резюмував у коментарі Руслан Бортнік.

На чому акцентують політики

В останні тижні міжнародні візити до Києва політичних важкоатлетів стали досить частими. Безсумнівно, причина полягає у прагненні держав Заходу так чи інакше підтримати нашу країну через загрозу масштабній російській військовій агресії.

Моравецкий

«Головною цінністю є безпека у регіоні. Завдяки безпеці може розвиватись культура, економіка, торгівля. Ми всі у регіоні в цьому зацікавлені. Ця співпраця є боротьбою за безпеку у регіоні. Ми переконалися у дестабілізації на східному фланзі НАТО… Великобританія сама переконалася, що таке довгі руки РФ та їх спецслужби», — заявив прем'єр-міністр Польщі Моравецький під час нещодавнього візиту до Києва.

Також, за словами польського політика, новий тристоронній формат співпраці України, Польщі та Британії перешкоджатиме спробам РФ дестабілізації ситуації. Польський прем'єр також пообіцяв постачати до Києва оборонне озброєння, включаючи безпілотники та зенітні ракети.

І уряд Польщі вже 2 лютого схвалив рішення щодо надання Україні допомоги з обіцяним озброєнням. Про це повідомив міністр оборони Польщі Маріуш Блащак.

Глава українського зовнішньополітичного відомства Дмитро Кулеба своєю чергою повідомив, що ініціатива щодо створення нового тристороннього альянсу належить саме Україні. У жовтні 2021 року ідея була оформлена у пропозиції, відповідь на яку було отримано від МЗС Британії та Польщі дуже швидко. І ідея припала до серця і Лондону, і Варшаві.

Раніше такі особливі союзницькі відносини України з іншими країнами вже були оформлені в рамках Люблінського трикутника, Асоційоване тріо. І ця політика, на думку українського міністра закордонних справ, дає свої плоди у вигляді явного пожвавлення міжнародного співробітництва з найближчими сусідами України.

Кулеба 

«Цей новий формат є частиною нашої стратегії малих альянсів як проактивної зовнішньої політики України. Окрема увага приділена їм і у Стратегії зовнішньополітичної діяльності. Нагадаю: суть у тому, що ми не можемо чекати безпеки та процвітання у майбутньому, коли станемо членами ЄС та НАТО. Вони нам потрібні вже сьогодні. Тому ми вже сьогодні досягаємо практичного зміцнення, згуртовуючи дружні та близькі за духом країни до малих альянсів. Ми створюємо пояс безпеки та процвітання та посилюємо Балто-Чорноморську вісь. Так з'явилися Люблінський трикутник із Польщею та Литвою, Квадрига з Туреччиною, Асоційоване тріо із Грузією та Молдовою. Всі вони успішно розвиваються, набувають ваги, вже сьогодні приносять Україні конкретні переваги», - написав міністр на своїй сторінці в соцмережах.

При цьому він уточнив, що новий формат не прив'язаний до локальної географії, а покликаний тісніше згуртувати країни із загальними принципами забезпечення міжнародної безпеки.

А от посол України у Великій Британії Вадим Пристайко вважає, що ключовим фактором для участі Лондона у новому тристоронньому альянсі з Україною та Польщею стала реалізація стратегічної концепції «глобальної Британії». Ця ідея з'явилася після виходу країни з Євросоюзу та ілюструє прагнення Лондона бути активнішим гравцем на міжнародній арені.

«У Британії розуміють, для чого їм потрібен такий друг, як Україна в майбутньому. Так, ми не найпотужніша держава, але ми розвиваємося, ми є перспективними», - зазначає Вадим Пристайко у коментарі для BBC News-Україна.

Хорошим сигналом назвала візити до Києва високопоставлених політиків Британії та Польщі народна депутатка та голова партії «Голос» Кіра Рудик.

Рудик

«Це дуже добрий сигнал і для України, і для всіх країн Центральної Європи: російська диктатура не отримає бажаного нею простору впливу і дорого платитиме за свою агресію. А завдання України нині – гармонійно діяти разом із нашими союзниками, посилюючи сферу безпеки та не заграючи з агресором», - прокоментувала ситуацію Кіра Рудик.

Схоже, що і Лондон і Варшава цілком усвідомлюють, що Україна є першою, але не єдиною метою для Кремля. І якщо наша країна раптом опиниться під контролем РФ, то вся структура європейської безпеки постраждає і буде поставлена ​​під загрозу. Виходячи з цього міркування підтримка України відповідає національним інтересам Великобританії, як країни, яка має амбіції глобального гравця в Європі) і Польщі, як країни, яка вже зазнала на собі гібридних загроз Росії.

1 лютого президент Зеленський підписав указ, відповідно до якого чисельність ЗСУ збільшать, а військовим значно підвищать зарплати.

Також Інформатор писав, що в Україні хочуть скасувати заклик на термінову службу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.