Боржникам відключатимуть газ: Нафтогаз перестав бути постачальником останньої надії. Подробиці

Відключати газ можуть не лише населенню, адже борги через несплату за газ мають також деякі постачальники чи комунальні підприємства

Нафтогаз
Що чекає на боржників - постачальника останньої надії в Україні більше немає

Після скасування повноважень “Нафтогаза” в якості постачальника останньої надії боржників можуть чекати несподівані відключення. Наразі найвірогіднішими є три сценарії, які або суттєво змінять ситуацію з оплатою газу в країні, або ж зможуть зберегти її, якщо деякі закони воєнного стану вдасться трохи підлаштувати. Водночас, можливі і сценарії, за якими всім боржникам почнуть перекривати газ, або ж продавати його за завищеною вартістю.

Відповідні сценарії окреслили експерти газової сфери. Постачальник останньої надії фактично є “постачальником для боржників”. Його робота дозволяє не відключати газ за несплату. Крім цього, компанія має забирати на себе споживачів, чиї постачальники збанкротували чи відмовилися від клієнта.

Останні роки постачальником останньої надії в Україні був “Нафтогаз”, проте термін дії відповідної постанови вже вийшов. Відповідна сторінка на сайті компанії теж не працює. При цьому, влада офіційних заяв щодо цього поки не робила. Експерти зараз прогнозують три сценарії, за якими далі може розвиватися ситуація:

  • Кабмін просто продовжить терміни роботи “Нафтогазу” як постачальника останньої надії. За стандартною схемою це може зайняти чимало часу, оскільки потрібен конкурс на це місце. Проте, керівник спеціальних проектів НТЦ «Психея» Геннадій Рябцев вважає, що Кабмін може просто скористатися спрощеним порядком через воєнний час і одразу продовжити повноваження компанії.
  • Ринок залишиться без постачальника останньої надії. У такому випадку ситуація дещо ускладниться – аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук вважає, що тоді боржників (як звичайних споживачів, так і цілі підприємства чи комунальні фірми) можуть просто відключати. Водночас, під час війни заборонено таке робити, тож альтернативою для боржників може стати значне завищення вартості газу – десь до 25 гривень за куб. У підсумку чимало облгазів чи розподільчих компаній можуть просто накопичити купу боргів та закритися, що створить колапс в комунальній сфері.
  • Ринок залишиться без постачальника останньої надії, але без впливу на споживачів. Таке можливо у разі збереження теперішньої схеми роботи. Справа в тому, як зазначив голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко, що більшість клієнтів зараз і так у “Нафтогазу”. Відповідно, й проблеми компанії наразі не загрожують. У такому випадку система продовжить працювати, а проблеми боржників (включно з компаніями) будуть вирішуватися персонально та за окремими домовленостями, а не працюючий схемі на державному рівні.


Питання поки залишається відкритим, оскільки жодної заяви щодо постачальників останньої надії поки зроблено не було. Через це ризики відключень для споживачів зараз залишаються актуальними. Водночас, майбутній опалювальний сезон ці ризики тільки посилює. Залишається тільки чекати на офіційні заяви, оскільки на проблему так чи інакше доведеться звернути увагу.

Газ в Україні та світі

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що підготовка до майбутнього опалювального сезону триває. За його словами, наразі газосховища України заповнені на 80% від запланованої кількості, що має допомогти нам подолати важкий період. Загалом в планах зберегти 14,7 млрд кубометрів до початку опалювального сезону.

Водночас, спека дещо змінила ситуацію в світі з цінами на газ. Через підвищення температури підвищилася і ціна на ресурс. Тільки в понеділок спотова ціна зросла на 11,2%.

Раніше ми розповідади, яку знижку на газ можуть отримати військові та їх родини.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube