Одні з найкривавіших міст на фронті: наскільки складна ситуація в Бахмуті та Соледарі

До подій навколо міста Соледар прикута увага громадськості після заяв росіян про витіснення звідти українських військових.

Одні з найкривавіших міст на фронті: наскільки складна ситуація в Бахмуті та Соледарі
Росіяни намагаються оточити українські з’єднання

Українське командування спростувало цю інформацію, проте зазначило, що окупанти активізували дії. Соледар потрібен росіянам, аби прорвати оборону ЗСУ на Бахмутському напрямку. І росія, і Україні готуються до вирішальних боїв.

До оточення Бахмута далеко

Після довгих місяців марних спроб росіяни втратили надію взяти Бахмут, закидуючи українські позиції гарматним м’ясом. Тому вирішили зосередити увагу на оточенні. Попри бравурні заяви командування окупантів, узяти Бахмут в оперативне оточення, захопивши Соледар, не вийшло, повідомляє Інститут вивчення війни.

Ситуація на фронті за даними Deep State
Ситуація на фронті за даними Deep State

Мало того, від своєї мети оточити місто-фортецю Бахмут вони далекі, навіть якщо припустити, що російські «воєнкори» говорять правду, і росіяни ведуть бої на околицях Соледару. Щоби перерізати логістику ЗСУ на цьому напрямку росіянам потрібно, як мінімум, встановити контроль над двома артеріями: трасою Сіверськ-Бахмут (E40), що за 7 км від лінії зіткнення і трасою Слов’янськ-Бахмут  — за 13 км.

«Враховуючи, що нещодавня швидкість приросту в цій області становила щонайбільше кілька сотень метрів на день, дуже малоймовірно, що російським військам вдасться скоординувати механізований поштовх до цих ліній постачання і рухатися до оточення Бахмута. Українські сили в Бахмуті все ще матимуть доступ до ліній постачання, навіть якщо росіяни переріжуть E40, більше того, усі дискусії про оточення на цьому етапі виглядають дивно», — пишуть американські аналітики.

Президент Володимир Зеленський оголосив у відеозверненні про те, що на Соледар будуть надіслані додаткові сили. Він додав, що від особистої стійкості воїнів залежить оборона всієї держави.

Станом на  9 січня  ситуація в місті тяжка, але контрольована. Про це заявив в ефірі загальнонаціонального телемарафону речник Східного угруповання військ Сергій Череватий.

«Там жорстокі кровопролитні бої, 106 обстрілів на цьому напрямі здійснив ворог за добу, 22 бойові сутички сталися. Вживаються заходи для того, щоб ворог не міг просунутися, по ньому завдаються системні удари з нашого боку… Думаю, що спільними зусиллями там вдасться стабілізувати ситуацію», — сказав пан Черевій.

Чому важливий Соледар

Військова доцільність

Крім того, що захоплення кожного українського населеного пункту окупантами є трагедією саме по собі, Соледар є важливим стратегічним пунктом. Якби росіянам вдалося таки встановити контроль над містом і перерізати постачання українським оборонцям — це дійсно було б вкрай небезпечним для ЗСУ. Адже оборона країни складається з взаємопов’язаних елементів.

«Якщо ми кажемо про бахмутський плацдарм, то кожен населений пункт, селище, місто це такий собі, хай невеличкий, але форпост, бастіон. Який гальмує та блокує наступальні можливості ворога на день, на тиждень, місяць, на пів року», — повідомляє військовий експерт Олександр Коваленко.

Соледар є елементом захисту Бахмуту. На всьому бахмутському плацдармі росіяни сконцентрували понад 30 батальйонно-тактичних груп. Зазвичай це близько 20 тисяч військових, 300 танків та 1200 одиниць іншої бронетехніки. Але зараз вони недоукомплектовані. Лише половина з них бере участь у безпосередніх зіткненнях на лінії фронту. Те незначне просування, якого досягли росіяни в напрямку Соледара, стало можливим завдяки діям "вагнерівців", які тут сконцентрували всі свої сили. Це послабило позиції окупантів на інших ділянках фронту, тому командування пообіцяло надіслати їм чотири свіжі батальйонно-тактичні групи.
У разі оточення, для того, аби вберегти наших військових від знищення чи полону, командування повинно було б наказати полишити позиції. Відступ від Бахмута, своєю чергою, означав би прорив української лінії оборони на Донеччині. Український Краматорськ, швидше за все, став би наступним містом, за яке точилися б бої.

Пропагандистська мета

Наразі заяви про взяття Соледару є намаганням «згодувати» населенню чергову «перемогу». Адже серія болючих поразок, зокрема масові удари по місцях розташування частково мобілізованих, похитнули віру росіян у свого вождя.

Очільник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин особисто зацікавлений продемонструвати путіну свої високі досягнення і особисті менеджерські якості, взявши Бахмут. У російських пропагандистських ЗМІ його «вагнерівці» постають мало не єдиним боєздатним формуванням російської армії. Але, судячи з останніх заяв, це йому робити дедалі важче.

Пригожин пояснив, що не може взяти Бахмут і Соледар, бо у шахтам там сидять українці
Пригожин пояснив, що не може взяти Бахмут і Соледар, бо по шахтах там сидять українці

Як пише Інститут вивчення війни, Пригожин заявив, що його посіпаки не можуть захопити Бахмут і Соледар тому, що українські військові використовують шахти в місті як захисні споруди. За його словами, шахти під містами — «унікальні та історичні захисні споруди», які діють як «мережа підземних міст». Пригожин додав, що ці шахти можуть розміщувати особовий склад і військову техніку на глибині від 80 до 100 метрів, та ще й забезпечені зброєю часів Першої світової війни, мовляв, там були старі склади. Цю маячню розкритикували самі ж росіяни. Терорист Ігор Гіркін (Стрєлков) заявив, що в під час планування наступу це слід було врахувати.

«Наявність під Соледаром як мінімум двох розвинених глибоких шахт — факт загальновідомий. Одна із шахт ще у 2014 році продовжувала промислово добувати сіль. Друга — з радянських часів використовувалася, як підземний склад стрілецької зброї та боєприпасів — на ній зберігалася, загалом, понад 10 мільйонів одиниць зброї, хоча — наскільки знаю — її давно вивезли», — написав Стрєлков.

Американські аналітики припускають, що захоплювати шахти Пригожина спонукає також особистий фінансовий інтерес. Він прагне видобувати сіль і гіпс із шахт у районі Бахмута — так «вагнерівці» діяли на інших захоплених територіях.

Чого очікувати

Бої за Бахмут та Соледар виснажливі для української оборони. Водночас той же Гіркін-Стрєлков вважав, що втрати росіян на цьому напрямку настільки значні, що навіть у разі успіху операції, подальший наступ розвинути не вдасться. Варто пояснити, що супротивник веде наступ невеликими групами до десяти людей — великі угрупування вразливі для нашої артилерії. Значну частину таких з’єднань складають колишні в’язні, яких ніхто не шкодує, їхні трупи не прибирають.

Трупи російських вояк вселяють підступи до Бахмута
Трупи російських вояк встелюють підступи до Бахмута

Певні застереження в експертів викликають погодні умови, яких очікують найближчим часом: у регіоні очікуються морози. Водночас замерзлий ґрунт зробить можливим як наступ бронетанкових з’єднань ворога, так і український контрнаступ. Про це розповів речник Східного угруповання військ Сергій Череватий. За його словами представника ЗСУ, успіх у цьому випадку залежить від того, яка зі сторін краще підготується.

Можливо, частково підготовкою до контрнаступу пояснюється та рекордна допомога від західних союзників, яку нещодавно отримала Україна. Йдеться про бронетранспортери, артснаряди, та інше озброєння. Окремо потрібно відзначити 50 американських БМП Bradley, оснащених протитанковими комплексами, та французьких AMX–10RC — спеціалізованих розвідувальних бронемашин, які наближаються за характеристиками до легких танків. Тактика використання AMX–10RC якраз спрямована на прорив лінії фронту. Але на те, щоб освоїти нове озброєння потрібен час.

Також Інформатор писав, як діятимуть окупанти на фронті у 2023 році. Також ми розповідали про те, коли Україна отримає ATACMS, танки та сучасні ударні дрони.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube